Jedna bolnica u Velikoj Britaniji pronašla je način kojim je znatno smanjila slučajeve vaginalnog pucanja, a mi se nadamo kako će njihov pristup i druge bolnice uzeti u obzir
Puno novopečenih trudnica čuju mnoge horor priče iz rađaonice, posebno one koje se tiču vaginalnog pucanja. Ali jedna bolnica u Velikoj Britaniji našla je način za postizanje boljih ishoda za majke i njihove međice.
Jednostavno su prestali govoriti rodiljama kada da tiskaju. Stoga umjesto da se osjećaju kao da su dio veslačke posade dok im se ponavljaju upute tijekom porođaja - žene u bolnici Medway Maritime omogućuju svojim tijelima da same odrađuju porod na način da ih se ne požuruje tijekom cijelog procesa.
Vjerovanje da žena zna što se događa u njezinom tijelu bolje nego netko tko stoji kraj nje dovelo je do smanjenja slučajeva pucanja međice sa 7 na samo 1 posto tijekom razdoblja od 12 mjeseci.
Ležanje na leđima neprirodno je za tijelo tijekom poroda
Majke se tijekom poroda također potiče da isprobaju druge položaje osim onog klasičnog ležanja na leđima, poput klečanja, uspravnog stajanja ili čučanja. Mnoge žene reći će kako je ležanje na leđima tijekom poroda zapravo neprirodno i često vodi intenzivnom nagonom za promjenom položaja.
5 položaja za lakši porod umjesto ležanja na leđima
Osim toga, ležanje na leđima smanjuje protok krvi i zatvara zdjelicu za čak 20 posto, povećavajući šanse za vaginalnim pucanjem i epiziotomijom. Svjetska zdravstvena organizacija čak preporučuje da se taj položaj u potpunosti izbjegava, nazivajući ga 'očito štetnim'.
Naravno, ako su majka ili dijete pod stresom ili postoje druge komplikacije, osoblje neće pustiti žene da samo leže i reći: "Ne bismo im smjeli reći da guraju." Postoji iznimka svakom pravilu. Ali porođaj je, tipično, jednostavan proces. Naša tijela prirodno znaju kako reagirati tijekom poroda. Trenuci kada to nije slučaj su razlog zbog kojeg su liječnici i primalje kraj nas.
A ono smanjenje sa 7 na 1 posto je toliko impresivno da su rezultati programa ove bolnice objavljeni u prestižnom časopisu European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology kako bi najnoviji pristup u obzir uzele i druge bolnice.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.