Trudnoća Porođaj 23. travnja 2020.

Što se događa s tijelom za vrijeme poroda?

Foto: Shutterstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Tijekom poroda zdjelica se prirodno širi, a mišići vrata maternice i vagine se opuštaju kako bi dijete moglo proći kroz njih; taj proces možete podržati osluškivanjem svoga tijela, kretanjem, smijanjem, opuštenim disanjem i spremnošću da podnesete bol kao nešto prirodno

Obično se žene pitaju kako je moguće da kroz tako malen otvor izađe nešto tako veliko, no žensko je spolovilo jednako sposobno rasti kao i muško. Jedina je razlika u tome što je vagina skrivena od pogleda. Uostalom, baš kao što i maternica može narasti dovoljno velika da u nju stanu dvojke, pa i trojke, nema razloga zbog kojeg bismo vjerovale kako ostali dijelovi našeg tijela uključeni u rađanje ne bi mogli učiniti isto. Ono što vam se čini nemogućim, stoga, postat će samo po sebi razumljivo jednom kad bolje upoznate svoje tijelo.

Anatomija rađanja

Dijete raste u maternici, a rađa se kroz zdjelicu. Vaša je zdjelica oblikovana kao zakrivljeni dimnjak - točno odgovarajućeg oblika za prolaz glave vašeg novorođenčeta tijekom poroda. Kad gledate strukturu ženske zdjelice kao presjek odvojeno od ostatka tijela, odozgo je vidljiva uvala koja oblikom čak i podsjeća na glavicu novorođenčeta, a odozdo ispust kroz koji čedo prolazi tijekom rođenja.

Možda te zanima... Kao krafna: Primalja objavila nevjerojatnu fotografiju ženskog cerviksa Trudnoća

Kako biste razumjeli što se tijekom poroda događa vrijeme je da se upoznate sa svojom zdjelicom koja je dio tijela najizravnije uključen u rađanje. To je koštani prolaz kroz koji vaša beba putuje kada dolazi na svijet. Tijekom trudnoće vaše tijelo proizvodi hormone koji omekšavaju zglobove zdjelice kako bi povećali njezinu fleksibilnost i time pomažu rađanju djeteta.

Ženska se zdjelica sastoji od tri velike kosti, dvije bočne i jedne krsne, i jedne male, takozvane trtične kosti. Bočne su kosti s krsnom spojene pomoću zglobova ojačanih ligamentima, a međusobno su spojene hrskavičnim spojem (simfizom), odnosno vezivnom hrskavicom. Svi ti spojevi koji su izvan trudnoće čvrsti i negibljivi, postaju u trudnoći elastičniji zbog posebnog hormonalnog statusa koji se za vrijeme trudnoće uspostavlja.

Veličina zdjelice tako nije fiksna kategorija budući da se radi o četiri odvojene kosti međusobno povezane ligamentima na zglobovima. Hormon relaxin opušta te ligamente u kasnoj trudnoći kad se vaše tijelo priprema za porod. Zdjelica koja se može činiti malenom dok ležite, postaje značajno veća kad ste u položaju na sve četiri odnosno na rukama i koljenima.

 

porod porođajni kanal | Author: Thinkstock Foto: Thinkstock

 

Moć gravitacije

Svojim rastom dijete čini sve veći pritisak na kralješke i na kraju trudnoće glavica koja je najteža pod utjecajem gravitacije pomiče se prema dolje i slijedi krivulju te dolazi do krsne kosti. Oblik kosti usmjerava glavu da se porodi ispod pubičnog luka. Gravitacija je u porođaju jako važna jer povećan pritisak koji omogućuje lakše otvaranje zdjelice, što prostor kroz koji dijete izlazi može proširiti čak do 28 posto.

Pubični zglob sprijeda može se tijekom poroda proširiti za cijeli centimetar i malo više kako bi omogućio prolaz glavici vaše bebe. Dva zdjelična zgloba tijekom poroda također se šire na stranu i otvaraju poput lijevka kako bi proširili prostor porodnog kanala i prihvatili oblik glavice djeteta kako se ono spušta kroz zdjelicu.

Možda te zanima... Moćna fotografija: Ovako izgleda trbuh u trenutku kontrakcija Trudnoća

I trtica se tijekom poroda pomiče te na taj način proširuje prostor za 2 centimetra. Sjedne kosti mogu dodatno proširiti prolazni prostor još za 1,5 centimetra.

