Od 6 mjeseci pa nadalje, beba je spremna probati i drugu hranu osim mlijeka. Predlažemo ti koje namirnice od voća, povrća, mesa i ribe prve uvesti i kada
S oko šest mjeseci pa nadalje, vaše dijete je spremno upoznati se i s drugom hranom osim mlijeka te time slijedi uvođenje krute hrane. Što dati djetetu i kada, zna biti vrlo zbunjujuće, ali postoje neke namirnice koje će vašoj bebi osigurati zadovoljstvo, laku probavu i kvalitetnu prehranu. Stoga donosimo izbor za prvi dječji meni.
Savjet: Prilikom uvođenja nove hrane, pokušajte to činiti svaka tri ili četiri dana, tako da možete provjeriti nuspojave. Ako istodobno unesete nekoliko namirnica, teže ćete otkriti problem.
1. Prvo povrće: Mrkva
- od 6 mjeseci
Mnogo je povrća koje dobro funkcionira na bebinom prvom tanjuru, ali mrkva je jedna od omiljenih. Zašto? Zato jer ju vaš mališan može lako probaviti, jednostavna je za pripremu, ukusna je i bogata vitaminom C.
Kako ju pripremiti: Kao i inače, mrkvu ogulite i nasjeckajte. Kuhanje na pari je najbolji način za kuhanje povrća za bilo koju dobnu skupinu jer na taj način povrće zadržava sve hranjive vrijednosti. No, ako vam je draže, uvijek možete skuhati mrkvu dok ne omekša. Pripremom u blenderu dobit ćete finu i hranjivu kašicu, a možete ju poslužiti i u komadićima.
Drugo povrće: Bundeva i batat, također idealne prve povrtne namirnice.
2. Prvo voće: Kruška
- od 6 mjeseci
Kruška je također lako probavljiva i nježno, ali primamljivo voće koje možete uvesti u prehranu već nakon 6 mjeseci. Izvrsna je sama kao kašica, ali i u kombinaciji s drugim voćem, čak i povrćem. Jedna od opcija je i zamrznuti kašice od kruške i imati ju spremno kao preljev na pudinge i druge kašice.
Kako ju pripremiti: Oguliti krušku i nasjeckati ju na komadiće od oko 2 cm, te ju kuhati u maloj količini vode, dovoljnoj da prekrije krušku. Nakon što voda zavrije, kuhajte ju još 5 minuta i zatim ju pripremite u blenderu kako bi napravili kašicu.
Drugo voće: Banana, jabuka, marelica, breskva i dinja
3. Prva riba: Bakalar
- od 7 mjeseci
Jednom kada se vaša beba navikne na mekano voće i povrće, sljedeći korak je uvođenje ribe ili mesa. Bakalar ima blagi okus i izvrstan je izvor zdravih bjelančevina.
Kako ga pripremiti: Pomiješan s povrćem u kašici ili u ribljoj piti koju možete pripremiti za cijelu obitelj (samo preskočite sol u porciji za vašu bebu). Naravno, dobro provjerite sve kosti u ribi.
Druga riba: Zapravo bilo koja riba osim morskog psa i sabljarke koje mogu sadržavati nesigurnu razinu žive za bebe i malu djecu.
4. Prvo meso: Piletina
- od 7 mjeseci
Bogat bjelančevinama, ali s malo masnoće, piletina je zdrava hrana za cijelu obitelj. Poprilično je mekano meso pa se može pripremiti bez previše napora. Poslužite ju bez kožice kako bi sadržaj masnoće bio manji.
Kako ju pripremiti: Kuhajte piletinu onako kako i inače radite, ali za bebe, pripremite pire, kašu ili isjekanu piletinu. Možete ju pomiješati s povrćem ili batatom.
Drugo meso: Od oko 9 mjeseci, vaša beba može isprobati mljeveno meso i jela poput špageta bolognese prilagođena dječjem tanjuriću.
5. Prve grickalice: Mini rižini krekeri
Ako mislite da vaša beba postaje gladna kad izađete van, maleni rižini krekeri bez soli su izvrsna i zdrava opcija. Spremite ih nekoliko u vrećicu i ponesite u šetnju.
Druge grickalice: Maleni domaći grisini, kockice sira ili komadići voća
6. Prvi doručak: Dječja kaša
- zobena kaša ili kaša od heljde
Zobena ili heljdina kaša je za svakoga odličan način da započne dan, pa tako i za vašeg mališana. Možete joj dodati voćni pire ili komadiće voća kako bi još više dobila na okusu i hranjivoj vrijednosti.
Kako ju pripremiti: Zobenu i heljdinu kašu pripremate tako da u 2 dcl zagrijane vode ili mlijeka dodate šaku pahuljica i uz miješanje kuhate još oko 5 minuta nakon što zavrije i pretvori se u jednoličnu smjesu. Na kraju ubacite u blender da se još dodatno usitni i poslužite vašoj bebi uz komadiće sezonskog voća.