Prema nedavnom istraživanju, roditeljstvo 1980-ih i 1990-ih godina bilo je puno lakše za naše roditelje nego što je to za nas - bez tehnologije, društvenih mreža ili savjeta sigurnosti koji se sada konstantno mijenjaju
Izvješće iz Centra za društvena istraživanja otkrilo je da gotovo polovica ispitanih majki smatra da je u 80-ima i 90-ima bilo puno lakše odgojiti djecu.
Pročitajte neke od razloga zbog kojih mnogo mama tako vjeruje:
1. Nije bilo mobitela
Naše mame bile su blaženo 'nepovezane'. Bez mobitela, nije bilo stalnih iskakanja poruka s Vibera ili WhatsAppa o dogovorima za kavu. Umjesto toga, naše majke su jednostavno dogovorile kavu s prijateljicama i one bi se čudesno sve pojavile. Također, naše mame nisu morale voditi svakodnevnu bitku s djetetom oko toga kad će dobiti svoj mobitel, zašto provodi toliko vremena na mobitelu i sve drugo vezano uz mobitele...
2. Nije bilo društvenih mreža
Nema sumnje da su dani prije Facebooka i Instagrama bili puno jednostavniji. Zamislite: Nitko ne objavljuje svoje 'savršene' živote i 'savršenu' djecu ostavljajući vas da se osjećate poput totalnog promašaja. I nitko ne fotografira konstantno djecu/hranu/kućne ljubimce, ne zna što znači #hashtag ili govori o svojim najdražim filterima.
3. Postojao je ograničen broj televizijskih kanala
Što je značilo da naše mame nisu trebale voditi borbe sa starijom djecom oko toga koji će se program gledati ili s mlađom djecom koja žele gledati Peppu Pig satima (plus, Peppa Pig nije ni postojala!).
4. Nije bilo toliko tehnologije
Naše mame u 80-ima nisu imale kompjuter, a većina njih ni u 90-ima. I iako su krajem 90-ih kompjutori postali malo uobičajeniji, to su bile stare kutije koje nisu često bile upotrebljavane. I definitivno nije bilo tableta, što je značilo da mame nisu trebale voditi razgovore oko toga čiji je red da igra igrice ili gleda crtiće.
5. Nitko nije brinuo oko šećera
Svi znaju da je šećer loš za zdravlje. No, dosta je stresno znati čime točno hranimo djecu, a pod 'čime točno' se misli da smo svakodnevno 'bombardirani' takvim sadržajem preko medija čak i ako ne čitamo detaljne sastojke svakog proizvoda. Mame u 80-ima i 90-ima definitivno nisu bile 'preplavljene' izvještajima o tome što jesti i koliko jesti, a što ne jesti. Umjesto toga, hranjenje djece bilo je opuštenije i definitivno nije bilo toliko nametnutog osjećaja krivnje kao što je to danas (a, da ne spominjemo E - brojeve).
6. Rođendanske zabave bile su jednostavnije
Dnevni boravak ako je po zimi, dvorište ako je po ljeti. Pokoji balon i grickalice. To je sve što su mame nekad trebale kako bi organizirale savršeni dječji rođendan. Sada, ako nemate sto igračaka, nekoga tko zabavlja djecu i tematsku tortu - imate #partyfail.
7. Nije bilo takve stvari poput 'trudničke mode'
Nekad su sve trudnice nosile iste stvari - glavno da je bilo široko i udobno. Danas postoji svojevrsni pritisak da morate izgledati 'moderno', pa čak i u trudnoći kada vam je trbuh toliko velik da niste vidjeli svoja stopala danima.
8. Nije bilo konstantnih savjeta o sigurnosti
Od toga što jesti u trudnoći pa do toga kakvu autosjedalicu koristiti - savjetima o sigurnosti nema kraja kad je u pitanju današnje roditeljstvo...da ne spominjemo da se stalno mijenjaju, pa je tako na primjer, jedne godine neka namirnica jako poželjna u prehrani, a već sljedeće je zabranjena. Iako, treba spomenuti kako su danas ipak autosjedalice veliki plus i nakon stalnog nošenja od jednog mjesta do drugog, roditelji saznaju da imaju mišiće za koje nikad nisu ni znali da postoje.
9. Djeca su radila ono što im se reklo...odmah
Nije bilo helikopter roditeljstva, pozitivnog roditeljstva ili slobodoumnog roditeljstva. Umjesto toga, postojala su samo jasno određena roditeljska pravila. Kada su nam naše mame rekle da nešto napravimo, mi bismo to zaista napravili, i to odmah. Danas je tu puno pregovaranja, vikanja ili ponavljanja.
10. Domaće zadaće bile su jednostavne i jasne
80-ih i 90-ih, domaća zadaća radila se na starinski način - u bilježnici s olovkom, s nimalo, malo i više pomoći iz knjiga (ovisno o zadaći). Danas, tu je internet, odnosno puno interneta, tu je nekoliko radnih bilježnica, mapa i projekata.
11. Djeca su se sama zabavljala
Nekad su mame po cijele dane ostavljale djecu da se sama igraju, što je značilo da su se djeca igrala u dvorištu ili susjedstvu dok im ne bi bilo dosta ili ne bi bilo vrijeme za ručak ili večeru. Ipak, danas većina roditelja ima osjećaj da su cjelodnevni zabavljači svoje djece. I jedva da mogu popiti šalicu kave prije nego li ih njihovi mališani ispituju da se zajedno igraju Legićima, gusarima ili lutkama. A, samo od pomisli na to da se djeca satima sama igraju 'negdje' po susjedstvu sledi se krv u žilama, nažalost.
Imate li vi što dodati na ovaj popis? Pišite nam u komentarima.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.