Gravitaciji pomažete svojim kretanjem. Ukratko, nemojte sjediti na kostima, jer su vam u tom slučaju pokreti ograničeni. Možete se spustiti na sve četiri ili kleknuti, postaviti noge sa strane i sjediti na nogama. U svakom slučaju trebate koristiti tijelo i izbjegavati ležanje. Hodajte po stepenicama ako je to moguće.

 | Author: Shutterstock Foto: Shutterstock

Mišići zatvarači ili sfinkteri

Sfinkteri su mišići koji svojim zatvaranjem ili otvaranjem omogućuju zadržavanje ili ispuštanje izlučevina poput urina ili stolice iz našeg tijela, no osim mjehura i analnog otvora, vrat maternice i vagina spadaju u istu skupinu mišića.

Sfinkteri su kružna grupa mišića koji obično ostaju stisnuti kako bi zatvarali određene organe dok se ne pojavi potreba da nešto propuste. Zadaća je svakog sfinktera da se opusti i rastegne koliko je potrebno kako bi se otvorio dovoljno da omogući prolaz onomu što kroz njih mora proći.

Obavljanje nužde i porod, obje te funkcije uključuju otvaranje sfinktera pa, ma kako u naravi bile različite, za njih vrijede gotovo ista pravila:

  • sfinkteri najbolje obavljaju svoju zadaću u uvjetima intime i privatnosti
  • sfinkteri ne reagiraju na naredbe poput 'tiskaj' ili 'opusti se'
  • sfinkteri se mogu iznenada zatvoriti ako se osoba uznemiri, uplaši, osjeti poniženom ili postane obuzeta sobom i položajem u kojem se zatekla
  • smijanje opušta sfinkter
  • opuštena usta i vilica pomažu opuštanju sfinktera kao i polagano, smireno disanje

Bebino putovanje na svijet

Ako otvaranju sfinktera grlića maternice i vagine pomaže opuštanje vilice i usta te smireno disanje, tada je logično zaključiti kako je bolje tiskati kad osjetite nagon za tiskanjem nego kad se to od vas, ma koliko glasno i nestrpljivo, zahtijeva.

Možda te zanima... Što trebaš znati o vaginalnom pucanju tijekom porođaja? Trudnoća

Pomoći će vam i ako znate kako beba normalno napreduje niz porodni kanal kad tiskate, i jednako normalno vraća se malo unatrag kad prestanete tiskati. To nikako ne znači kako trebate tiskati još jače da bi porod napredovao. Štoviše, taj je proces poželjan jer omogućava vagini da postupno postigne veličinu neophodnu za prolaz djeteta što znači kako je veća vjerojatnost da vam neće trebati raditi urez međice.

Prednosti vaginalnog poroda

Ako je žena neprestano u strahu od onoga što slijedi, ako dopusti da bolovi budu jači od nje same, ako se 'izgubi' u vrtlogu trudova i misli kako ona to ne može, zasigurno joj porod neće ostati u lijepom sjećanju. No isti taj porod kod žene koja surađuje sa svojim tijelom, podnosi bol i trudove kao nešto dobro, koja misli o pozitivnom ishodu, sigurno će biti iskustvo koje će je osnažiti za ulogu majke i žene.

Navest ćemo samo neke dobrobiti vaginalnog porođaja, a na vama je da se vratite sebi, zavirite u svoju psihu i izvučete ono iskonsko što svaka od nas nosi:

  • dokazano je da je vaginalni porođaj sigurniji od operativnog dovršenja trudnoće (izuzev hitnih stanja)
  • iskustvo aktivnog poroda i rođenja djeteta je osnažujuće za svaku ženu
  • nema razloga za odvajanje djeteta od majke, povezivanje je mnogo snažnije
  • mogućnost uspostave dojenja već nekoliko minuta nakon poroda
  • porođaj je iznimna radost koja se dogodi samo nekoliko puta u životu žene
  • vaginalni porođaj je esencija ženstvenosti za većinu žena, on biološki i psihološki povezuje sve žene
Možda te zanima... 5 položaja za lakši porod umjesto ležanja na leđima Trudnoća
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Barbi_di1

    Meni je bilo prekrasno roditi (KB Merkur)! Porod je trajao puna 23h, nekoliko doza dripa su mi davali iznova u infuziju, jer sam bila potpuno otvorena, ali beba je bila previsoko i nije se htjela spustiti u porodajni kanal...potom sam sredinom poroda dobila pilates loptu, malo skakutala po njoj radi ucinka gravitacije te nedugo zatim rodila...ceka me jos jedan porod za manje od 4 mjeseca, i jedva cekam da ponovno prozivim sve iznova! 

  • Mina12

    Znam kako vam je, i meni je bilo tako jos prije 9 god u Kc, naprave pripremu i lezi na bok, drip i ciao, pa su me konacno porodili nakon 10 sati trudova

  • Mina12

    Znam kako vamje, i meni je bilo tako jos prije 9 god u Kc, naprave pripremu i lezi na bok, drip i ciao

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.