Ma koliko znali o anatomiji ljudskog tijela i tome kako funkcionira, svejedno je fascinantno vidjeti to snimljeno kako stvarno izgleda. Prvi put sad to možemo i s jajašcem u ovulaciji!
Znamo većinu tog ili barem osnove o ženskoj anatomiji i kako stvari funkcioniraju, više-manje. Neki više, neki manje. Znamo kako se odvijaju stvari u ljudskom tijelu koje dovode do trudnoće i što se sve događa svaki mjesec da bi do tog moglo doći. I lijepo je vidjeti razne simulacije toga i crteže, ali prava snimka je nešto drugo.
Sada prvi put imamo mogućnost vidjeti kako izgleda proces ovulacije, i to u videu sa zapanjujućim detaljima. Znanstvenicima je uspjelo snimiti taj proces i snimka doslovno oduzima dah! U snimci se vidi kako pulsirajuća jajna stanica doslovno eksplodira iz folikula, odnosno vrećice u jajnicima u kojoj se nalaze nezrele jajne stanice prije nego što budu spremne za oplodnju.
Ovulacija je, inače, faza menstrualnog ciklusa kada jajnik oslobađa jajnu stanicu koja putuje kroz jajovod kako bi došla do sperme i bila oplođena. Iako se radi o, očito, eksplozivnom procesu izbacivanja jajašca, ovulacija obično nije bolan proces, ali žene najčešće mogu osjetiti oštre trnce ili tupu bol tijekom ovulacije.
Naučili smo odavno na satovima biologije da ako se jajna stanica ne oplodi spermom - što bi rezultiralo trudnoćom - jajna stanica se ponovno apsorbira u tijelo, a pad razine hormona izaziva početak mjesečnice. Ako jajašce ipak dođe u kontakt sa spermom, može se ugnijezditi u sluznicu maternice i razviti se u embrij.
Tijekom svog života žene u prosjeku ovuliraju oko 400 puta. Otprilike 15 do 30 jajnih stanica sazrije u svojim vrećicama tijekom svakog ciklusa, iako samo najveći i najbolje razvijeni folikul na kraju oslobodi svoje jaje. Folikul bubri sve dok ne pukne tijekom ovulacije kako bi oslobodio jajašce.
Upravo taj su trenutak do nevjerojatnih detalja uspjeli snimiti znanstvenici s Instituta Max Planck za multidisciplinarne znanosti, koji su dokumentirali cijeli taj proces ovulacije u folikulima ženki miševa u stvarnom vremenu. Tim je koristio folikule izvađene iz miševa i zatim uzgojene u petrijevim zdjelicama, koje su zatim potaknuli na ovulaciju uz pomoć specifičnih hormona.
Snima prikazuje zrelu jajnu stanicu miša koja vrlo eksplozivno izlijeće iz vrećice ispunjene tekućinom u laboratorijsku posudu. Nova metoda snimanja uživo koju je razvio ovaj tim omogućuje proučavanje procesa ovulacije do dosad neviđenih detalja, a mogla bi doprinijeti i istraživanju plodnosti.
Znanstvenici su istaknuli da je stvarni proces ovulacije i dalje slabo poznat jer su jajnici smješteni duboko u tijelu, zbog čega su teško dostupni. Osim tog, može biti teško znati kada će se točno dogoditi ovulacija, budući da se događa u vrlo uskom vremenskom okviru i ne možemo predvidjeti koji će od dva jajnika osloboditi jaje u kojem mjesecu.
Direktorica Instituta Max Planck Melina Schuh rekla je: „Možemo razlikovati tri faze. Folikul se širi, skuplja i konačno oslobađa jajnu stanicu. Prva faza, širenje folikula, pokreće se oslobađanjem hijaluronske kiseline. Pod mikroskopom su istraživači pratili kako se veličina i oblik folikula mijenjaju tijekom ove faze.“
Tabea Lilian Marx, koja je suautorica istraživanja, dodala je: „Kada folikul pukne, što se događa u trećoj fazi, jajna stanica se oslobađa i ovulacija je završena. Površina folikula se izboči prema van i na kraju pukne, oslobađajući folikularnu tekućinu, kumulusne stanice i, konačno, jaje."
Ova snimka, odnosno ova otkrića pokazala su da je ovulacija izuzetno snažan proces.
„Iako je vanjski podražaj bitan za pokretanje ovulacije, kasniji procesi djeluju neovisno o ostatku jajnika, budući da su sve potrebne informacije sadržane u samom folikulu. S našom novom metodom, mi i drugi istraživači možemo dalje istraživati mehanizme ovulacije i nadamo se da ćemo dobiti nove uvide za istraživanje ljudske plodnosti“, rekla je dr Schuh.