Mame na forumu Klokanice raspravljaju treba li muškim bebama prevlačiti prepucij i ispod njega čistiti spolovilo kako bi se spriječilo nakupljanje naslaga, a nefrologinja iz Poliklinike Helena, dr. Iva Palčić, objasnila nam je kako točno treba dječacima čistiti spolovilo
Kako muškim bebama čistiti spolovilo? Treba li dječacima prevlačiti prepucij i ispod njega čistiti spolovilo kako ne bi došlo do nakupljanja naslaga i upala?
Zapitala se to čitateljica Blondie koja je u forumu otvorila temu o fimozi, odnosno prevlačenju kožice te se zbunjena požalila kako nije sigurna treba li svom jednoipolgodišnjem dječaku prevlačiti kožicu i čistiti spolovilo iako joj njezina pedijatrica to nikada nije napomenula.
"Imam sina od godinu i pol i malo me zbunjuje savjet moje pedijatrice da sinu ne trebam čistiti pišu i prevlačiti kožicu. Ja to radim pomalo, iako mi je ona rekla da ne treba jer su dvije moje prijateljice imale velikih problema jer to nisu radile. Dečki su im dobili infekcije uz visoku temperaturu zbog kojih su završili na Rebru i tamo su poludjeli kad su čuli da djeci nisu prevlačili kožicu. Ima li netko sa sličnim problemom?", pitala je Blondie.
Mama korisničkog imena antonio našla se u sličnoj situaciji, a njezin je dječak dobio Escherichiju coli te su joj u bolnici rekli kako to obavezno mora raditi.
I neki pedijatri ipak preporučuju prevlačiti prepucij, a takav savjet od svojih liječnika dobile su mame kukukaka i ProudMomy.
Čišćenje prilikom kupanja
"Imam bebu od sedam mjeseci, a kožicu smo počeli prevlačiti od drugog, trećeg mjeseca prema uputi pedijatra. Znam da neki pedijatri kažu ne, neki da, pa čovjek više ne zna što bi napravio. Naš pedijatar nam je tako rekao i mi smo poslušali. Svaki dan mu prevučem kožicu i očistim toplom vodom i vaticom. U početku baš nije išlo jer sam se bojala da ga ne ozlijedim pa nas je pedijatar malo uplašio i rekao da bi mogao kasnije imati problema i završiti na kirurgiji, tako da je sa šest i pol mjeseci kožica prevučena skroz koliko može", opisala je svoje iskustvo korisnica kukukaka, a i ProudMomy je pedijatar savjetovao da svojoj bebi obavezno prevlači kožicu i redovito čisti spolovilo.
I čitateljice na Facebook stranici Klokanice raspravljaju o higijeni spolovila kod dječaka i većini mama liječnici su savjetovali da svojim bebama prevlače kožicu.
"Nama je pedijatrica s nekih dva mjeseca prevukla skroz i dala nam mast kojom smo mazali, i rekla kod svakog kupanja prevući do kraja i oprati najnormalnije. Tako smo radili i sve je super evo već 6 godina jer nismo ni svjesni koliko u biti ispod ima bakterija i prljavštine", napisala je mama Diana. I čitateljica Azra je na Facebooku opisala svoje iskustvo.
"Mi imamo sedam mjeseci i skroz navučemo zahvaljujući sestri s Rebra. Koliko je ispod prljavštine nisam vjerovala dok mu nisu navukli kožicu do kraja. Mučili smo se s Escherichijom coli dok god nismo riješili kožicu. Zato mame navlačite to svaki dan", savjetuje mama Azra.
'Ne povlačiti prepucij na silu'
Kako bismo riješili nedoumice naših čitateljica s foruma oko higijene muške bebe, zatražili smo i savjet dr. Ive Palčić, specijalistice nefrologije iz Poliklinike Helena kako točno treba čistiti spolovilo i treba li dječacima povlačiti prepucij, odnosno do koje dobi se to ne preporučuje raditi.
