Trudnoća Liječenje neplodnosti 31. srpnja 2017.

Hrana koju jedete može znatno utjecati na vašu (ne)plodnost

Foto: Shutterstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Određene promjene u prehrani mogu uvelike pospješiti plodnost, smanjiti rizik od pobačaja i podržati zdravu trudnoću

Na neke čimbenike, kao što su dob i genetika, ne možete utjecati, no prema osmogodišnjem istraživanju Harvardske medicinske škole, uzimanjem i izbjegavanjem određenih namirnica, možete utjecati na svoju ovulaciju i znatno pospješiti plodnost. Naime, istraživanje je pokazalo da su promjenom barem pet aspekata u prehrambenim navikama i redovitim vježbanjem, žene s neredovitom ili odsutnom ovulacijom, smanjile rizik od neplodnosti za čak 80 posto.

Što jesti?

Prehrana igra veliku ulogu u zdravlju tijela i reproduktivnog sustava, pa se tako svi elementi koji izgrađuju hormone nalaze u hrani koju jedemo. No, kako postoje namirnice koje pospješuju plodnost, postoji i hrana te kemijski dodaci hrani koji štete zdravlju i plodnosti. Zbog toga je razvijena takozvana dijeta koja potiče plodnost, a usmjerena je na način prehrane koji podržava tijelo u reproduktivnim naporima. Ova "dijeta" uključuje namirnice koje su pune specifičnih hranjivih tvari potrebnih za zdravu hormonalnu funkciju i ravnotežu, zdravlje jajašca i krvi te razvoj fetusa. Osmišljena je tako da pomogne tijelu da uravnoteži probleme s plodnošću koji možda postoje, napuni tijelo hranjivim tvarima te osigura sve gradivne elemente za zdravlje djeteta.

  • Jedite više kompleksnih ugljikohidrata - oni se duže probavljaju i tako duže osiguravaju tijelu energiju. Takvi ugljikohidrati sadrže vlakna, a nalaze se u voću, povrću, grahu, cjelovitim žitaricama, integralnoj tjestenini i kruhu te smeđoj riži. Za razliku od jednostavnih ugljikohidrata (čokolada, kolači, med, džem i ostali slatkiši) koji se brzo probavljaju i naglo povećavaju razinu šećera u krvi, kompleksni postupno djeluju na šećer u krvi i inzulin koji koči ovulaciju.
  • Izbjegavajte loše masnoće - prerađena hrana poput prženih krumpirića, čipsa ili kokica puna je trans masnih kiselina koje su umjetno proizvedene kako bi konzervirale hranu. Takva masnoća pospješuje zadržavanje inzulina u krvotoku, umjesto da ga šalje u stanice organizma, a visoka razina inzulina uzrokuje mnogo metaboličkih poremećaja koji negativno utječu na ovulaciju. Zbog toga jedite hranu koja sadrži zdrave nezasićene masti kao što biljni proizvodi, orašasti plodovi i ribe. 
  • Birajte punomasne mliječne proizvode - izbjegavajte light jogurte i mlijeka te radije birajte one punomasne. Štoviše, preporučuje se jedan do dva obroka punomasnih mliječnih namirnica ili čaša mlijeka. Istraživanje provedeno na Harvardu pokazalo je da su žene, koje su izbjegavale punomasne proizvode te se držale onih nemasnih, teže zatrudnjele. 
  • Uzimajte dodatke prehrani - dodatan unos folne kiseline i željeza koji se nalaze u dodacima prehrani pozitivno će djelovati na plodnost, ali i sam razvoj djeteta nakon začeća. Prema rezultatima Harvardovog istraživanja, žene koje su uzimale dodatke prehrani imale su 40 posto manje šanse za ovulacijsku neplodnost. 
  • Smanjiti kavu i alkohol - čajeve, kavu i alkohol trebalo bi svesti na minimum, a zašećerene napitke potpuno izbaciti iz prehrane jer i oni imaju negativan utjecaj na plodnost kod oba spola. Međutim, Hrvati su veliki kavopije. Prema istraživanju koje je proveo GfK, čak 80% Hrvata starijih od 15 godina svakodnevno ispija kavu, dok je u Brazilu (gdje se proizvodi četvrtina svjetske kave) svega 71% kavopija. Zato je razumljivo da se teško odreći kave, no tada je nastojte barem smanjiti na jednu šalicu dnevno. Za one koji to ipak ne mogu, postoje razne kavovine, točnije mješavine koje služe kao zamjena za kavu. Okusom su vrlo slične kavi, ali ne sadrže kofein pa su idealan izbor za one koji ne mogu bez ovog napitka.   | Author: Shutterstock Foto: Shutterstock

Hrana utječe i na plodnost muškaraca

Kao i kod žena, alkohol i kava negativno utječu na plodnost muškaraca. Muškarci koji piju alkohol ili kavu imaju manju pokretljivost i koncentraciju spermija, a isto vrijedi i za one koji jedu puno crvenog mesa. Nasuprot tome, oni koji jedu više žitarica i svježeg voća te općenito više zdravih obroka tijekom dana, imaju puno bolje spermije, a time i plodnost. 

Također, treba pripaziti i na težinu, jer premršave ili, s druge strane, pretile žene imaju manju mogućnost začeća od onih koje su s kilažom u "zoni plodnosti". Oko normalne težine u trudnoći možete se posavjetovati s liječnikom jer i težina u trudnoći varira od osobe do osobe. Isto tako, muškarci s prekomjernom težinom također imaju veću mogućnost za neplodnost zbog sporijih spermija. 

Zbog toga je vrlo važno pri planiranju trudnoće da oba spola promijene prehrambene navike te da jedu zdravo, promišljeno i raznoliko. S obzirom na to da je potrebno određeno vrijeme kako bi se tijelo priviknulo na nov (zdrav) način prehrane, preporučuje se s novim navikama krenuti najmanje tri mjeseca prije no što pokušate zatrudnjeti. 

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.