Mama četiri djevojčice i pedijatrica iznijela je svoju perspektivu na neke trendove u roditeljstvu i podijelila nekoliko savjeta za sve nove roditelje
Čestitamo ti na tvojoj bebi! Postoji toliko knjiga o roditeljstvu da bi mogla napuniti cijelu dječju sobu s njima, od poda do stropa. Ipak, ako zbog svojih preplavljenih osjećaja i neispavanosti nemaš vremena ili motivacije čitati ih, mama i pedijatrica Phoebe Danziger podijelila je par mudrosti koje bi ti mogle pomoći:
Hrana je hrana
Ovo je mantra gotovo svakog pedijatra. Da, dojenje je super, ali hranjenje je najbolje. Iako dojenje možda je 'prirodno', nije uvijek jednostavno niti bezbolno. Zaboravi sve priče i videe novorođenčadi koja su istog trenutka čarobno 'prilijepljena' na prsa i zaboravite na sva upozorenja stručnjaka da, ako osjećaš bol, radiš nešto krivo.
Budući da sam sveukupno dojila 61 mjesec i još uvijek dojim, mogu reći da su blagodati majčinog mlijeka nevjerojatne i ne postoji ništa slađe nego malena beba koju dojiš. No, također sam prošla kroz krvave i ispucale bradavice i strah da beba neće dobiti dovoljno na težini. Ako dojiš, počni to odmah i doji što češće. Bebin trbuščić je prvog dana veličine špekule. Ona mala količina kolostruma koju proizvodiš je normalna. A, ako dopunjuješ svoje mlijeko s adaptiranim - nije kraj svijeta. Ne zaboravi, hrana je hrana!
Ne brini previše o tome što će beba odbiti dojku ako si je već 'upoznala' s bočicom (nipple confusion)
Većina stručnjaka ne preporučuje upotrebu bočica dok beba ne nauči pravilno sisati i zbog toga se majkama dojiljama savjetuje da koriste samo svoje dojke i izbjegavaju bočicu. Ako imaš problema s dojenjem i ako si zabrinuta, svakako razgovaraj sa svojim liječnikom.
Naravno, prelazak na dojku nakon bočice je moguć i postoji tehnika koja to može olakšati. Pogledaj što kaže Iva Brčić, certificirana edukatorica i voditeljica programa Najsretnija beba i što savjetuje mamama koje žele nastaviti dojiti
Isprva, beba će puno kakati
Gotovo svaki put kada jede i to je normalno. Prvo će bebina stolica biti tamna, gusta i ljepljiva, poznata pod imenom mekonij. Zatim će postati žućkasta, sjemenasta i više tekuća. I to je također normalno. Nakon nekog vremena, beba će možda provesti nekoliko dana bez stolice, posebno ako je dojiš. I to je normalno.
Ukoliko stolica nije bez boje i nema krvi, najvjerojatnije je sve normalno. Osim ako tvoja beba nije uopće kakala prvih 24 sata ili ima zdravstveni problem poput Hirschsprungove bolesti (prirođene anomalije inervacije donjeg dijela crijeva), malo je vjerojatno da ima zatvor. Da, bebe mogu imati vjetrove ili će im biti neugodno, ali to će proći. Pokušaj 'biciklirati' bebine nožice ili je utješiti na druge načine.
Sve bebe imaju neku vrstu refluksa
To je zbog normalne, fiziološke labavosti jednjaka. Neke bebe više bljuckaju nego druge. Ako dobivaju na težini, zapravo se ne trebamo brinuti oko toga jer nije opasno. Lijekovi za refluks su poprilično bezopasni, ali svi lijekovi imaju nuspojave i ne postoje čvrsti dokazi da zapravo pomažu. Unatoč nervoznoj bebi i problemima s kolikama, pokušaj se oduprijeti lijekovima.
Bljuckanje kod beba: kada se zabrinuti?
Ako dojiš, ne brini previše o svojoj prehrani. Pij dovoljno tekućine i trudi se jesti što raznovrsnije. Naravno, moguće je da će beba bolje napredovati ako izbjegavaš mliječne proizvode, čokoladu ili začinjenu hranu, ali najčešće se stvari same od sebe riješe i dođu na svoje mjesto. Ako hraniš bebu adaptiranim mlijekom, izaberi jedno mlijeko i drži se toga. Suzdrži se od mijenjanja formule, osim ako ne postoji opravdani razlog za to. Također, nemoj se zamarati s različitim formulacijama za "nadute" bebe ili dojene bebe. To su 'marketinški napadi' i sastav je obično isti.
