Nakon koliko vremena bezuspješnih pokušaja u postizanju trudnoće treba potražiti pomoć stručnjaka
Vrijeme potrebno da dođe do trudnoće kod nezaštićenog spolnog odnosa za vrijeme plodnih dana ovisi o nizu faktora kod oboje partnera. Ginekolozi tvrde da u dvadesetima žene imaju 50 posto da zatrudne, u tridesetima samo 20 posto, dok u četrdesetima imaju samo pet posto šanse da zatrudne prirodnim putem!
"Kod parova mlađe životne dobi mogućnost da žena zatrudni u vrijeme ovulacije je samo 25 posto, a ako je žena starija od četrdeset godina ista se mogućnost smanjuje na oko pet posto. Kod redovitih spolnih odnosa i ako ne dođe do trudnoće u vremenu više od godinu dana može se govoriti o neplodnosti ili sterilitetu", rekla je dr. med. Marta Lajtman Križaić, spec. ginekologije i opstetricije.
Istraživanja pokazuju da u svijetu problem s neplodnošću ima oko 15 posto populacije bez obzira na razvijenost određene zemlje. Također, u jednoj trećini slučajeva prisutan je ženski faktor, u drugoj trećini muški, a u trećoj objedinjena su oba faktora.
"Ako ne dođe do željene trudnoće u više od jedne do dvije godine kod mlađih parova, a više od šest mjeseci kod starijih parova, preporučuje se obrada oboje partnera prema protokolu, a tim stručnjaka u suradnji s njima odlučit će o mogućnosti liječenja i eventualno medicinski potpomognutoj oplodnji", kaže ginekologinja.
Oboje partnera upućuje se na obradu koja uključuje:
- provjeru oplodnog potencijala sjemena partnera
- provjeru anatomije ženskog spolnog sustava
- provjeru prohodnosti jajovoda
- provjeru endokrinološke funkcije jajnika, hipofize i štitne žlijezde
Nakon provedene obrade, u indiciranim slučajevima pristupa se liječenju koje može uključivati:
- metode samopomoći (mjerenje bazalne temperature, praćenje cervikalne sluzi, LH trakice...)
- folikulometriju – UZV praćenje rasta i razvoja folikula
- postupke medicinski pomognute oplodnje (MPO postupke)
- kirurško liječenje