Umjesto da tjeraš dijete da izgovori riječ 'oprosti' i šalješ mu krive poruke, pročitaj što sve možeš učiniti umjesto toga
"Reci da ti je žao!"
"Idi se ispričati za stvarno!"
"Ne zvučiš kao da ti je žao."
"Ona se više neće htjeti igrati s tobom ako joj se ne ispričaš."
Ovakve i slične rečenice roditelji često izgovaraju svojoj djeci, a portal Motherly donosi neke ideje što bi roditelji trebali reći i učiniti umjesto toga. Naravno da želimo da nam djeca budu pristojna, da istinski osjećaju i pokazuju suosjećanje prema drugima i da se žele iskreno ispričati - a, ipak, kada im govorimo da kažu riječ 'oprosti' - kakvu im zapravo šaljemo poruku?
- Želim da se ispričaš kako bih se ja osjećao/la bolje oko toga što se dogodilo...
- Ovako se rješavaju problemi...
- Moraš napraviti ono što kažem...
- Trebaš me da ti kažem kako se osjećaš i kako da se ponašaš...
- Ja sam u kontroli... (veći i snažniji pobjeđuje)
- Integritet je sekundaran - ono što činiš ne mora biti usklađeno s onim što misliš ili kako se osjećaš...samo napravi to
Nisu baš u pitanju poruke koje zaista želimo poslati, zar ne?
Da, bonton i pristojnost su važni, a isprike su obavezne. Ali, ono najvažnije za zdrave odnose je iskrena želja za ponovnim povezivanjem i pokazivanjem suosjećanja, biti osoba s integritetom.
Razmisli o tome. Kako bi se ti osjećala kad bi duboko povrijeđena od prijatelja dobila samo prolazno, površno i letimično 'oprosti'? Vjerojatno još više povrijeđeno, možda neshvaćeno i usamljeno, pa čak i ljuto.
Jako često, situacije u kojima su naša djeca, definirana su potpuno istim emocijama. Povrijeđenost - bilo da su oni ti koji su nekog povrijedili ili su oni povrijeđeni, frustriranost - zbog toga što im je njihova igračka oduzeta, super ideja koja je odbijena, neka druga nepravda koju su iskusili, neshvaćenost - jer se njihovi osjećaji nisu poštovali, nije ih se slušalo, ljutnja - jer im se nije sviđalo što je njihov prijatelj učinio. Situacija je bezbroj.
Tjerati dijete da kaže 'oprosti', učinit će jako malo za dijete, njegov razvoj i razumijevanje osjećaja - kako se osjeća, zašto se tako osjeća i što može učiniti s tim osjećajima - sve ono što prethodi suosjećanju.
Riječ 'oprosti' puno češće je izgovorena iz naše potrebe, a ne iz djetetove. Što učiniti umjesto toga?
1. Budi uzor, uvijek
Budi iskrena u svojim isprikama. Zagovaraj suosjećanje za svoje dijete, za druge i za njihove situacije.
2. Imenuj i potvrdi osjećaje svih umiješanih
3. Ponudi izbor i ideje
"Što možeš učiniti kako bi mu pomogao?"
"Kad ćeš se osjećati spremno reći da ti je žao, njoj će to puno značiti."
"Možeš li koristiti svoje riječi ili mu možda hoćeš pokazati da ti je žao?"
- riječi, osmijeh, zagrljaj, tapšanje, dijeljenje igračke, zajedničko igranje - to su sve načini pomoću kojih djeca mogu pokazati da im je žao
4. Primijeti što tvoje dijete izabire ili čini samo kako bi izrazilo svoju ispriku i osjećaje i imenuj to
"Hvala ti što si ponudila svoju igračku prijatelju. Željela si mu pomoći da se osjeća bolje, zar ne? To je jako lijep način na koji si mu dala do znanja da ti je žao."
Emocionalne i socijalne vještine određuju djetetovu budućnost: Kako roditelji mogu pomoći
Na ove i slične načine pomažeš djetetu da nauči više o zdravim i brižnim odnosima. Iskrene isprike doći će same od sebe. Vrijeme, strpljenje, nježno vodstvo...vjeruj ovim stvarima jer će iskreno 'oprosti' slijediti nakon toga.