Iako je hranjenje sa žlicom uredniji i praktičniji način kod dohrane djeteta, stručnjaci tvrde kako bi takav način mogao uzrokovati probleme s težinom kasnije u životu te navode prednosti samostalnog hranjenja
Ako ste počeli s dohranom, vjerojatno koristite tanjur i žlicu za vrijeme obroka. Hranjenje sa žlicom je uostalom, način da budete sigurni kako je vaša beba pojela svoju porciju u potpunosti, i isto tako je puno manje neuredniji način nego da pustite bebu da jede bez žlice.
Ipak, prema stručnjacima, hranjenje sa žlicom moglo bi bebi uzrokovati probleme s težinom kasnije u životu. Dr. Amy Brown, proučavala je probleme dohrane u svojoj knjizi 'Why Starting Solids Matters'. Ona tvrdi da, kada roditelji hrane bebe sa žlicom, djeca neće prestati jesti iako su pojela dovoljno. Prema njezinoj teoriji, beba se na taj način prejeda.
"Mislim da kada bebe budu hranjene žlicama, postoji više napasti da ih potaknemo da jedu više nego što trebaju, a kad jedu rukama, zaustavit će se čim budu sita", rekla je dr. Brown.
"Također je riječ o tome koja hrana se nalazi na žlici. Kašice i piree lakše je progutati i bebe će ih jesti brže nego kada se same hrane cijelim komadićima hrane. Polako je dobro, i za odrasle ljude koji jedu sporije je manje vjerojatnije da će imati prekomjernu težinu."
Beba - vođa dohrane
Dr. Brown predlaže tzv. BLW metodu (Baby-led weaning), odnosno pretpostavku da je beba 'vođa dohrane'. Ta metoda se odnosi na samostalno hranjenje bebe od samih početaka dohrane. Dakle, beba se ne hrani žličicom, ne jede kašice i piree, nego joj se serviraju komadići hrane primjerene veličine koje ona sama može uhvatiti prstićima i zatim staviti u usta. Time se dopušta djeci da sama kontroliraju količinu hrane koju jedu, i iako se definitivno radi o neurednijoj opciji, pomaže im da nauče o hrani.
Naravno, pažljivo ćete paziti bebu tijekom obroka ako provodite ovakvu metodu i izbjegavat ćete davanje hrane koja bi mogla imati rizik od gušenja, poput grožđa ili cijelih mrkva. No, dr. Brown isto tako naglašava da se rizik od prekomjerne težine ne odnosi samo na to hranite li ili ne svoju bebu žlicom i ne želi obeshrabriti roditelje koji na taj način hrane svoju djecu već samo predlaže i opciju samostalnog hranjenja koja ima svoje prednosti.
"Poruka nije da nikada ne hranite žlicom svoju bebu ili da će žlica učiniti vaše dijete pretilim. Ključ je da povremeno dopustite djetetu da jede i samostalno i primijenite neke od tih lekcija i u hranjenje sa žlicom, a ne da pokušavate uvjeriti dijete da dovrši obrok ako je već sito. Idite polako. Pustite ih da se pridruže u obroku s vama, ponudite im razne okuse i teksture i pustite ih da istražuju. Na taj način oblikuju se zdrave prehrambene navike, a ne samo jedu li sa žlicom ili ne."
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.