Prehrana mališana je nešto što muči roditelje od prvog dana dohrane nadalje. Neki ne žele jesti, neki žele jesti previše ovog ili onog… A roditelji se trude omogućiti im uravnoteženu prehranu.
Hoće li dijete pojesti taj ručak koji pripremaš ili ne? Ima li u njemu dovoljno hranjivih tvari? Hoće li ga to zasititi? Hoće li taj ručak zadovoljiti njegovu znatiželju i hoće li ga zbog tog sam pojesti? Hoće li mu se svidjeti? Je li zdrava ta hrana? Svaka mama zna koliko pitanja joj prolazi kroz glavu kad je u pitanju prehrana djece. Svako je dijete drukčije i pravila gotovo da nema.
Često raspravljamo o važnosti raznolike prehrane, ograničavanja šećera i slično. Često mislimo na tamnozeleno povrće, na voće koje sadrži najviše ovog ili onog minerala, avokado koji sadrži zdrave masnoće… No, jednu korisnu i vrhunsku namirnicu često zaboravljamo: grah.
Na tu je namirnicu „podsjetila“ u svojoj kolumni za Cnbc.com pedijatrica Kelly Fradin, te ukazala na razloge zašto bi se grah češće trebao naći na tanjurima mališana.
1. Sadrži proteine koji su ključni za rast i energiju
Grah je, u svim svojim oblicima, izuzetan izvor biljnih proteina. Mnoge sorte graha sadrže sve esencijalne aminokiseline koje su važan izvor energije za djecu, važne za rast i aktivan način života.
Grah je također prepun topljivih i netopljivih vlakana, što je izrazito važno za probavu. Netopljiva vlakna potiču redovitu stolicu, sprječavaju zatvor i održavaju nesmetan tok stvari. Topiva vlakna doprinose osjećaju sitosti nakon obroka, što može biti korisno u kontroli apetita i sprječavanju prejedanja.
Topljiva vlakna također igraju ulogu u snižavanju „lošeg“ kolesterola, te pomažu u stabilizaciji šećera u krvi nakon obroka, sprječavajući velike energetske padove.
2. Pun je esencijalnih hranjivih tvari i vitamina
Grah je prirodno obogaćen cijelim nizom esencijalnih vitamina i minerala. Također je fantastičan izvor folata, koji su ključni za rast i razvoj stanica, kao i željeza, koje je ključno za prijenos kisika po tijelu. Osim toga, pun je magnezija za funkciju živaca i mišića te niza vitamina B skupine koji potiču proizvodnju energije i zdravlje mozga.
3. Održiv je i pristupačan
Osim svoje nutritivne prednosti, grah je i praktičan. Vrlo je pristupačan, odnosno nije pretjerano skupa namirnica. Ima dugi rok trajanja što znači da se mogu stvoriti zalihe i uvijek imati zdrav obrok pri ruci.
Osim toga, uključivanje graha u našu prehranu ekološki je prihvatljiv izbor jer je sjajna zamjena za životinjske proteine.
4. Svestran je i privlačan čak i najizbirljivijim jelcima
Sve nutricionističko znanje na svijetu neće pomoći ako dijete odbija jesti ono što se nudi. No, i tu grah pokazuje svoju čaroliju u punom sjaju. Djeca stvarno – vole okus i teksturu graha, a grah se izrazito lako prilagođava najrazličitijim načinima pripreme.