Bebe su predivna mala bića koja trebaju potpunu pažnju i brigu, ali neke pojave ponekad zabrinjavaju nove roditelje, iako su sasvim uobičajene
1. Trzam se
Da, zaista to može izgledati neobično, ali nema mjesta za zabrinutost. Mame počnu paničariti kada njihova beba napravi nagli pokret, zakoluta očima ili se tijekom spavanja trza. Sve su to posljedice nezrelosti živčanog sustava i obično se gube do šestog mjeseca života. Naravno, to ne znači da je razvoj živčanog sustava završen, već da beba počinje praviti voljne pokrete umjesto refleksnih. Što kad beba ne diže glavu i izvija se u luk?
2. Moj unutarnji termometar nije osobito učinkovit
Novorođene bebe ne mogu regulirati temperaturu svog tijela pošto njihova termoregulacija još ne funkcionira kako bi trebala. U prvih mjesec-dva trebate voditi računa o tome je li bebi vruće ili joj je hladno i da sukladno tim poduzimate određene mjere. Srećom, tijelo novorođene bebe ima oko 15 posto masnog tkiva, tako da je ona na neki način zaštićena od gubitka topline.
Bebe i zima: Koliko hladno vrijeme je prehladno za bebu?
3. Vrlo sam osjetljiva na gubitak tekućine i vrlo lako mogu dehidrirati
Tijelo odraslog čovjeka sastoji se od 52 do 65 posto vode, dok je taj postotak kod beba znatno viši do 75 do 85 posto. Međutim, pored toga što bebin organizam sadrži visok postotak vode, bebe mnogo brže dehidriraju nego odrasli. Zašto? Zato što je proces razmjene tvari (metabolizam) u njihovom organizmu čak četiri puta brži nego kod odraslog čovjeka i one mnogo brže dišu. Treba li dojenčetu davati vodu?
4. Približite se, još uvijek ne mogu vidjeti na daleko
One u početku ne vide dalje od vašeg lica, i to kada im se približite vrlo blizu. Vremenom će se očne jabučice vaše bebe namjestiti kako treba, rožnica će "sazrijeti", pa će se i njeno vidno polje proširiti.
5. Štucam često, ali me ne boli
Većina beba počnu štucati još dok su u maminom trbuhu. Ovo se događa kao posljedica spazma dijafragme koja na taj način počinje "pripremati" mala pluća za disanje. Učestalo štucanje se nastavlja još nekoliko mjeseci nakon rođenja, pošto dijafragma još uvijek nije sposobna u potpunosti kontrolirati protok zraka. Ne brinite, štucanje za bebu nije neugodna pojava, već je oslobađa viška zraka. Najbolji položaji koji će pomoći bebi da podrigne
6. Znam da sam dosadan jer moram jesti svakih dva-tri sata
Mala beba je stalno gladna i mame se uglavnom osjećaju kao da ništa drugo ne rade osim što doje svoje bebe ili pripremaju adaptirano mlijeko za hranjenje na bočicu. To će trajati sve dok se njihov mali želudac ne proširi toliko da bi mogao prihvatiti veću količinu hrane koja će ih dulje držati sitima. Usporedbe radi, bebin želudac pedeset puta je manji od želuca odraslog čovjeka. Oko prvog rođendana, on će dostići trećinu svoje konačne veličine. Beba puno plače i stalno traži dojku? To su znakovi skoka u razvoju
7. Moji obrazi su bucmasti, ali ne zbog štipkanja
Da bi mogla pravilno sisati, bebini obrazi su "postavljeni" slojevima masnog tkiva, što svaku bebu čini neodoljivo slatkom. "Zadatak" ovog masnog tkiva jeste da pomogne vilici da se pomiče tijekom sisanja, dok beba ne nauči pravilno pomicati jezik i gutati.
8. Uši su mi malo preklopljene
Ovo je naročito osjetljivo pitanje za mame. Bebine mekane i savitljive uši preklopljene su i sve one se boje da će njihovo dijete ostati klempavo. Neke mame bebi čak stavljaju kapicu, iako je vani 40 u hladu, samo da bi izbjegle "katastrofu". Nema razloga za paniku, jer će nakon nekoliko tjedana bebine uši postati čvršće i same će se namjestiti na pravo mjesto.
Tajni jezik beba - prepoznajte značenje plača
9. Mojim kukovima treba malo vremena da se potpuno razviju
Kod novorođenih beba, kugla bedrene kosti nije načinjena od koštanog tkiva, već od hrskavice. Zato je vrlo važno da se beba pravilno povija, to jest da se primjenjuje, takozvano, široko povijanje u prvih nekoliko mjeseci, tako će se spriječiti ispadanje "glave" bedrene kosti iz ležišta. Kontrola kukova kod ortopeda obavezna je u prva tri mjeseca bebina života.
Pročitajte iskustvo mame Renate: 'Da nismo otišli na ultrazvuk kukova, moja curica danas ne bi hodala'
10. Na mojoj glavici nalaze se neke "rupe"
Svaka novorođena beba na glavici ima fontanele - mjesta na kojima se kosti lubanje još uvijek nisu spojile. Priroda ne dozvoljava da se ove kosti spoje da bi tijekom poroda bebina glava sigurno, bez oštećenja, mogla proći kroz porođajni kanal. Nekoliko mjeseci nakon rođenja, one se počinju spajati, da bi se ovaj proces završio oko prvog rođendana.
Pročitaj iskustvo obitelji Šoić: 'Uz pomoć kacige ispravili smo sinovu zaležanu glavicu'
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.