Napravite ove promjene u svojoj svakodnevnoj prehrani i životnom stilu te na taj način poboljšajte svoju plodnost
Prema istraživanju o plodnosti sa Sveučilišta Harvard, konzumiranje određenih namirnica i izbjegavanje drugih - nešto je što vi sami možete učiniti kako bi poboljšali plodnost, bez medicinske intervencije, za razliku od nekih drugih faktora koje ne možete kontrolirati (poput dobi i genetike).
Pročitajte osam promjena koje sami možete napraviti kako bi povećali svoju plodnost:
1. Složeni ugljikohidrati
Jedite više složenih ugljikohidrata ('sporih') i ograničite unos jednostavnih obrađenih ugljikohidrata. Vaše tijelo brzo probavljuje loše ugljikohidrate (poput kolača, bijelog kruha i bijele riže) i pretvara ih u šećer u krvi. Kako bi spustila razinu šećera u krvi, gušterača oslobađa inzulin u krvotok.
Dobri ugljikohidrati (oni koji uključuju vlakna - voće, povrće, mahunarke i cjelovite žitarice) probavljuju se sporo i imaju postupan efekt na šećer u krvi i inzulin. Istraživanja su otkrila da visoka razina inzulina sprječava ovulaciju.
2. Nezasićene masnoće
Izbjegavajte trans masti i jedite više zdravijih nezasićenih masnoća. Trans masti se primarno nalaze u prženoj hrani i grickalicama, proizvodima životinjskog podrijetla, a one povećavaju otpornost na inzulin. Gušterača proizvodi hormon inzulin koji omogućuje ulazak glukoze u stanice, a kad gušterača ne proizvodi dovoljno inzulina ili on ne može dostaviti glukozu stanicama – tada razina šećera u krvi ostaje nenormalno visoka. Visoka razina inzulina uzrokuje metaboličke poremećaje koji utječu na ovulaciju.
3. Proteini
Jedite namirnice bogate biljnim proteinima, poput mahunarki, a manje od crvenog mesa. Biljni proteini (mahunarke, orašasti plodovi, sjemenke i tofu) sadrže zdrave masnoće i imaju relativno malo karija te pomažu u mršavljenju.
4. Punomasni mliječni proizvodi
Konzumirajte jednu ili dvije čaše punomasnog mlijeka na dan ili jedite druge punomasne mliječne proizvode, poput jogurta, a manje mliječnih proizvode koji su malomasni, odnosno 'light'. "Otkrili smo da malomasni mliječni proizvodi otežavaju začeće, zbog toga je kod planiranja trudnoće dobro izbjegavati takve proizvode", govori Walter Willett, nutricionist i epidemiolog sa Sveučilišta Harvard.
5. Multivitamini
Uzimajte dnevnu dozu multivitamina koja sadrži barem 400 mikrograma folne kiseline i 40 do 80 miligrama željeza. Istraživanje je pokazalo da su žene koje su uzimale 400 mikrograma folne kiseline imale manje problema sa začećem od žena koje je nisu uzimale.
6. Kofein
Pijte kavu, čaj i alkohol umjereno i izbjegavajte slatke napitke u potpunosti. Prema istraživanju, jedno do dva alkoholnih pića na dan ili nekoliko šalica kave ili čaja imale su jako malo utjecaja na ovulacijske probleme.
7. Težina za začeće
Održavajte svoju težinu u 'plodnoj zoni': Indeks tjelesne mase trebao bi biti između 18.5 do 24. Pretjerana mršavost (kada je indeks tjelesne mase manji od 18.5) ili prekomjerna težina (kada je indeks tjelesne mase 25 ili više) može utjecati na vašu plodnost, ali i na bebino zdravlje.
8. Tjelovježba
Ispunite dan fizičkim aktivnostima od 30 do 60 minuta. Prednosti tjelovježbe tijekom trudnoće počinju istog trenutka, a ukoliko ostanete aktivni, one traju doživotno.
S obzirom na sve navedeno, vrlo je važno da pri planiranju trudnoće - oba spola promijene prehrambene navike te da jedu zdravo, promišljeno i raznoliko. S obzirom na to da je potrebno određeno vrijeme kako bi se tijelo priviknulo na nov (zdrav) način prehrane, preporučuje se s novim navikama krenuti najmanje tri mjeseca prije no što pokušate zatrudnjeti.