Prisiljavanje djece da se ispričaju kad to ne žele i ne misle nije dobra ideja, tvrdi dječja psihologinja Laura Markham, koja nudi i savjete što napraviti umjesto prisline isprike
Većina roditelja se ipak miješa u dječje svađe. Pogotovo kad jedno dijete uzme 'na pik' drugo i ne želi mu vratiti autić, lutku ili ga jednostavno verbalno provocira. Prva reakcija roditelja je : "Prestani to raditi/Vrati mu igračku". I nakon uvodnog dijela, uvijek uslijede dvije riječi: "Ispričaj se":
Djeca često poslušaju i kažu "oprosti mi", iako ih ne misle. Ispričaju se, ali potpuno neuvjerljivo. 'Obave' to, samo da kako bi udovoljili roditeljima.
Laura Markham, dječja psihologinja i autorica knjige "Peaceful Parent, Happy Siblings: How to Stop the Fighting and Raise Friends For Life", tvrdi da takve prisilne isprike čine više štete nego koristi.
Ako pitate djecu što misle o njima, prvi će vam reći da su besmislene: "Kad sam ljut, ne volim se ispričavati. To me još više razljuti", "Ne volim kad mi se brat ispričava nakon što ga roditelji natjeraju, jer se tad ponaša kao da to uopće ne misli. Samo se ponovno naljutim", "Ako se ispričavaš, a to ne misliš, to je laganje".
Pokažite djetetu svoju sreću, ali i ljutnju i tugu
Tjerajući dijete da kaže "oprosti mi" učite ga krivu lekciju, ali niti ne rješavate problem. "Desetljeća istraživanja o romantičnim vezama pokazala su da kad se jedna osoba iz para osjeća prisiljenom ispričati prije nego je on/ona spreman, ne pomaže u rješavanju problema u vezi. Vjerujemo da je to istina i za djecu u odnosima s prijateljima i braćom i sestrama", rekla je Laura Markham za Yahoo Parenting.
Ponudila je i savjete što napraviti:
1. Pričekaj da ljutnja prođe
Ako vaše dijete predloži ispriku, slušajte njegov glas. Ako još zvuči ljuto, jasno recite da ne želite da se ispriča dok to stvarno neće i misliti.
10 stvari koje morate znati da ne postanete toksični roditelji
2. Usredotoči se na komunikaciju, a ne ritual isprike
Pomognite djeci u izražavanju svojih želja i potreba, naučite kako da slušaju druge i neka ponovo što su njihovi prijatelji ili braća i sestre rekli. To će ubrzati proces 'liječenje' njihovih sukoba na dubljoj razini.
3. Potiči ih da sami rješavaju stvari
Ohrabrite ga da samo pronađe način kako 'popraviti' situaciju. Možete mu predložiti da napiše pismo isprike, popravi potrganu igračku... Recite mu da vjerujete da će samo doći do rješenja koja je prava stvar za napraviti.
Naučite dijete samostalno razmišljati
4. Budi im primjer
Djeca uče od roditelja. prema tome, na vama je da se potrudite da i vaše isprike budu iskrene i da i vi sami ne govorite "oprosti mi" kad to ne mislite.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.