Pedijatrica Iva Palčić, uži spec. pedijatrijske nefrologije iz Poliklinike za dječje bolesti Helena, donosi uobičajene probleme s muškim spolovilom te savjete kako pomoći djetetu i kada je obavezno potražiti pomoć liječnika
Mnogo mama je zbunjeno kada je u pitanju briga i njega o muškom spolovilu, stoga je važno znati na što pripaziti, kako spriječiti uobičajene probleme i kada obavezno potražiti pomoć. Ovo su neki od uobičajenih problema koji se pojavljuju kod dječaka:
1. Fimoza
Pojam fimoza označava nemogućnost prevlačenja kožice prepucija preko glansa. Ono što je bitno naglasiti je da treba razlikovati fiziološku, koja je normalna pojava, od patološke fimoze koju treba liječiti. Kod rođenja prepucij je povezan sa glavićem penisa što nazivamo fiziološka fimoza i to je potpuno normalna pojava. Kako beba raste dolazi do spontanog odvajanja prepucija od glavića penisa. Kod neke djece to se događa brzo po rođenju, no kod neke kasnije u djetinjstvu. Ne preporučuje se na silu prevlačiti prepucij preko glavića jer može doći do krvarenja, ožiljaka i ozlijede penisa, te sekundarne infekcije.
Da dijete ima patološku fimozu, roditelji mogu prepoznati po sljedećim simptomima:
- tanak i isprekidan mlaz urina, kapanje mokraće
- napinjanje kod mokrenja i bolno mokrenje
- nadimanje prepucija prilikom mokrenja
- ponavljajuće upale prepucija
- nemogućnost prevlačenja prepucija unatrag, iako se odvojio od glavića
U tim slučajevima treba se potražiti savjet liječnika jer uz fimozu i gore navedene simptome mogu biti pridružene i druge bolesti i stanja poput infekcije mokraćnih kanala, suženja uretre i slično.
Kako se liječi fimoza?
Ako fimoza uzrokuje tegobe treba je što prije liječiti. Prva linija liječenja danas je primjena kortikosteroidne kreme na rubove prepucija dva puta dnevno kroz 4 do 6 tjedana. Primjenom kreme dolazi do stanjenja i omekšavanja kožice prepucija koja se onda uspijeva prevući preko glansa. Uspješnost takve terapije je prema nekim autorima i do 85%, najčešće unutar prva dva tjedna lokalne terapije. U slučaju da takva terapija nije učinkovita primjenjuje se adhezioliza-mehaničko razdvajanje kožice prepucija od glansa ili cirkumcizija tj. kirurško obrezivanje.
2. Parafimoza
Parafimoza nastaje kod nasilnog prevlačenja uskog prepucija preko glansa. Predstavlja stanje kada je prepucij stegnut iza glavića penisa i ne može se prevući natrag. Može biti izrazito bolno i dovesti do otoka glavića kao i do njegove nekroze. U situacijama parafimoze potreban je hitan pregled liječnika.
3. Crvenilo i osip po spolovilu
Crvenilo i osip po spolovilu često se javljaju kod djece u pelenama kao posljedica iritacije. Ako su crvenilo i osip blagi dovoljne su dječje kreme koje sadrže tvari za obnovu iritirane kože, te bakar i cink kako bi spriječile sekundarnu bakterijsku infekciju.
Ako se crvenilo pojačava i dolazi do razvoja žarko crvenog osipa ili stvaranja gnojnih prištića uz svrbež, nemir, bolove i pečenje potreban je pregled liječnika jer se možda radi o sekundarnoj bakterijskoj ili gljivičnoj infekciji kože kada će biti potrebno specifično liječenje.
4. Balanitis i uroinfekcija
Balanitis je upala u području glavića penisa-glansa i prepucija. Nastaje relativno naglo u vidu crvenila i otekline spolovila. Ponekad je prisutan i žućkastobjelkasti iscjedak ispod prepucija. Do upale najčešće dolazi zbog ulaska bakterija ispod prepucija kojima vlažno i toplo područje ispod prepucija pogoduje rast. U liječenju se inicijalno primjenjuju hladni oblozi čaja od kamilice ili oblozi borne vode uz katkad lokalno antibiotske masti. U težim slučajevima potrebno je primijeniti antibiotik na usta. U tim situacijama je najbolje potražiti liječničku pomoć jer kod balanitisa dijete može imati pečenje kod mokrenja samo zbog upale vanjskog spolovila, ali i zbog uroinfekcije koja nastaje ulaskom bakterija preko mokraćne cijevi u mokraćni mjehur. To je bitno diferencirati jer je uroinfekciju nužno nakon uzimanja urinokulture liječiti antibioticima te učiniti ultrazvuk bubrega i mokraćnog mjehura u prvoj liniji obrade.
5. Ozljede testisa i penisa
Većina malih dječaka ima puno (i previše) energije, konstantno trče uokolo, voze bicikle, romobile, skaču s drveća ili rade bilo što drugo što uključuje potencijalnu opasnost. Iako je sve to normalno, to znači i da su češće skloni nezgodama, što uključuje ozljede različitih dijelova tijela pa tako i spolovila pri čemu su ozljede testisa češće od ozljede penisa.
Ozljeda penisa može biti blaga sa manjom modricom ili ogrebotinom. U tom je slučaju dovoljan hladni oblog, te krema koja potiče zacjeljivanje površnih rana i lezija kože i prevenira infekciju.
Ozbiljnija ozljeda penisa nastaje kada zbog siline udarca dolazi do ozljede mokraćne cijevi-uretre. Tada je urin krvav, dijete ne može mokriti ili mokri uz naprezanje što zahtjeva hitan pregled liječnika i katkad kiruršku intervenciju. Udarac u testis je jako bolan i ako bol ne prođe za 30-ak minuta treba se javiti liječniku.
Hitan pregled liječnika također zahtjeva i otok uz bol testisa koji može nastati nakon udarca zbog stvaranja hematoma u testisu, rupture njegove ovojnice ili rupture samog testisa što zahtjeva hitno kirurško liječenje.
Poseban entitet je torzija testisa, hitno stanje koje je posljedica rotiranja testisa zbog čega nastaje prekid dotoka krvi. Simptomi su jaka bol u testisu uz mučninu i povraćanje nakon čega nastaje otok i otvrdnuće testisa. Anomalije u razvoju tunike vaginalis i spermatožilnog snopa pogoduju torziji koja može nastati spontano, a češće se javlja nakon jače fizičke aktivnosti.
Dijagnoza se postavlja klinički, a potvrđuje ultrazvučno. Bitno je kirurški intervenirati unutar prvih par sati jer je to jedina nada da se testis spasi.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.