Istraživači su otkrili vezu između planiranih carskih rezova i komplikacija (poput astme, pretilosti, dijabetesa) kasnije u životu. Međutim, bebe rođene neplaniranim, to jest hitnim carskim pokazale su manje zdravstvenih problema
Mame, kao i liječnici, većinom žele izbjeći rađanje carskim rezom. "Carski rez je ozbiljan zahvat, povezan s mogućim nepovoljnim ishodima kako za majku tako i za dijete, koji se treba i mora učiniti samo kada je to neophodno", naglašava dr.sc. Senka Sabolović Rudman, uži specijalist fetalne medicine i opstetricije. Porod ne ide uvijek prema planu i može se dogoditi da nakon bolnih trudova završite na carskom rezu. Novo istraživanje pokazuje da to možda i nije loša stvar.
Bebe imaju više zdravstvenih problema
Bebe rođene dogovorenim carskim rezom imaju više zdravstvenih problema od beba rođenih vaginalnim putem ili hitnim carskim rezom kad je majka već imala prirodne trudove, zaključak je studije objavljene u Journal of American Medical Associates. Tijekom 15 godina, u Škotskoj su pratili su zdravlje beba rođenih u terminu i koje su bile prvo dijete. Dosad se pretpostavljalo da će planirani carski rez polučiti bolje rezultate, zbog kontroliranih uvjeta u kojima se provodi.
"Kad se dijete rodi prirodnim putem, dolazi u kontakt s majčinim bakterijama, što vjerojatno pomaže boljem razvoju imunološkog sustava", objasnio je glavni istraživač doktor Mairead Black za The New York Times. Bakterije iz majčine rodnice, koje dijete guta tijekom vaginalnog poroda, do te mjere utječu na zdravlje da djeca rođena carskim rezom pet puta češće razvijaju osjetljivost na uobičajene alergene.
Carski rez povećava rizik od alergija
Dogovoreni carski prekida pripreme tijela za porod
No, što je s bebama rođenim hitnim carskim rezom? Zašto i one imaju manje problema? Kratko objašnjenje je da kad ne čekate da trudovi počnu sami, prekidate fiziološke promjene i pripreme za rođenje koje se odvijaju pred kraj trudnoće. Kod hitnog carskog reza, sve ide svojim prirodnim tokom. Ipak, sve bebe rođene carskim rezom u većoj su opasnosti od razvijanja astme u odnosu na bebe rođene vaginalno.
Prirodni porod: manje alergijskih i metaboličkih bolesti
Zašto vaginalno rođena djeca manje naginju alergijskim i metaboličkim bolestima još uvijek nije do kraja poznato. O tome govori dosta studija i radova objavljenih zadnjih nekoliko godina. "Velike nacionalne studije u Švedskoj i Danskoj unazad tridesetak godina ustanovile su značajno veću incidenciju kroničnih upalnih bolesti crijeva u djece koja su rođena planiranim carskim rezom. Ove rezultate potkrepljuje i nedavno objavljeno američko istraživanje, koje ističe da porođaj elektivnim carskim rezom oštećuje novorođenačku crijevnu floru (intestinalni mikrobiom). Pretpostavlja se da je tako zbog zbog smanjenog imunološkoga odgovora tako rođene djece", komentirala je ginekologinja Senka Sabolović Rudman.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.