Beba Zdravlje i njega bebe 09. listopada 2017.

Kolike možete smiriti nošenjem

nosiljka
Foto: Pixiekid
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Kada nosite bebu, posebice u položaju gdje je bebin trbuščić na vašem trbuhu, i istovremeno se krećete, ritmičnošću vašeg kretanja potičete spontanu masažu bebinog abdomena

Za sve te noći koje ste probdjeli, za sva ona neutješna plakanja, za sav nemir, umor, razdražljivost i osjećaj nemoći najčešće možemo kriviti jedan fenomen - kolike. Dojenačke grčeve, odnosno kolike izaziva nekoliko faktora, na koje, budete li mudri i djelovali na vrijeme, možete utjecati, umanjiti ih i čak potpuno spriječiti.

Probleme stvara progutani zrak

Početak potencijalnih kolika uzrokuje način na koji se beba hrani. Bebe koje halapljivo jedu uspješniji su kandidati dobivanja kolika, samim time što je količina hrane unesena kroz jednjak gotovo jednaka količini zarobljenog zraka između zalogaja. No, i bebe koje naizgled jedu mirnije, također hranjenjem unose zrak koji je pod pritiskom zarobljen i formiran u mjehuriće. Tako unesen zrak, u obliku mjehurića, odnosno kolutića, dakle, ulazi na usta, prolazi usnu šupljinu i jednjak bez ikakvog problema i gotovo neprimijećen. No, kada dođe vrijeme da iz želuca prođe u bebina crijeva, mjehurići se veličinom ne prilagođavaju bebinim malim crijevima, već se u gotovo identičnoj formi proguravaju cijelom dužinom crijeva. Iako sitni, ti zračni mjehuri uzrokuju prave noćne more u bebinom malom tijelu.

beba, kolike, plač Možda te zanima... Neutješan plač zbog grčeva: Prepoznaj kolike i saznaj kako ih olakšati bebi! Beba

Ako ste ikada osjetili grčeve u trbuhu ili nadutost, otprilike je to takav osjećaj. No mi svoje potencijalne probleme nakon dobrog obroka riješimo kratkom šetnjom ili, dovoljno često, običnim kretanjem. Ako je pritisak nešto jači, kružnim pokretima u smjeru kazaljke na satu izmasirati ćemo trbušnu šupljinu i ubrzo će nelagoda proći. Kretanjem i masažom mjehuri zraka se razdvajaju u manje mjehuriće, pa samim time lakše prođu kroz probavni trakt. 

Rješenje je u kretanju

Bebini organi su još u razvoju i trebat će im neko vrijeme da se izvježbaju i osnaže. Isto to vrijedi i za mišićnu masu, koja nije dovoljno funkcionalna da bi bebi omogućila samostalno rješavanje kolika, i na nama je da bebino statično tijelo pokrenemo i pomognemo organizmu da razbije oblačiće.

nosiljka nošenje bebe Možda te zanima... 10 razloga za nošenje bebe u nosiljci Beba

Dakle, statičnost bebinog tijela onemogućava razbijanje oblačića, a kako bi se riješili kolika, moramo se riješiti statičnosti. Kada nosite bebu, posebice u položaju gdje je bebin trbuščić na vašem trbuhu, i istovremeno se krećete, ritmičnošću vašeg kretanja potičete spontanu masažu bebinog abdomena. Masažom abdomena, u bebinim crijevima ti strašni kolutići zraka razbijaju se u malene kolutiće. Manji kolutići puno lakše prolaze kroz sitna crijeva i mnogo brže će doći na konačno odredište, kroz guzu. Kolike dodatno potiče i bebin plač, pogotovo ako je glasan i neutješan, ponovo iz istog razloga kao i brzo nekontrolirano gutanje. Stoga, krećite se zajedno s bebom i na taj način joj pomozite da odšeće svoje mjehuriće u pelenu.

Blizina roditelja bebi pruža utjehu

Nošenje djece u motoričkim i psihološkim područjima ima samo pozitivan učinak. Bilo koja bol ili emocija koja bebi stvara nelagodu, puno je lakše podnošljiva, rješiva i vrlo često se niti ne pojavi, ukoliko je beba u trenutcima kada joj to treba, u direktnom kontaktu s roditeljem. Blizina i podrška poznate osobe smiruje i nas odrasle u teškim trenutcima, a one lijepe trenutke čini još ljepšima. Takvu lekciju i iskustvo važno je prenijeti i na dijete. 

mama beba Možda te zanima... Bebi je mjesto u maminom naručju Beba

Utjeha nošenjem, zapravo je utjeha zagrljajem, a zagrljaj je iznimno moćno oružje izrađeno od endorfina i serotonina. Osim što nošenjem, u ovom slučaju, tješimo bebu od nevolja koje su je snašle, dajemo joj podršku i razumijevanje, istovremeno mehanički, bez dodatnih napora, rješavamo se i stvarne boli. 

Mjehurići sa početka priče bit će stvar prošlosti, nošenjem djeteta nakon jela poboljšat ćete bebinu probavu, podizati joj samopouzdanje, dati mirno okruženje u kojem će, skupa sa tim osjećajem spokoja, lako, brzo i opušteno zaspati, umjesto da diže paniku, ispituje strpljenje, izdržljivost vaših bubnjića i konačnu granicu koliko možete bez sna. Zapravo, nosite vaše dijete kad god stignete i možete, dobra nosiljka donijet će vam puno više od sprječavanja i rješavanja dojenačkih grčeva.

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar medoKartonski
    medoKartonski

    Mi nismo imali kolike, dal' sad zbog nošenja ili nečeg drugog, ne znam. Jedino što znam da smo se obožavali nositi. Prvo sam bila sumnjiva prema tome svemu (imam problema s leđima pa sam mislila da neće dobro biti) ali osjećaj je divan, i nema bolova u leđima!

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.