Ako ste nova mama, definitivno trebate znati za sindrom zaležane glavice kod beba. Pročitajte o čemu se radi i što stručnjaci predlažu da možete raditi s bebom kako biste spriječili ovaj problem
Iako zvuči strašno, sindrom zaležane glave nije genetička abnormalnost, a uzrok može biti taj da dijete stalno spava na istoj strani glave, ima tortikolis pa stalno okreće glavu na istu stranu, odnosno kao posljedica spavanja u istom položaju ili problema s vratnim mišićima, a može se dogoditi i da je glavica bila pritisnuta u maternici ili tijekom poroda. Nažalost, mnoge mame nisu svjesne sindroma sve dok se kod njihove bebe ne razvije problem.
Što savjetuju stručnjaci?
"Važno je napomenuti da se zaležana glavica ne liječi lako, odnosno poboljšanje oblika glavice zahtijeva vrijeme", objasnila nam je doc.dr.sc. Romana Gjergja Juraški, spec. neuropedijatar, ali postoji nekoliko načina pomoću kojih sindrom zaležane glave možete u potpunosti spriječiti.
Neuropedijatrica je također dodala kako se kod težih promjena predlaže nabaviti kacigu za glavicu, a roditeljima savjetuje da ne koriste jastuke kod mlade dojenčadi jer oni mogu pogoršati eventualne promjene na vratu, kao što je tortikolis, pogotovo dok dojenče nije sposobno raditi samostalno okrete ili odizati glavicu.
Fizioterapeutkinja Micky Marie Morrison vidjela je puno beba koje su imale plagiocefaliju ili tortikolis. Tortikolis je skraćivanje vratnih mišića na jednoj strani, što ograničava pokretljivost vrata. Zbog prevelike zategnutosti vratnih mišića, neadekvatnog tonusa ili nejednake dužine s obje strane, glavica pada samo na jednu stranu. S druge strane, plagiocefalija je deformacija same lubanje, što uzrokuje ulegnuće, na potiljku ili na stranicama bebine glave.
"Nedavno istraživanje pokazuje povećanu stopu sindroma zaležane glave što svakako poziva na veću edukaciju o prevenciji", objašnjava dr. Jane Scott, pedijatrica i neonatologinja i dodaje kako roditelji mogu spriječiti razvoj plagiocefaliju na način da uključe nekoliko jednostavnih strategija.
Prema dr. Scott, više od milijun beba će svake godine biti dijagnosticirano sa sindromom zaležane glave samo u SAD-u jer se već sada broj beba sa sindromom zaležane glave povećao za 600 posto od 1992. godine, a pogađa gotovo 48 posto svih beba do šest mjeseci. Dr. Scott navodi kako je to većinom kombinacija promjena životnog stila u obiteljima i zato što sada bebe spavaju na leđima.
Ipak, postoje neke stvari i vježbice koje možete raditi s bebom kako biste spriječili sindrom zaležane glavice.
1. Ispravni položaj
Jako je važno mijenjati položaj bebine glave svaka 2-3 sata dok je budna. Potičite bebu da okreće svoju glavicu u suprotnom položaju od one strane koju preferira i više koristi.
2. Hranjenje
Kada beba jede, mijenjajte ruku u kojoj držite bebu bilo da dojite ili je hranite bočicom.
'Dojenačko spavanje' - spas za mame koje doje?
3. Mijenjanje pelena
Mijenjajte položaje u kojima mijenjate bebi pelene. Jedan jednostavan način je da svaki put stojite suprotno od stola za mijenjanje pelena kako bi potaknuli bebu da okreće glavu na drugu stranu kako bi vas vidjela.
4. Spavanje
Mijenjajte rutinu. Položite bebinu glavicu na drugu stranu krevetića svakih nekoliko noći.
Sigurnost kod spavanja bebe - na što sve trebate paziti
5. Ležanje na trbuhu
Što više vremena beba provodi igrajući se na svojem trbuhu - to bolje. Započnite s ležanjem na trbuhu rano kako biste naviknuli bebu na taj položaj i igrajte se s bebom u tom položaju kako biste to vrijeme učinili što ugodnijim i zabavnijim.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.