Trudnoća 10. prosinca 2024.

Vježbanje u trudnoći može smanjiti rizik od astme kod djeteta

Foto: Unsplash+
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Mnoge stvari koje radimo u trudnoći utječu uvelike na dijete koje je u našem tijelu, naravno. Neke bismo trebali izbjegavati, a druge bismo se trebali truditi prakticirati.

Vježbanje u trudnoći. Postoji cijeli niz razloga zašto bi ga trebalo prakticirati. Trudnica se bolje osjeća, ostaje aktivnija, tijelo se bolje priprema za porod, a najjednostavnije rečeno – vježbanje je zdravo. No, s druge strane, neke trudnice ne mogu niti zamisliti vježbati u trudnoći. Nekima, pak, liječnik mora zabraniti prekomjerno vježbanje u trudnoći. Sve ovisi, naravno, o ženi i njezinu zdravlju, kao i samoj trudnoći.

Možda te zanima... Dojenčad i mala djeca koja su izložena onečišćenom zraku, veća je vjerojatnost od astme Beba

No, ako si među trudnicama koje smiju vježbati, a nikako da se pokrenu, možda je baš ova studija ono što ti treba. Naime, studija provedena u Finskoj pokazala je da su mame koje su tijekom trudnoće vježbale najmanje tri puta tjedno smanjile rizik od razvoja astme kod djeteta i to za polovicu.

Studija, koja je pratila gotovo 1000 parova majki i djece od trudnoće do sedme godine života, pokazala je da je ova veza bila osjetna čak i kada se uzmu u obzir druge varijable kao što su težina majke, razina stresa, prehrana i utjecaji iz okoliša.

„Naša otkrića utemeljeno sugeriraju da vježbanje majke tijekom trudnoće ima neovisan pozitivan učinak na fetus i na kasnije zdravlje djeteta. Još ne znamo zašto se majčina tjelovježba manifestira kao smanjeni rizik od astme kod djeteta, ali jedna od mogućnosti je da podržava sazrijevanje pluća fetusa“, stoji u priopćenju za javnost koje, između ostalih, potpisuje Emma-Reetta Musakka, liječnica i znanstvenica na Sveučilištu Istočne Finske.

Zašto je ovo važno?

Astma je vodeća kronična bolest u djece u svijetu. Do sada je izbjegavanje dima cigareta bio jedan od rijetkih dokazanih načina za smanjenje rizika za dijete, napomenula je dr. Pirkka Kirjavainen, voditeljica studije. Ovo istraživanje, pak, sugerira da bi umjerena tjelovježba – na primjer brze šetnje, prenatalna joga ili plivanje – mogli jednako štititi dijete. Dobro je za znati, zar ne?

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) preporučuje oko 2,5 sata umjerene tjelovježbe tjedno za trudnice. Zanimljivo je da studija nije pokazala nikakve dodatne dobrobiti vježbanja više od tri puta tjedno. Dakle, nema potrebe pretjerivati, što je za mnoge veliko olakšanje.

Ne morate, naravno, trčati maraton s bebom u sebi, ali ako se tijekom trudnoće uspijete malo više kretati i vježbati, to bi se moglo isplatiti kad je u pitanju zdravlje tvoje bebe.

Možda te zanima... Astma možda utječe na poteškoće s pamćenjem kod djece? Školarci

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.