Mama trogodišnjaka otkriva jednostavan trik kojim je zaobišla fazu "bljak, neću, ne volim" i to bez ucjena i stresa.
Kad je riječ o prehrani male djece, mnogi roditelji su već unaprijed spremni na borbu, brokula leti s tanjura, mrkva je “bljak”, a svako novo jelo izaziva sumnjivi pogled kao da je otrov. Ali jedna mama tvrdi: “Moj trogodišnjak ne smije biti izbirljiv.” I pritom ne misli da ga prisiljava jesti nego da mu uopće ne daje ideju da takav izbor postoji.
Fatima Jacqueline Springer postala je viralna nakon što je na TikToku objasnila svoj, kako kaže, “možda kontroverzan” pristup prehrani svog sina Logana. “Ja sam izbirljivija od njega, ali on to nikad ne bi rekao,” rekla je u razgovoru za TODAY.
Ne pitaj “Sviđa li ti se?” - pitaj zašto ne
Umjesto da odmah pita: “Ne sviđa ti se?”, Fatima ide u detektivski mod. Postavlja konkretna pitanja:
- “Je li ti prevruće?”
- “Je li prehladno?”
- “Je li previše?”
- “Je li previše mekano ili gnjecavo?”
Tako pomaže Loganu da bolje razumije što mu konkretno smeta, a ne da automatski zaključi da neko jelo “ne voli”.
Iako stručnjaci kažu da pojam izbirljivosti u prehrani nije jasno definiran, jasno je da roditelji imaju velik utjecaj na to kako će dijete pristupati novim okusima i teksturama.
@fatimajspringer Thoughts? Anyone else do the 101 before 1 BLW program? if you don’t have a picky eater- is there something you did that you think contributed to that? @101 before one Starting Solids #BLW #pickytoddler #toddlersoftiktok #motherhood #parentinghack ♬ original sound - Fatima | Boy Mom x2 🤰🏽🩵
101 namirnica prije prvog rođendana
Fatima je s Loganom prakticirala metodu “baby-led weaning” (dohrana vođena djetetom), a dodatno se vodila planom “101 Before One” – gdje je cilj upoznati bebu s 101 različitom zdravom namirnicom prije nego što navrši godinu dana.
“Primjerice, brokula - možeš je kuhati na pari, peći, pohati, blendati u juhu... Ako dijete kaže da ne voli brokulu, možda ne voli samo jedan način pripreme, a ne samu brokulu,” kaže Fatima.
Male promjene, veliki rezultati
Kad je baka rekla da Logan ne voli crne masline, Fatima nije odmah odustala. Kupila je zelene masline i servirala ih na dekorativnom tanjuru i pogodila. “Kad ih je počeo prihvaćati, naizmjenično sam nudila i zelene i crne.”
Za namirnice koje ni sama ne voli, poput sardina, angažira baku kako Logan ne bi “pročitao” njeno lice.
Što kažu stručnjaci?
Dijetetičarka Sarah Williams, mama i nutricionistica iz Texasa, podržava ovaj pristup koji naziva “bezazlenom obrnutom psihologijom”.
“Kad djeci damo prostor da istražuju bez pritiska, smanjujemo im tjeskobu oko hrane i potičemo znatiželju,” kaže Sarah. Dodaje i da je dosljednost ključ jer djetetu često treba i do 10 pokušaja da prihvati novu namirnicu. Pri tom “prihvatiti” ne znači odmah zavoljeti.
Njeni savjeti za roditelje:
- Ritualiziraj obroke – bez ekrana i u opuštenoj atmosferi.
- Uvijek ponudi jedno ‘sigurno’ jelo nešto što dijete već voli, uz novo.
- Izbjegavaj ucjene i pritiske. Na tebi je da ponudiš, a dijete odlučuje što i koliko želi pojesti.
- I za kraj: ne brini ako ti obroci trenutačno izgledaju kao poligon za pregovaranje.
“Izbirljive faze su potpuno normalne,” kaže Williams, “ali pristupi poput Fatiminog mogu pomoći da dijete izgradi zdrav odnos prema hrani bez drame.”