Preporuka je izbjegavanje stresa, uravnoteženje emocija i što pravilnija prehrana s puno voća i povrća te svakodnevna aktivnost i vježbanje, a u slučaju obilnog krvarenja koje traje dulje od tri dana treba se javiti ginekologu na pregled
Krvarenje u sredini ciklusa ili periovulacijsko krvarenje (tzv. spotting) javlja se zbog naglog pada hormona estrogena, koji doseže najvišu vrijednost u vrijeme ovulacije. Zbog toga dolazi do nestabilnosti sluznice maternice (endometrija), pa se javlja oskudno krvarenje, objašnjava Patricia Senjanin Car, dr.med. spec. ginekologije i porodništva iz Čakovca.
Ono se najčešće javlja oko ovulacije, znači u sredini ciklusa, dva dana prije ili poslije ovulacije (od 14. do 16. dana, ovisno o duljini ciklusa), oskudno je i može trajati od nekoliko sati do tri dana. Ako se takvo slično krvarenje javlja u drugoj polovici ciklusa, uoči menstruacije, povezano je s nepravilnim lučenjem progesterona i nepravilne funkcije žutog tijela. Uglavnom se takva razdoblja povezuju sa stresom, nepravilnom prehranom ili u vrijeme trajanja viroza.
"Ovakva vrsta krvarenja nije rijetka, i kod nekih se žena javlja češće a kod nekih povremeno, primjerice jednom godišnje ili čak i rjeđe. Općenito, “spotting” (engl.) označava oskudno krvarenje - smećkasto je ako se krv zadrži dulje u rodnici (“stara krv”), a svijetlocrveno je ako odmah iscuri i zapravo znači isto", objašnjava ginekologinja.
"U slučaju oskudnih i kratkotrajnih krvarenja nema razloga za brigu, kao niti za hitan ginekološki pregled niti za terapiju jer uglavnom tegobe prolaze same od sebe. Svakako je preporuka izbjegavanje stresa, uravnoteženje emocija i što pravilnija prehrana s puno voća i povrća, te svakodnevna aktivnost i vježbanje", kaže dr. Patricia Senjanin Car te dodaje da se u slučaju obilnog krvarenja koje traje dulje od tri dana treba javiti ginekologu na pregled te učiniti Papa test, cervikalne briseve i ultrazvuk kako bi se otkrio uzrok krvarenja. "U ovim situacijama, kod žena u reproduktivnoj dobi, uvijek se savjetuje učiniti i test na trudnoći", upozorava Senjanin Car.
Govorimo li o oskudnom krvarenju u trudnoći, najčešće je riječ o implantacijskom krvarenju, koje nastupa kad se očekuje redovita menstruacija, a već je došlo do oplodnje. Takvo krvarenje može biti oskudno, ali i obilnije i trajati kao normalna menstruacija. U tom slučaju ponekad ga je i teže razlikovati od prave menstruacije. Pročitajte zašto neke žene imaju lažnu menstruaciju u trudnoći.
Liječnica upozorava i da ne koristite bez savjetovanja s liječnikom kontracepcijske pilule, hormone niti bilo koje druge lijekove, a ni ljekovite biljke ako ih ne poznajete i ako vam u potpunosti nije jasno njihovo djelovanje te ih nemojte kombinirati.
Recept za čaj
Sastojci: list koprive, korijen anđelike, plod konopljike, list crvene djeteline, list kupine, korijen sladića, korijen valerijane, biljka stolisnika, cvijet nevena, rusomača
Priprema: Sve biljke možete pomiješati u podjednakim količinama od 20 grama, a samo sladić u količini od 5 grama. Od pomiješanog čaja treba uzeti dvije jušne žlice, preliti kipućom vodom, prokuhati još minutu, ostaviti stajati 10 minuta i procijediti.
Dnevno popijte od pola litre do litru čaja. Uz biljni čaj se piju i biljne kapi od imele, nevena, valerijane ili konopljike, ali vrsta biljnih kapljica ovisi o plodnom krvarenju i razlikuje se od osobe do osobe, ovisno i o godinama te nekim drugim simptomima i dijagnozama.
Biljke koje smiruju i uklanjaju krvarenje
Kopriva i kupina
Fitoestrogenska biljka pridonosi postupnom otpuštanju estrogena i postizanju dovoljne koncentracije tijekom ciklusa. Kupina je odlična kao tonik za jačanje maternice.
Valerijana i konopljika
Valerijana smiruje, odlična je biljka protiv stresa. Konopljika tijekom ciklusa estrogenske i progesteronske hormone dovodi u balans. Preporučuje se i kod krvarenja prije menstruacije zbog manjka progesterona.
Sladić
Jaka je estrogenska biljka. Glicirizin iz sladića aktivna je ljekovita komponenta i poput izoflavona iz soje uspostavlja ravnotežu estrogena. Povisuje ih ako ih je premalo i smanjuje ako ih je previše.
Stolisnik
Stolisnik i neven (a može i kadulja), tipične su ženske protuupalne biljke, koje, osim što podižu imunitet, blago reguliraju ciklus uz pomoć svojih eteričnih ulja i fitoestrogena.
Rusomača
Bogata je trjeslovinama i kalijem te smiruje krvarenja, a slično djelovanje ima tormentila, biljka koja se u narodu zove steža (jer steže, čime zaustavlja prejaka ili prečesta krvarenja).