Beba Dohrana 04. kolovoza 2014.

Ljetne namirnice idealne su za početak dohrane

kašice
Foto: Thinkstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Premda prema mnogim iskustvima ljetna sezona nije idealna za početak dohrane, ljeto nudi obilje voća i povrća za pripremu raznolikih i ukusnih kašica. Raznolikost, koju nudi ljeto, može se nastaviti duboko u jesen - komade sezonskog voća zamrznite u paketiće "vitaminskih bombi"

Iako zvuči čudno, prema mnogim iskustvima ljetna sezona nije idealno vrijeme početka dohrane. Često se tradicionalno savjetuje odgađanje uvođenja namirnica u djetetovu prehranu ako početak dohrane pada upravo u ovo razdoblje godine. Najčešći razlozi tome su nepovoljni klimatski uvjeti, odnosno vrućine, promjena uobičajene okoline i "sigurne" rutine (odlazak na godišnji odmor), pojačana žeđ, potrebe privikavanja na drugačiji okus hrane i/ili žlicu u novim uvjetima. No ipak, bez obzira na navedeno, djetetu je važno dati ono što mu treba, a to je nova hrana u doba kada mu je ona najviše potrebna, u doba dohrane

Započinjanjem ili provođenjem dohrane u ljetnim mjesecima primijetit ćete da vaše dijete instinktivno bolje prihvaća ono što se često naziva "lakšom prehranom", odnosno namirnice bogate vodom i mineralima, koji se tijekom vrućih dana pojačano gube znojenjem.

Unos tekućine i ljetni jelovnik

Uz dojenje, koje je za veće dojenče primarni izvor tekućine, kao odgovarajuća ljetna hidracija djetetu se mogu dati voda i/ili voćni, odnosno biljni čaj. Neovisno o izboru tekućine napici moraju biti sobne temperature; za dijete oni nikako ne bi trebali biti previše rashlađeni jer tako mogu prouzročiti temperaturni šok za dječji organizam, bol u trbuhu, povraćanje, pa i proljev.

Ljeto nudi obilje voća i povrća, a to je raj za pripremu raznolikih i ukusnih kašica. Stoga je dobra ideja za doručak, prvi konkretni jutarnji obrok, djetetu dati mliječno-žitnu kašicu obogaćenu voćem, za ručak idealna je riblje-povrtna kašica od sezonskog povrća s dodatkom maslinovog ulja ili kombinacija mahunarki i žitarica, a kao večeru dobro je kombinirati bijelo meso peradi i povrće.

Najbolji međuobroci bit će svježe, sočno voće poput trešanja, dinje, breskve ili nektarine, marelice ili lubenice, naravno ovisno o dobi vašeg djeteta. No budite mudri, ta raznolikost, koju nudi ljeto, može se nastaviti i do duboko u jesen. Odaberite lijepe komade sezonskog voća i sami napravite zamrznute paketiće "vitaminskih bombi" kojima ćete vrlo lako i kvalitetno doraditi ukusnu kašicu za svoje dijete. Tako npr. od miješanog sezonskog voća možete napraviti pire i zamrznuti ga u kalupima za led; tako dobit ćete male doze slatkoga zdravlja za cijelu jesen.

Poželjne masnoće

Ljetna prehrana, mediteranska prehrana miriše na začine, pa tako, ovisno o djetetovoj dobi i fazi uvođenja dohrane, uz sezonske namirnice možete u prehranu djeteta uvoditi i začinsko bilje (od cimeta i vanilije preko mediteranskih začina poput bosiljka, mažurana, origana i ružmarina),naravno, postupno i u malim količinama. Osim što poboljšavaju okus jela, oni utječu i na probavljivost hrane, imaju antioksidativni učinak koji štiti dijete od upala i prehlada, što je pogodno i u ljetnim mjesecima. 

Kada govorimo o prehrani djece ljeti, ali i tijekom čitave godine, maslinovo ulje neizostavna je masnoća u pripremi obroka jer sadrži polinezasićene masne kiseline, itekako potrebnih i poželjnih u fazi intenzivnog razvoja djeteta. U istu preporuku, ovisno o djetetovoj dobi, svrstavaju se i ostali izvori poželjnih masnoća koji obiluju omega-3, 6 ili 9 masnim kiselinama: orašasti plodovi i sjemenke te plava riba, redom glavni sastojci mediteranske prehrane. 

Sladoled - ne prije navršenih godinu dana

Neizostavni je dio ljetne prehrane i sladoled pa je često pitanje kad se on može dati i onima najmanjima. Naime, točne preporuke nema, no zbog većeg sadržaja šećera i temperature proizvoda ne savjetuje se davati ga djetetu prije navršenih godinu dana, pa čak i nešto kasnije. Veća ga djeca, pak, slobodno mogu konzumirati. U konačnici, riječ je o mliječnom proizvodu, odnosno desertu visoke hranjivosti, zbog čega se može smatrati i međuobrokom, naravno nutricionistički gledano uvijek ga je dobro obogatiti komadićima svježeg voća (borovnice, marelice, breskve, jagode i sl.).

Važno je napomenuti da se u tom razdoblju namirnice puno brže i lakše kvare, zbog čega je dobro slijediti jednostavne upute: uvijek dobro pregledajte namirnicu, kupujte manje količine lako kvarljivih namirnica, pravilno ih skladištite i pripremajte neposredno prije hranjenja.

Premda prema mnogim iskustvima ljetna sezona nije idealna za početak dohrane, ljeto nudi obilje voća i povrća za pripremu raznolikih i ukusnih kašica. Raznolikost, koju nudi ljeto, može se nastaviti duboko u jesen - komade sezonskog voća zamrznite u paketiće "vitaminskih bombi"

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.