Kad se pripremamo za porod, obično je odluka o epiduralnoj prva koju donesemo – ili smo odlučni u tom da bez tog ne rađamo ili odlučimo da ćemo kroz porod bez te pomoći. No, ne ide sve uvijek kako zamislimo…
Uzeti epiduralnu ili ne. To je jedno od ključnih pitanja koje si postavlja svaka trudnica čim počne razmišljati o porodu. I gotovo svaka ima točnu ideju o tome u kojem će smjeru na kraju otići ili barem kojoj je opciji sklonija, pa u tom smjeru idu sva njena istraživanja i ispitivanja. Ako odlučiš na početku već da ćeš uzeti epiduralnu, teško da će te išta pokolebati, a sve svoje nade u što lakši porod tad polažeš isključivo u tu „pikicu“.
No, znamo da porod ne ispadne baš uvijek onako kako smo zamišljale. Puno je opcija koje mogu krenuti u potpuno drugom smjeru i natjerati nas da promijenimo svoju odluku, ali isto tako je puno opcija u kojima naša odluka jednostavno sama krene svojim tokom. Mnoge su to iskusile na svojoj koži, a jedna je mama, Ileana Paules-Bronet, kao suradnica portala Mom.com podijelila upravo na tom portalu svoju priču.
Ona je donijela odluku da će roditi uz epiduralnu, a uz nju su na porodu bili njezina doula i njezin suprug. Nakon što je primila epiduralnu, čekala je da ona počne djelovati. No, to se nije dogodilo.
„Prošlo je 20 minuta nakon što mi je anesteziolog dao epiduralnu, a moji su trudovi bili gori nego ikada“ prepričala je Paules-Bronet. „Jedina stvar u mom planu poroda bila je epiduralna, a nitko me nije upozorio da neke epiduralne ne uspiju (očito sam znala da postoji mogućnost, ali mislila sam da je nevjerojatno rijetka).“
Očekujući da epiduralna počne djelovati i razočaravši se zbog činjenice da se to nije događalo, Paules-Bronet je počela govoriti da ne može dalje, te je svoju doulu molila da nađe neko rješenje za njenu bol. Iako je anesteziolog, kaže, besprijekorno uveo i dao epiduralnu koja je trebala početi djelovati kroz pola sata, njezini su bolovi nakon 45 minuta bili najjači od početka trudova.
Kad su bolovi postali nepodnošljivi, doula je pozvala liječnika koji je odlučio ponovno izmjeriti koliko je otvorena, a bilo je to 10 centimetara.
„'Jeste li spremni za dijete?' uzbuđeno je upitao liječnik, a ja sam mu odgovorila da čekam svoju epiduralnu. 'Niste te sreće', rekao je tada i obavijestio me da je vrijeme da počnem tiskati. Trideset minuta kasnije rodila se moja kći“, prepričala je Paules-Bronet.
Iako je bila potpuno spremna za porod, činjenica da njezina epiduralna nije 'radila' potpuno ju je iznenadila i trebalo joj je neko vrijeme da prihvati činjenicu da je rodila. U tim razmišljanjima odlučila je malo čitati o epiduralnoj i ustanovila da kod nešto više od 10 posto žena epiduralna ne uspije.
Koliko često epiduralne ne uspiju?
Zapravo, prema većini studija provedenih na ovu temu, čini se da epiduralna anestezija ima stopu neuspjeha od 8% do 23%. Prema studiji Katherine Arendt i Scotta Segala objavljenoj u Reviews in Obstetrics & Gynecology, statistika utvrđena na više od 19 000 poroda pokazala je da je ukupna stopa neuspjeha 12%.
Ipak, kod nešto manje od polovice ovih neuspjelih epiduralnih anestezija u studiji određeni su zahvati (na primjer podešavanje katetera ili zamjena katetera) doveli do donekle uspješnog uklanjanja boli. Na kraju se pokazalo da ipak 98,8% pacijenata osjeti određeno ublažavanje boli.
Zašto epiduralne ne uspijevaju?
Brojni su razlozi zbog kojih epiduralna ne može uspjeti, ali prema studiji Arendt i Segala, uzroci neuspjeha epiduralne anestezije su:
- nepravilno početno postavljanje igle
- nepravilno postavljanje katetera
- pomicanje katetera tijekom poroda
- problematična anatomija pacijentice (kao što je skolioza ili povijest operacije leđa)
- trudovi pacijentice napreduju brže od očekivanog
„Najvjerojatniji razlog zbog kojeg moja epiduralna nije uspjela je taj što je moj porod tako brzo napredovao“, zaključila je kasnije Paules-Bronet. „Iako mi je epiduralna bila ispravno postavljena, nije mogla djelovati prije nego što je došlo vrijeme za guranje.“
Ovaj slučaj pokazuje da nikad ne možemo znati kako će točno naš porod izgledati. To ne znači da ne moramo niti napraviti plan poroda, nego da moramo biti spremni na sve ishode.