"Muško spolovilo u dojenačkoj dobi treba prati kao i svaki drugi dio tijela i obavezno paziti da se ispere nakon sapunanja. Preporučuju se blaga sredstva za pranje prilagođena dječjoj koži i topla voda. S vrška glavića samo lagano gazicom ili blazinicom očistiti sekret ako postoji. Nikako se ne smije na silu prevlačiti prepucij preko glavića jer može doći do krvarenja, ožiljaka i ozlijede penisa te sekundarne infekcije. Kako bi prevenirali upalu između ostalog treba češće mijenjati pelene, imati dulje periode bez pelena, izbjegavati iritirajuće sapune i pudere, piti više da urin nije koncentriran", savjetuje dr. Palčić.
Nefrologinja kaže kako je osnovna zadaća prepucija da prekriva i štiti vrh penisa – glans te da omogućava da je površina glansa meka, vlažna i osjetljiva što je osobito važno kada je dijete u pelenama jer bakterije iz stolice reagiraju s urinom te stvaraju amonijak koji može dovesti do upale glansa kao i pelenskog osipa.
"Kod rođenja je prepucij povezan s glavićem penisa što je potpuno normalno i kako beba raste, dolazi do spontanog odvajanja prepucija od glavića. Kod neke se djece to događa brzo po rođenju, no kod neke puno kasnije", objašnjava dr. Palčić. Kada se prepucij odvaja, ponekad se vide bjelkaste naslage po glaviću i bjelkasto žućkaste nakupine ispod prepucija, a te se naslage nazivaju smegma i to su zapravo odumrle stanice koje su povezivale prepucij s glavićem.
"Te naslage s glavića možemo kod kupanja očistiti vodom ili dječjim uljem. Kada se prepucij može normalno prevući dječaci se trebaju naučiti sami oprati glavić, uvijek dobro isprati nakon sapunanja i prevući prepucij natrag. Nije preporučljivo koristiti antiseptička sredstva i agresivne losione za čišćenje penisa", kaže nefrologinja.
Fimoza zahtijeva liječenje
Ponekad se dogodi i da se prepucij ne može navući unatrag niti kada se razdvoji od glavića penisa, a tako stanje se naziva patološka fimoza. Može biti prirođena ili nastati sekundarno nakon ozljede prepucija prilikom nasilnog prevlačenja u ranoj dobi, u slučajevima kada je dijete nepotpuno obrezano te kod nekih kožnih bolesti.
Dr. Palčić opisala nam je i kako roditelji mogu prepoznati fimozu, odnosno koji su simptomi izrazito suženog prepucija:
- tanak mlaz urina, kapanje mokraće
- napinjanje kod mokrenja i bolno mokrenje
- nadimanje prepucija prilikom mokrenja
- ponavljajuće upale prepucija
- nemogućnost prevlačenja prepucija unatrag
"U tim slučajevima treba se obavezno potražiti savjet liječnika jer uz fimozu i gore navedene simptome mogu biti pridružene i druge bolesti i stanja poput infekcije mokraćnih kanala, suženja uretre i slično", savjetuje nefrologinja. Kod blažih slučajeva fimoze koža se pokušava omekšati kratkotrajnom primjenom kortikosteroidne kreme na rubove prepucija gdje je on vezan uz glans kako bi se koža prepucija stanjila i postala elastičnija. No, svakako bi trebalo potražiti savjet kirurga-urologa koji će indicirati kirurško liječenje ako je to potrebno.
"Nasilno prevlačenje prepucija se ne preporučuje jer može dovesti do parafimoze. Parafimoza je stanje kada je prepucij stegnut iza glavića penisa i ne može se prevući natrag. Može biti izrazito bolna i dovesti do otoka glavića kao i do njegove nekroze", zaključuje dr. Palčić.
Kakav ste vi dobili savjet od vašeg pedijatra? Uključite se u forum i napišite svoje iskustvo!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.