Djevojčica ne želi više jesti ručak kod kuće od kad je krenula u jaslice, a osobito odbija povće i meso. Nutricionistica Tena Niseteo odgovara zabrinutoj mami što da napravi
Moja curica koja ima 19 mjeseci i od kad su je počeli hraniti u jaslicama, ne želi više jesti ručak kod kuće. Tjedan dana nije jela meso i povrće koje do tad nije odbijala, ni u jaslicama neće jesti, malo juhice i to je to. Pokušavala sam je nahraniti na razne načine, ali bez uspjeha: vrišti i plače čim joj se približim s tanjurom. Ne znam više što da radim, pije mlijeko i hoće jesti voćne kašice, ali ručak nikako. Molim vas savjet jer se bojim da ne dobiva dovoljno vitamina i ostalog što se nalazi u mesu i povrću.
Ponašanje vašeg djeteta nije uobičajeno, štoviše čudno je da odjednom ne želi jesti neslatke obroke (meso i povrće), a s druge strane bez problema prihvaća i jede voćne i mliječne obroke. Ovakvo ponašanje može biti adaptacija na novi ritam, odnosno jaslice, a često zna biti u pitanju i posttraumatsko ponašanje, možda je dijete pojelo nešto vrući obrok pa sad odbija obroke koji su topli jer se opekla ili nekakav drugačiji scenarij, zapravo to ćete teško utvrditi!
Za početak probajte djetetu dati mesno-povrtni obrok sobne temperature, a ako ga ni tako ne prihvaća meso i povrće možete zakamuflirati u voćne obroke, npr. često se djeci pileće i pureće meso daje uz bananu i žitarice, krumpir se može kombinirati s jabukom i mrkvom, a zeleno lisnato povrće možete također dodati u ovakve kašice.
Polako postupno ponovo uvodite juhe i povrtno mesne obroke, najbolje kada je dijete dobro raspoloženo i kada cijela obitelj skupa jede. Pokušajte s novim namirnicama koje djevojčica još nije jela, npr. kesten, bundeva, batat, avokado i sl. u kombinaciji s mesom i ribom.
Ako dijete bude duže vrijeme odbijalo povrće i meso, bez obzira na pokušaj kamuflaže s voćnim i mliječnim kašicama, u prehranu djeteta kroz zimski period uvedite multivitamin s mineralima adekvatan dječjoj dobi.