Trudnoća Planiranje trudnoće 14. listopada 2016.

Dijeta za začeće prema menstrualnom ciklusu

mršavimo zajedno klub mršavljenje prehrana zdrava hrana žena
Foto: Thinkstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Vaše raspoloženje, težina te hormoni ovise i o tome u kojoj ste fazi menstrualnog ciklusa, stoga je važno prehranu prilagoditi ciklusu, jer određena hrana prirodno utječe na hormone te vam poboljšava šanse za začeće, savjetuje nutricionistica Zita West

Iako možda ne razmišljate o tome, hrana ima značajan utjecaj na plodnost, objašnjava u svojoj knjizi 'How to eat yourself pregnant' Zita West, britanska nutricionistica i stručnjakinja za plodnost.

Pročitajte koja hrana je najbolja za spolnu želju!

No jeste li znali da vaše raspoloženje, težina te hormoni uvelike ovise i o tome u kojoj ste fazi menstrualnog ciklusa? Stoga je važno prehranu prilagoditi ciklusu, jer određena hrana pozitvno utječe na vaše raspoloženje i osjećaje tako što prirodno utječe na hormone u određenoj fazi ciklusa.

Prva faza - menstruacija

Prvog dana menstruacije, mnoge žene preplavljene su hormonima, tvrdi Zita West te objašnjava da nakon PMS-a možda osjećate olakšanje, ali se možete osjećati i pomalo letargično i umorno. U tom razdoblju preporučuje da uzmete vrijeme za sebe i odmorite se kako biste vratili energiju. Izbjegavajte tjelovježbu i idite ranije na spavanje.

Vaša prehrana neka bude bogata hranjivim namirnicama. Odaberite hranu koja sadrži željezo i vitamin C, jer ovi nutrijenti nadoknadit će vam željezo koje gubite menstrualnim krvarenjem. 

Hrana bogata vitaminom B pomoći će vam vratiti energiju. Jedite cjelovite žitarice, janjetinu, teletinu, piletinu, školjkaše, jaja, mliječne proizvode, zeleno lisnato povrće te ekstrakt kvasca. Dobri izvori željeza su krto crveno meso, sjemenke bundeve, grahorice, suhe marelice i grožđice, školjkaši i zeleno lisnato povrće.

Većina voća i povrća je dobar izvor vitamina C, primjerice agrumi, bobičasto voće, kivi, zeleno lisnato povrće i crvena paprika. Ako patite od grčeva, Zita preporučuje dodatke prehrani s omega-3 kiselinama kako biste smirili upalu u tijelu.

Druga faza - prije ovulacije

Početak druge faze ciklusa može varirati od mjeseca do mjeseca, a vaše tijelo tada se priprema za ovulaciju te je razina estrogena u porastu. Mnoge žene tada se osjećaju odlično, seksualno privlačno i libido im je visok. Također u to vrijeme vjerojatno imate puno energije i za vježbanje. Ovo je plodno razdoblje pa je potrebno obratiti pažnju na prehranu, naglašava Zita.

Jedite hranu bogatu vitaminom B jer on je važan za hormonalnu ravnotežu, a odgovoran je i za zdravu podjelu stanica kod oplodnje. Za zdrave stanične membrane važan je lecitin (koji se nalazi u namirnicama životinjskog porijekla). Vitamin C važan je za cervikalnu sluz i čini je bogatijom. Važni nutrijenti nalaze se i u začinjenoj hrani, tofuu te lubenici. Sve to pomaže boljem protoku krvi kroz cijelo tijelo, uključujući spolne organe, maternicu i jajnike.

Za zdravu implantaciju ključno je da imunitet bude u najboljoj formi, a za njega je važan vitamin D. Izlaganje sunčevom svjetlu je najbolji način dobivanja ovog vitamina, a on se nalazi i u lososu, sardinama te shiitake gljivama.

Treća faza - ovulacija

Folikulama koje proizvode progesteron (odgovoran za zadržavanje trudnoće), treba puno betakarotena, a on se nalazi u namirnicama žuto-narančaste boje, primjerice mrkvama, butternut tikvi i drugom povrću.

Betakaroten je i snažan antioksidans, pa nastojte jesti što više hrane bogate njime, kao što je mrkva, butternut tikva, kelj, špinat, krumpir.

Četvrta faza - prije menstruacije

Ako nije došlo do oplodnje, razina hormona u zadnjoj fazi ciklusa počinje padati. U toj fazi ponovno biste se mogli osjećati umorno, a mnoge žene tada osjete želju za slatkom hranom. Dopustite si poneki slatki zalogaj, ali nastojite držati šećer u krvi stabilnim, savjetuje Zita.

Punomasni mliječni proizvodi za plodnost

Nutricionistica Zita West napominje da su punomasni proizvodi dobri za plodnost, a većina žena ih izbjegava zbog straha od debljanja. No jedno američko istraživanje pokazalo je da žene koje jedu dva ili više malomasnih mliječnih proizvoda, imaju dvostruko veće šanse za poteškoće sa začećem. Jedan od razloga može biti jer kad se od mliječnih proizvoda rade verzije s manje masnoće, uklanjaju se estrogen i progesteron, a ostavljaju se androgeni 'muški' hormoni. Nažalost punomasni proizvodi sadrže trans masti, šećer i zaslađivače koji remete normalne hormonalne znakove koji kontroliraju glad i sitost. Prema mnogim istraživanjima, prehrana bogata zaslađivačima dovodi do većeg unosa kalorija te dobivanja kilograma

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.