Iako ovaj članak nije namijenjen kako bi nekoga uznemirio ili preplašio, ako ste trudni - možda se pitate zbog kojih simptoma biste odmah trebali ići liječniku, a koji mogu čekati do vašeg sljedećeg pregleda
Dok su mnoge neugodnosti koje trenutno osjećate jednostavno dio trudnoće, zbog nekih simptoma svakako trebate potražiti liječničku pomoć:
1. Krvarenje u bilo kojem trenutku
Slabo krvarenje je uobičajeno u ranoj trudnoći, ali bilo koja vrsta krvarenja u trudnoći zahtijeva liječničku pozornost. Iako krvarenje može značiti različite stvari tijekom trudnoće, ako se radi o obilnom krvarenju u kombinaciji s ozbiljnom trbušnom boli i grčevima poput menstrualnih ili se osjećate kao da ćete se onesvijestiti u prvom tromjesečju - to bi mogao biti znak izvanmaterične trudnoće.
Obilno krvarenje s grčevima također bi mogao biti znak pobačaja u prvom ili ranom drugom tromjesečju. Nasuprot tome, krvarenje s trbušnom boli u trećem tromjesečju može biti znak odvajanja posteljice, koje se pojavljuje kada se posteljica odvoji od maternice prije poroda. U svakom slučaju, krvarenje u bilo kojem trenutku trudnoće ne smije se ignorirati.
2. Trudovi u ranom trećem tromjesečju
Iako se može raditi o 'lažnim' trudovima, poznatijim kao Braxton-Hicks kontrakcije, takvi trudovi također mogu biti znak prijevremenog porođaja. Braxton-Hicks kontrakcije su nepredvidljive, neritmičke kontrakcije kojima se ne povećava intenzitet, dok su trudovi prijevremenog poroda više regularni i pojavljuju se svakih desetak minuta ili manje. Također im se povećava intenzitet. Ako ste u trećem tromjesečju i mislite da imate trudove, odmah posjetite liječnika. Ako je prerano da se beba rodi, vaš liječnik će možda moći odgoditi porod.
3. Više ne osjećaš bebu
Ako ste cijelo vrijeme osjećali bebine pokrete u trbuhu i odjednom su se pokreti značajno smanjili - pokušajte popiti hladnu tekućinu, jesti ili ležati na boku kako biste vidjeli hoće li se beba zbog toga pomaknuti. Ako ne primjećujete promjene, ne ustručavajte se potražiti liječničku pomoć. Brojanje bebinih pokreta također je dobra ideja, a ginekologinja Senka Sabolović Rudman preporučuje da svaka trudnica prati fetalne pokrete svoga djeteta: "Nalaz je uredan ako trudnica zabilježi ili osjeti najmanje deset fetalnih pokreta tijekom jednog sata", objašnjava dr. Sabolović Rudman, ali pritom naglašava kako je brojanje bebinih pokreta u trbuhu individualan parameter samokontrole svake trudnice i svake trudnoće. Svaki fetus, jednako kao i svako novorođenče, posjeduje vlastiti obrazac aktivnosti i razvoja. Neki se doimaju neprestano aktivnima; ostali su većinom mirni.
4. Simptomi preeklampsije u trećem tromjesečju
Ako iskusite ozbiljnu i iznenadnu glavobolju, zajedno s dvostrukom slikom, sijevanjem pred očima, trbušnom boli i oticanjem - to bi mogao biti znak preeklampsije. Preeklampsija je ozbiljno stanje koje se razvije tijekom trudnoće i može biti potencijalno kobno. Preeklampsiju karakterizira visoki krvni tlak sa znakovima oštećenja drugog sustava organa - obično nakon 20. tjedna trudnoće, a kako bi se preeklampsija rano otkrila, važno je redovno ići na preglede.
"Ako se ne liječi, može doći do eklampsije koja uzrokuje gubitak svijesti, komu pa čak može i dovesti do smrti majke i djeteta te se tad neovisno o tjednima trudnoće radi hitni carski rez kako bi se spasilo majku i spriječilo trajne posljedice za njeno zdravlje. Takvi slučajevi nisu česti", kaže ginekologinja Petra Podobnik Brlečić.
5. Pucanje vodenjaka ili mokrenje?
Ako odjednom osjetite tekućinu koja se slijeva niz vaše noge, moglo bi se raditi o pucanju vodenjaka ili se jednostavno radi o tome da je vaša beba pritisnula mjehur i došlo je do mokrenja. Treba imati na umu da je amniotička tekućina bez mirisa i prozirna ili sadrži kapi krvi, za razliku od mokraće. U svakom slučaju, nazovite liječnika ako ste u nedoumici i svakako pročitajte sve što trebate znati o pucanju vodenjaka.
6. Ozbiljne mučnine i povraćanje
Iako su jutarnje mučnine uobičajen dio trudnoće, ako se radi o ozbiljnim mučninama i čestom povraćanju - to bi mogao biti znak trudničke hiperemeze. Ako ne možete zadržati hranu ni tekućinu, tada postoji rizik od dehidracije, a pothranjenost i dehidracija mogu štetiti vašoj bebi, stoga se svakako posavjetujte s liječnikom oko potrebnih lijekova ili promjene u prehrani.
7. Neprestani svrbež
Iako povećani protok krvi i hormonalne fluktuacije mogu dovesti do povremenog svraba kože i učiniti ju osjetljivijom, ozbiljniji i neprestani svrbež može biti znak trudničke kolestaze, odnosno poremećaja funkcije jetre, koja vodi povećanoj akumulaciji žučnih soli u krvotoku, stoga nikako nemojte ignorirati svrbež u trudnoći.
8. Simptomi nalik gripi
Kako je vjerojatnije da se možete razboljeti u trudnoći, cijepljenje protiv gripe je preporučena preventivna mjera jer simptomi gripe u trudnoći mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija. Ipak, značajan broj trudnica izbjegava cijepljenje protiv gripe jer se boji nuspojava. Ako primijetite vrućicu, kašalj, grlobolju, glavobolju, curenje nosa, povraćanje i proljev, čak i ako ste cijepljeni, obratite se svom liječniku.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.