Bez obzira na to u kojoj se dobi nalazili nos nije lako očistiti ni bebi ni mališanu. No, roditelj uvijek zna što je mudro i što treba napraviti, pa se do tog cilja mora doći na ovaj ili onaj način. Možda pomognu nekih od ovih trikova.
Prehlada, gripa, alergije… Uvijek nastrada nos. Čak i kad im „nije ništa“ vrtićanci šmrcaju i imaju začepljeni nos. I što onda napraviti? Logika nalaže – očistiti nos. Osim da dijete lakše diše, tako se spriječe i druge, veće i kompliciranije bolesti i upale. No, da, jedno je to reći, a sasvim drugo napraviti. Moglo bi se napraviti cijelo ispitivanje na temu kome je teže očistiti nos – bebi ili mališanu!
Najmudrije je nos čistiti običnom fiziološkom otopinom. To neka uvijek bude prvi korak, prije bilo kakvih sprejeva koji sadrže kortikosteroide i slično. Fiziološka otopina će razrijediti sluz u nosu, te smanjiti oteklinu u sinusima, pa će bebe i mališani lakše disati. No, to znamo mi, ali treba to objasniti i njima… Ili ne treba, nego samo naći način da se dođe do cilja – čistog nosića.
Kako bebi očistiti nos
Većina pedijatara preporučit će upravo fiziološku otopinu. Primijeniti bilo što na bebi je uvijek teško i nezgodno, posebno roditeljima kojima je to prvo dijete, pa nije loše imati sve korake na jednom mjestu.
- Operi ruke sapunom i vodom.
- Uzmi odgovarajuću dozu u kapaljku za nos ili špricu – ovisno o začepljenosti nosa.
- Polegni bebu na podlogu ili je položi u svoje naručje tako da joj pridržiš ručice. Ako ju držiš u naručju, onda svakako spusti ruku na kauč ili slično.
- Ako je nos potpuno začepljen, najbolje je prvo upotrijebiti uređaj za nazalnu aspiraciju da se ukloni sluz.
- Stavi kapaljku malo iznad otvora bebinog nosa, ali pokušajte ne dodirivati nos bočnom stranom kapaljke.
- Nježno stisnite pumpicu na kapaljci da uneseš potrebnu dozu.
- Drži bebu u istom položaju pet minuta kako bi kapljice ušle u nos.
- Ako trebaš isprati nos, polegni bebu na podlogu na bok.
- Uštrcaj joj iz šprice fiziološku otopinu polako u nosnicu koja je dalje od podloge. Sluz i ostatci fiziološke otopine izaći će na drugu nosnicu.
- Ako beba počne kašljati, uspravi je.
- Isperi vrh kapaljke toplom vodom iz slavine.
Kako očistiti nos mališanu
Kapanje ili čišćenje nosa mališanu može predstavljati različite izazove, a ključ je suradnja. Iako, to uvijek bolje zvuči u teoriji, svjesni smo. Nagrađivanje djeteta za suradnju može pomoći u nekim slučajevima, pa to svakako isprobaj. A kad postigneš dogovor, slijedi ove jednostavne korake:
- Operi ruke sapunom i vodom.
- Uzmi odgovarajuću dozu u kapaljku za nos.
- Neka dijete ispuhne nos koliko može, da pročisti nosne prolaze.
- Neka dijete legne na krevet ili kauč.
- Stavi kapaljku tik uz otvor nosa, ali pokušaj ne dodirivati nos.
- Nježno stisni pumpicu kapaljke da primijeniš potrebnu dozu. Ako je potrebno, stavi još fiziološke u kapaljku.
- Neka dijete ostane u tom položaju pet minuta kako bi lijek ušao u nos.
- Dopusti djetetu da sjedne ako počne kašljati, ali neka ne ispuhuje nos najmanje dvije minute.
- Isperi vrh boce toplom vodom iz slavine.
Ako treba djetetu isprati nos većom količinom fiziološke otopine, možeš pokušati mališanu uštrcati fiziološku otopinu iz šprice, dok je nagnut na jednu stranu nad umivaonikom ili leži na boku, kao i kod bebe. No, u ovom slučaju će vam trebati „dozvola“.
Od svih lijekova koji se daju djeci, fiziološku je otopinu najlakše primijeniti. Kad prva doza počne djelovati, bit će lakše idući put dati kapi.