Za razliku od ženske djeće, muška djeca se ne rađaju sa spermićima, već se oni počinju stvarati i sazrijevati tek od puberteta i traju cijeli život. Stoga muškarac ako je zdrav, može imati djecu i u sedamdesetoj
Muška neplodnost povezana je s nedovoljnim brojem spermatozoida ili s njihovom smanjenom pokretljivošću. Neke od dijagnoza su Oligoasthenospermiji, Oligoteratozoospermiji ili Azospermiji ako muškarac nema niti jednog spermića. Uzroci mogu biti različiti poput kasno preboljelog mumsa i nastalih komplikacija pri čemu je virus oštetio zametne stanice spermatogonije
Loša prehrana može dovesti do neplodnosti
Neki od uzroka su i česte različite upale izazvane bakterijama, mehaničke povrede, a u današnje vrijeme sve češći uzroci neplodnosti su stres i loša prehrana. Naime, prema WHO (Svjetska zdravstvena organizacija) normozoospermia ima sljedeće vrijednosti:
- Volumen ejakulata 2,0 ml ili više
- Koncentracija spermija 20x106/ml ili više
- Ukupan broj spermija 40x106/ u ejakulatu ili više
- Pokretljivost više od 50 posto progresivno pokretnih spermija
- Morfologija najmanje 30 posto morfološki normalnih spermija
Kako čitati nalaz spermiograma?
To znači da tražimo da progresivno pokretnih spermija bude najmanje polovica od ukupnog broja jer spermiji mogu biti i slabo pokretni, ali i pokretni u mjestu, a od njih nema baš neke velike koristi. Dakle, moraju biti brzi, vitalni i progresivni. Morfologija označava njihov izgled. Svaki spermić ima glavu, vrat i repić. Obično kažem svojim pacijentima da ih najmanje 30 posto mora biti izgledom poput vojnika u vrsti. To znači da imaju sve dijelove, da su lijepi, podjednaki u duljini i širini.
Genetski loši spermiji
Ako je morfologija loša i ima recimo 50 posto morfološki loših spermića, to znači da su mali, debeli, bez vrata ili repa. To također znači i da nose loš genetski tj. nasljedni materijal i kao takvi nam s lošim genima ne trebaju. Za razliku od ženske djeće, muška djeca se ne rađaju sa spermićima, već se oni počinju stvarati i sazrijevati tek od puberteta i traju cijeli život. Stoga muškarac ako je zdrav, može imati djecu i u sedamdesetoj. U terapiji pripremam tzv. muški čaj i mušku TCT.
Čaj za muškarce:
- Stolisnik
- Rusomača
- Vodopija
- Kamilica
- Šipak
- Kopriva
- Hmelj
TCT mješavina bilja za muškarce:
- kopriva list ili korijen
- piskavica
- peršin
Ovo su neke od ljekovitih biljaka na bazi cinka i kolina, koje možemo koristiti u terapiji. Uslijed jačeg stresa čaj ću još dodatno obogatiti protustresnim biljkama npr. matičnjakom, a u slučaju bakterijske upale e.coli, streptokokom, enterokokom i sl. dodat ću brusnicu i timijan. Dnevno se pije litra čaja i sto kapi TCT mješavine i ponosno mogu reći da imam puno bračnih parova koji su ostali trudni i dobili djecu.
Preporučuju se i sjemenke bundeve, suncokreta zbog E vitamina i L arginina, suhe šljive i smokve, srdele, pršut i jaja, juha od rajčice ili općenito termički obrađena rajčica zbog likopena, odlična je za prostatu. Zatim rogač, zeleno povrće kao kelj, prokulica i sl., naranče i peršin u svim juhama i svim varivima.