Pravilnim kombiniranjem namirnica spriječit ćeš ili smanjiti uobičajene trudničke tegobe, ali ćeš uvelike doprinijeti i zdravlju svog nerođenog djeteta
1. Za jake bebine kosti
Kako bi bebine kosti i zubići bili zdravi i jaki, potrebno vam je tisuću miligrama kalcija dnevno. Nedovoljno unošenje ovog minerala može naškoditi i vama, ne samo bebi. Uslijed nedostatka kalcija u trudnoći, organizam će ga crpiti iz vaših kostiju, što može dovesti do komplikacija i mogućnosti da kasnije obolite od osteoporoze. Osim u mliječnim proizvodima i konzerviranim sardinama, bogatstvo ovog vitamina možete pronaći i u namirnicama kao što su žitarice, kruh, jaja, svježe povrće i sok od naranče.
2. Protiv jutarnje mučnine
Kliničke studije nutricionista potvrđuju da je jutarnja mučnina individualna, a od svih “univerzalnih” recepata, ova kombinacija pomogla je u 83 posto slučajeva. Ukoliko baš vi budete u onih 17 posto, pokušajte spriječiti mučninu na sljedeći način. Držite pokraj kreveta slane krekere i svako jutro, čim se probudite, uzmite nekoliko zalogaja. Grickanje na svakih nekoliko sati održat će vaš krvni tlak stabilnim, što znatno pomaže u otklanjanju mučnine. Riža, pire krumpir ili jogurt također su dobre opcije.
3. Za obnovu stanica rasta
Namirnice bogate proteinima od životnog su značaja, pogotovo za vašu bebu, jer obnavljaju stanice rasta. Proteinske namirnice odlične su i za obnavljanje posteljice i maternice, snižavaju visoki krvni tlak, te sprječavaju potencijalne neugodnosti uslijed dojenja. Proteinima su obogaćeni grah, jaja, govedina, puretina, janjetina, kikiriki, maslac.
4. Za razvoj bebinog mozga
Od 25 do 30 posto ukupnog unosa kalorija tijekom dana jesu “zdrave” masnoće, što je jako dobro za razvoj bebinog mozga ali i njezinog osjeta vida. Riblja ulja ključne su namirnice za razvoj središnjeg živčanog sustava čovjeka, jer sadrže omega-3 masnoće. Kako biste izbjegli neželjene efekte koje riba kao potencijalni alergen može izazvati, držite se riba hladnih voda kao što su losos i tuna. Njihova odgovarajuća zamjena mogu biti laneno ulje, bučino i ulje suncokretovih sjemenki i jezgrasto voće.
5. Za prevenciju urođenih anomalija
Folna kiselina i vitamin B, koji se nalaze u pojedinim namirnicama, pomažu da se smanji rizik od defekta neuralne cijevi. Kako biste spriječili defekt ove vrste, potrebno je unositi 400 mikrograma folata dnevno prije trudnoće i tri mjeseca tijekom trudnoće, odnosno sve dok se ne formiraju bebini organi i kralješnična moždina. Pravilnim unosom folnih kiselina možete spriječiti pojavu defekta za 70 posto. Ukoliko trudnoća nije bila planirana, počnite s unosom folata što prije i slobodno povećajte količinu na 600 mikrograma dnevno. Najbolji izvori folata jesu integralne žitarice i riža, tamnozeleno lisnato povrće, kupus, cvjetača, grašak, špinat, naranče i dinje.
6. Protiv prijevremenog porođaja
Odgovarajuće unošenje vitamina C (najmanje 80 miligrama dnevno) može vam pomoći u sprječavanju prijevremenog porođaja. Vitamin C jača sve membrane u tijelu, uključujući i amnionsku membranu, čije oslabljenje može dovesti do prijevremenog poroda. Namirnice bogate ovim vitaminom povećavaju apsorpciju željeza, što je od suštinskog značaja za formiranje hemoglobina koji prenosi kisik u krvi. Najviše vitamina C sadrže brokula, citrusno voće i sokovi, mango i rajčica.
7. Za dobru krvnu sliku
Preporučujemo vam da tijekom trudnoće udvostručite unos dnevne količine željeza (27 miligrama dnevno), jer njegov nedostatak može uvjetovati anemiju. Primarni zadatak željeza jest taj da proizvede hemoglobin u crvenim krvnim zrncima gdje se stvara kisik koji je potreban vašoj bebi. Također, potrebno je da unosite i vitamine B6 i B12 zahvaljujući kojima broj eritrocita raste, razvijaju se središnji živčani sustav i tkiva bebe. Navedene vitamine možete pronaći u proteinskim namirnicama poput zelenog lisnatog povrća (kelj i zelje) ili jetre
8. Za redovitu stolicu
Željezo u vašoj prenatalnoj prehrani, kao i trudnoća sama po sebi, može dovesti do zatvora. Kako biste izbjegli ovu nelagodu, potrebno vam je od 25 do 35 grama vlakana u svakodnevnoj prehrani. Pokušajte raspodijeliti količinu tako što ćete uzeti po deset grama vlakana pri svakom redovnom obroku. Nemojte zaboraviti piti vodu tijekom dana, jer uzimanje vlakana bez tekućina dovodi do usporavanja procesa opstipacije. Grah, voće i povrće osnovni su izvori vlakana.
9. Za jake mišiće
Protein je gradivni “blok” ljudskog tkiva, i dok ste trudni, dnevno vam je potrebno od 60 do 70 grama proteina. Njihova uloga je da osigurava aminokiseline koje se pridružuju bebinim mišićima i organima. Proteinski bogate namirnice posebno su važne u posljednjem tromjesečju kako bi maksimizirale rast fetusa. Namirnice bogate proteinima, a samim tim i cinkom i željezom, jesu mahunarke, mliječni proizvodi, maslac od kikirikija i meso peradi.
10. Za prevenciju osteoporoze
Ako ne konzumirate dovoljno kalcija, beba će ga crpiti iz vaših kostiju, što može dovesti do smanjenja njihove mase i pogoršanja koštanog tkiva. Samim tim, postoje velike šanse da dođe do loma kostiju. Uz obaveznih 1.000 miligrama kalcija tijekom jednog dana, potrebno je unijeti i 200 miligrama vitamina D koji možete pronaći u namirnicama poput lososa, tune, bakalara, haringe i sardine.