Trudnoća Trudnica 01. listopada 2019.

10 najvećih strahova novih mama i kako ih se riješiti

trudnica, trbuh
Foto: Thinkstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Postati majka po prvi put može biti poprilično zastrašujuće. Donosimo deset strahova koje su podijelile mame na društvenim mrežama i savjete kako si pomoći

1. Ne mogu spavati zbog brige oko toga što bi sve moglo poći po krivu: od sindroma iznenadne dojenačke smrti, problema s disanjem, do gušenja ili padanja s kreveta tijekom spavanja...

Kako se osjećati bolje: Paničarenje oko opasnosti sa spavanjem normalna je stvar za sve nove mame, zato nemojte misliti da ste paranoični. Imajte na umu da je sindrom iznenadne dojenačke smrti rijedak i da postoje načini kojima možete smanjiti rizike, uključujući spavanje bebe na leđima, dijeljenje sobe s bebom, držanje malo hladnije sobne temperature i držanje jastuka, plišanih igračaka, deka i obloga izvan dječjeg krevetića.

beba spava, mama, poljubac Možda te zanima... Stalno provjeravate diše li beba? Beba

2. Što ako se dio dude odvoji i beba se uguši

Kako se osjećati bolje: Tisuće beba svakodnevno koristi dude i ne uguše se. No, za svaki slučaj, uvijek se treba držati duda provjerenih brendovačvrstih i anatomski oblikovanih koje se ne mogu potrgati u bebinim ustima. Također, ako primijetite da se duda na bilo koji način oštetila, obavezno ju promijenite.

3. Što ako će mu se u jaslicama ili vrtiću nešto dogoditi i neko drugo dijete ga ozlijedi

Kako se osjećati bolje: Ako je dijete u jaslicama ili vrtiću, vrlo vjerojatno je da će barem jednom doći doma s pokojom modricom ili nekom lakšom ozljedom zadobivenom u igri. No, zato jaslice i vrtići imaju profesionalno osoblje koje zna kako postupati u ovakvim situacijama. 

vrtić jaslice Možda te zanima... Ako si zabrinuta jer dijete ostavljaš u jaslicama, možeš odahnuti Vrtić

4. Što ako mi dijete ispadne iz naručja dok hodam po stepenicama i padnem na njega

Kako se osjećati bolje: Možete spriječiti slične nesreće ako zaštitite dom. Budite sigurni da u podu i stepenicama nema rupa ili prepreka na koje se možete spotaknuti ili zapeti nogom. Isto tako, ako nemate stepenice obložene tepihom, možete ih osigurati tako da nalijepite obloge koji će spriječiti klizanje. Opreza nikad dosta, stoga pažljivo i polako hodajte s djetetom po stepenicama.

mama beba Možda te zanima... Najveći strahovi mladih majki Roditelji

5. Što ako se ne povežem sa svojom bebom?

Kako se osjećati bolje: Dok se neke mame povežu sa svojim bebama dok su još u trbuhu, nekim mamama je potrebno više vremena i to je sasvim normalno. Krivite hormone! Također, imajte na umu da se beba već povezuje s vama u trbuhu, slušajući vaš glas i vaše otkucaje srca. A, u prvom tjednu svog života, beba će osjećati i vaš miris. Ako imate strah od ovakve situacije, probajte što češće držati bebu u naručju i svojoj blizini. Iako nekim mamama ovaj osjećaj ne dođe odmah, ne postoji mama koja prije ili kasnije ne osjeti jedinstvenu vezu sa svojim djetetom. 

mama beba Možda te zanima... Osjećaj povezanosti s bebom ne dolazi odmah Beba

6. Što ako neću moći dojiti ili ću imati velikih problema s dojenjem?

Kako se osjećati bolje: Zapravo je velika rijetkost kada su žene fizički onemogućene dojiti. Ipak, nije rijetkost kada žene imaju velikih problema s dojenjem, od toga da imate manjak mlijeka do bolova i upala i toga da beba nikako neće uhvatiti bradavicu. Ako imate sličnih problema, a ne želite odustati od dojenja, svakako se obratite svom liječniku za daljnje preporuke ili Hrvatskoj udruzi IBCLC savjetnica za dojenje koje će vam pomoći u problemima s dojenjem.

mastitis Možda te zanima... Pet najčešćih problema s dojenjem Beba

7. Zabrinuta sam da neću imati sve spremno kada beba dođe

Kako se osjećati bolje: Važno je da imate one stvari koje će vam prve trebati. Krevetić ili kolijevka za bebu, autosjedalica, najnužnija odjeća, pelene i vlažne maramice. Sve ostalo je samo šlag na torti, što znači da nije vrijedno živcirati se oko toga. 

dječja soba opremanje Možda te zanima... Kada početi s pripremama za bebin dolazak? Trudnoća

8. Zabrinuta sam oko toga hoće li sve proći dobro na porođaju i hoće li beba biti dobro

Kako se osjećati bolje: Ako redovito posjećujete ginekologa tijekom trudnoće i prošli ste sve preporučene testove i preglede, već ste poduzeli najveći korak u prevenciji mogućih problema. 

9. Strah me da nećemo stići u bolnicu na vrijeme jer je udaljena 45 minuta vožnje automobilom

Kako se osjećati bolje: 45 minuta može se činiti kao puno vremena, ali imajte na umu da prosječno trajanje aktivnog poroda traje osam sati, stoga je malo vjerojatno da ćete morati roditi u automobilu. Ipak, želite li biti pripremljeni na sve, razgovarajte sa svojim liječnikom o znakovima pravog porođaja i lažnim i pravim trudovima. I nemojte zaboraviti prije spakirati torbu za bolnicu i napuniti rezervoar automobila tako da sve bude spremno kad za bolnicu dođe vrijeme. 

trudnica trudovi Možda te zanima... Kada krenuti u rodilište? Trudnoća

10. Imam paranoje o mekanoj glavici svoje bebe. Brinem se da ću ju slučajno ozlijediti 

Kako se osjećati bolje: Bebe se čine poput porculanske lutke, ali one su puno izdržljivije nego što mislite. Ti mekani dijelovi na glavici su zapravo jako čvrsti i ne možete ozlijediti bebu samo time što ćete dirati glavicu. Naravno, trebate biti oprezni oko izbočenih i uvučenih dijelova, ali također imajte na umu da će se mekani dijelovi ubrzo zatvoriti

sretna beba osmijeh Možda te zanima... 4 najčešćih mitova o bebama u koje ne trebaš vjerovati Beba

 

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.