Beba Razvoj u 1. godini 07. svibnja 2025.

Znanstvenici otkrili zašto neke bebe nauče hodati ranije, a druge kasnije

Foto: Freepik ; kada točno dijete treba prohodati?
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Prvi koraci djeteta jedan su od onih trenutaka koje roditelji pamte cijeli život. To je trenutak koji ne simbolizira samo kraj puzanja, već i početak jednog novog razdoblja samostalnosti, otkrivanja i još više nestašnih pustolovina.

No kada točno dijete treba prohodati? Za neke je to već s osam mjeseci, dok druga djeca čekaju i do druge godine. I premda razlike među djecom mogu izazvati zabrinutost kod roditelja, nova znanstvena studija donosi važno i umirujuće otkriće: vrijeme prvih koraka u velikoj mjeri određuju geni.

Znanstvenici sa Sveučilišta u Surreyju i Essexu analizirali su genetske podatke više od 70.000 beba te identificirali 11 genetskih markera koji utječu na to kada dijete napravi svoj prvi samostalni korak. Njihovo istraživanje objavljeno je u prestižnom časopisu Nature Human Behaviour.

Možda te zanima... Od sjedenja do hodanja: Sve bebine faze i načini kako joj pomoći Beba

Profesorica Angelica Ronald, jedna od voditeljica istraživanja je pojasnila: “Većina beba prohoda između osam mjeseci i 24 mjeseca, što je jako širok vremenski okvir. Taj trenutak nosi veliku simboliku kako za dijete, tako i za roditelje. To je znak da ulaze u novu fazu života”, prenosi Independent.

Ono što ovo istraživanje donosi kao posebno vrijedno jest potvrda da roditelji ne trebaju paničariti ako njihovo dijete “kasni” s hodanjem jer u mnogim slučajevima, to nije znak problema, već jednostavno prirodna varijacija koja dolazi s genetskom kombinacijom.

Dr. Anna Gui, koja je također sudjelovala u istraživanju je istaknula: “Do sada zapravo nismo razumjeli zašto neka djeca hodaju ranije, a druga kasnije. Roditelji često pomisle da su negdje pogriješili, da nešto nisu napravili kako treba. Ova studija pokazuje da genetika ima značajnu ulogu.”

Zanimljivo je i da su geni koji utječu na hodanje dijelom isti oni koji utječu i na razvoj mozga. Istraživači su otkrili povezanost između kasnijeg hodanja (ali još uvijek unutar normalnog raspona) i određenih genetskih obilježja povezanih s višim obrazovanjem. Također, neka genetska obilježja povezana s kasnijim hodanjem pokazuju manju vjerojatnost razvoja ADHD-a.

Naravno, ako roditelji imaju brigu oko razvoja svog djeteta, uvijek je najbolje potražiti mišljenje pedijatra. No ova studija donosi važnu poruku: svako dijete ima svoj tempo, i to je sasvim u redu.

Možda te zanima... Do kada bi se dijete trebalo voziti u kolicima? Dr. Rajović ima odgovor koji se neće svidjeti svim roditeljima Vrtić

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.