Tvoje dijete je ponekad nemoguće i na rubu ste živaca. Osjećaš se frustrirano i bespomoćno i više ne znaš što raditi. Ako si mama ili tata, vrlo vjerojatno si se barem u jednom trenutku slično osjećala. Pročitaj savjete pomoću kojih ćeš potaknuti bolje ponašanje
Iako je svaka situacija drugačija, ako se loše ponašanje ponavlja, potrebno je uzeti u obzir nekoliko stvari kojima ćeš potaknuti bolje ponašanje svog djeteta:
1. Zbližavanje
Iznad svega, zbližavanje s djetetom najvažnija je stvar koju roditelji trebaju ostvariti. Ako se vaše dijete osjeća povezano i blisko s vama te osjeća sigurnost, bit će bolje i u drugim stvarima. Sigurno i samopouzdano dijete u mogućnosti je bolje rješavati probleme, duže se zadržava na zadacima i ima bolji kognitivni i socijalni razvoj.
2. Komunikacija
Aktivno slušanje ključ je uspješne komunikacije između vas i vašeg djeteta. Ustvari, aktivno slušanje je glavni sastojak obiteljske komunikacije. Ono uključuje sigurno okruženje u kojem je prisutno povjerenje. Nadalje, jako je važno držati kontakt s očima i pridati svakom razgovoru potpunu pažnju te suosjećati sa svim članovima obitelji.
3. Okruženje
Potrebno je stvoriti siguran prostor u kojem zajedno s djetetom sjedite dok komunicirate. To okruženje ne bi smjelo biti ničije 'mjesto moći' poput radne sobe ili spavaće sobe već neko zajedničko mjesto poput kuhinjskog stola ili kauča. 'Proces suosjećanja', vrijeme posvećeno samo komunikaciji između vas i vašeg djeteta, trebalo bi se odvijati barem jednom na tjedan u dogovoreno vrijeme i trebali biste biti dosljedni u tome.
4. 'Proces suosjećanja'
'Proces suosjećanja' vaše dijete uči suosjećanju i međuovisnosti na način da dijete uključite u rješavanje problema. Ukoliko je dijete uključeno u određeno rješavanje problema, osjećat će odgovornost i poštovanje. Kako to izgleda? Vaše dijete govori dok vi pozorno slušate, zadržavajući kontakt očima. Tada vi, roditelj, govorite i dajete svoje mišljenje bez toga da branite svoju poziciju. I tada cijela obitelj sudjeluje u rješavanju problema, čime dozvoljavate djetetu da sudjeluje u cijelom procesu i stvarate međusobno bolji odnos.
5. Dosljednost
Dosljednost je i inače bitna stavka u životu. Ako ste pouzdani i vaše dijete shvaća da se može osloniti i računati na vas, tada će poštovati, cijeniti i vjerovati i samome sebi. A, ako vaše dijete vjeruje i cijeni samoga sebe, tada će to povjerenje prenijeti i na svijet. Na taj način djeca postaju svjesni, samopouzdani i proaktivni članovi svake zajednice.
6. Budi ono što želiš vidjeti
Vaše dijete ugleda se na vas. Vi ste svom djetetu prvi učitelj i kako ono raste, tako će i na vas gledati s više kritike. Možda najbolji savjet za poticanje boljeg ponašanja djeteta je upravo ovaj: Budite pozitivni uzor svom djetetu. Budite odgovorni, slušajte svoje dijete i pokušajte razumjeti njegove potrebe i budite pouzdani. Tada će vaše dijete i samo odabrati njegovati iste navike.