Spavanje bebe je vječni misterij, ali zapravo predvidljivi misterij
Prvih 24 sata - bebe su uglavnom poprilično pospane. Nakon toga, sve je moguće. Neke bebe spavaju puno, neke gotovo uopće ne spavaju. Možeš potrošiti bogatstvo na 'pametne' kolijevke ili čarobne vreće za spavanje, ali na kraju - tako je kako je. Bebe vole spavati dok ih držiš i to je u redu. Držanje u naručju neće ih 'razmaziti' ili uništiti njihovo spavanje zauvijek.
Kada ne držiš bebu dok spava, smjesti je na leđa
Smjesti bebu na čvrstu, ravnu površinu na kojoj nema ničeg drugog. Bez deka, jastuka, plišanih igračaka. Ništa znači ništa, bez obzira radi li se o nečemu prozračnom, laganom ili mekanom. Njihaljke za bebu ili jastuci koji pomažu u pozicioniranju bebe nisu sigurne površine za spavanje, bez obzira na slatke marketinške slike.
Bez obzira koliko si umorna, koliko je udobno i ugodno ili koliko ti se 'prirodno' to čini - dijeljenje kreveta s malom bebom povećava rizik od gušenja, bez obzira na okolnosti. Za svaku anegdotu o dijeljenju kreveta koja se ispostavila sigurnom, postoji pedijatar koji će ti reći koliko je beba umrlo ili pretrpjelo ozbiljne neurološke posljedice od dijeljenja kreveta. I ono posljednje, spavanje beba može biti iscrpljujuće, ali ne postoji čarobno rješenje. S vremenom će postati bolje.
Kada počneš s dohranom, zapamti sljedeće:
Jedina čvrsta pravila su izbjegavanje meda, opasnosti od gušenja i određeni razmak između upoznavanja nove hrane kako bi vidjela postoje li reakcije na namirnice. Ne moraš početi sa žitaricama. Bebini okusni pupoljci neće zauvijek biti uništeni ako započneš s voćem ili slatkim povrćem. Nadalje, koncept 'beba - vođa dohrane' samo je otmjeni način da kažeš kako beba jede sigurne verzije obične hrane, poput komadiće mekane banane ili avokada koje mogu žvakati i istraživati sami.
Kupovni 'Finger food' za bebe, poput krekera ili keksića za bebe, nutricionistički je bezvrijedna hrana, ali može biti zabavna bebama kako bi vježbale uhvatiti hranu. Neke bebe odmah počnu jesti puno krute hrane, a druge ne. To je u redu, nemojte ništa forsirati, samo nastavite nuditi. Pročitajte 28 sigurnih i ukusnih namirnica koje beba može jesti rukama
Ako ste zabrinuti, vjerujte svojoj intuiciji
Tražiš savjete pouzdanih izvora koji su upoznati s trenutnim dokazima i smjernicama, koji mogu imati iskrene razgovore s tobom o ograničenjima dokaza i medicinskog znanja te koji ti mogu pomoći stvoriti razuman pristup. Također, brini se o sebi tako da možeš brinuti za bebu. Sjeti se da će i to proći. Uvijek pokazuj djetetu koliko ga voliš. Drži ga, ljubi i mazi. Uvijek govori djetetu koliko je čudesno. Koliko je prekrasno, posebno i voljeno. Koliko je svijet bolje mjesto zbog toga što je ono u njemu.
Kao pedijatrica i majka četiri divljih i preslatkih djevojčica, napisala sam ovo kako bih iznijela svoju perspektivu na neke trendove u roditeljstvu. Ovo nije liječnički savjet i ove izjave se ne mogu primijeniti na sve, posebno ne na djecu sa zdravstvenim problemima. Ipak, preporučujem svim roditeljima da uvijek vjeruju svojim instinktima i da se ne ustručavaju potražiti stručnu pomoć ako imaju bilo kakve nedoumice ili brige o djetetovom zdravlju i razvoju.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.