Novopečene mame imaju veći rizik za nastanak opsesivno-kompulzivnog poremećaja, a simptomi mogu biti privremeni i normalni za nove roditelje
Ako ste novopečena mama, vjerojatno ste se više puta uhvatili kako provjeravate diše li vaša beba, da strahujete od bakterija ili opsesivno provjeravate jeste li pravilno sterilizirali i oprali bočice. Istraživanjem Sveučilišta Northwestern otkriveno je da žene koje su nedavno rodile imaju veći rizik od nastanka simptoma opsesivno-kompulzivnog poremećaja, nego što to imaju drugi ljudi.
Prvo takvo istraživanje o opsesivno-kompulzivnim simptomima u razdoblju nakon poroda otkrilo je da 11 posto žena u razdoblju od dva tjedna do šest mjeseci nakon poroda imaju izraženije takve simptome u usporedbi s 2 do 3 posto opće populacije.
Simptomi koji uključuju strah od ozljede djeteta i strah od bakterija i klica mogu biti samo privremeni, a pojavljuju se kao rezultat hormonalnih promjena ili kao normalna reakcija prilagodbe na brigu za novorođenče. Međutim, ako imaju negativan utjecaj na majčino svakodnevno funkcioniranje, oni mogu biti znak psihološkog poremećaja.
Jeste li samo umorni ili je to postporođajna depresija?
"Moguće je da su određene opsesije znak prilagodbe i potpuno normalne za novog roditelja, na primjer opsesija čistoćom i higijenom. Međutim, kada te opsesije utječu na normalno svakodnevno funkcioniranje i pravilnu brigu za dijete i sebe, tada postaju patološke", tvrdi autorica studije, dr. Dana Gossett, voditeljica i asistentica na katedri za opstetriciju i ginekologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta Northwestern i liječnica u bolnici Northwestern Memorial.
Opsesija čistoćom i strah da ćete povrijediti bebu
Dr. Dana Gossett i njezini kolege koji su radili na ovom istraživanju, i sami su doživjeli ovakvo ponašanje nakon rođenja svoje djece, a takve opsesije su neželjene i ponavljajuće misli i slike koje uzrokuju tjeskobu.
"Kompulzivno ponašanje je odgovor na opsesivne misli, a takvo ritualno ponašanje privremeno ublažava tjeskobu, ali ne može spriječiti ponovnu pojavu opsesije", objašnjava dr. Emily Miller, autorica istraživanja.
Istraživanje je pokazalo da stres može uzrokovati opsesivno-kompulzivni poremećaj, a stresne situacije kao što su trudnoća i razdoblje nakon poroda, mogu biti predispozicija za pojavu tog poremećaja kod žena.
Imam OKP, smijem li planirati trudnoću?
Najčešće misli kod majki su pretjerana briga o prljavštini i bakterijama te kompulzivno provjeravanje jesu li možda negdje pogriješile. Na primjer, nove mame često provjeravaju radi li baby alarm, je li bebin krevetić pravilno pričvršćen i jesu li bočice pravilno sterilizirane. Neke mame boje se da će ozlijediti bebu, iako to ne žele, što može biti emocionalno iznimno teško.
Mame koje inače funkcioniraju normalno može utješiti činjenica da su opsesivno-kompulzivni simptomi česti i kod drugih majki i da su privremeni. Dr. Dana Gossett navodi vlastito iskustvo da se nakon rođenja prvog djeteta stalno bojala da će pasti po stepenicama s bebom ili da će dijete ispasti s kreveta. Dodaje da je cilj istraživanja saznati koje ponašanje je normalno, a koje patološko.
Prva godina najrizičnija
Oko 50 posto žena koje su sudjelovale u istraživanju primijetile su poboljšanje nakon šest mjeseci, ali su razvile nove simptome koje nisu imale prva dva tjedna nakon poroda. Dr. Dana Gossett tvrdi da simptomi koji se jave puno kasnije nakon poroda, nisu više uzrokovani hormonima niti su znak prilagodbe na novu situaciju. Rizik za psihološke poremećaje postoji još godinu dana nakon poroda, a 70 posto žena koje su imale opsesivno-kompulzivne simptome, pokazivale su i znakove depresije.
"Stručnjaci nisu sigurni je li postporođajna depresija epizoda koja se pojavljuje nakon poroda ili je to bolest koja se mora liječiti kao bilo koja druga vrsta depresije", rekla je dr. Emily Miller te objasnila da njihovo istraživanje pokazuje da to može biti bolest sa simptomima tjeskobe i opsesivno-kompulzivnog poremećaja, a ne tipična depresivna epizoda.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.