Niste jedina majka koja misli da je njezino dijete više kod kuće nego u vrtiću zbog konstantnih prehlada i infekcija, ali to je normalan dio svakog odrastanja koji će s vremenom proći.
Činjenica je da djeca koja pohađaju kolektiv u prve tri godine boravka značajno češće obolijevaju od respiratornih infekcija, da bi se potom učestalost smanjila, piše primarijus pedijatar Milivoj Jovančević za portal LittleDot. S obzirom na tu činjenicu, mnoge je dječje bolesti teško razlikovati zbog sličnih ili istih simptoma pa ponekad roditelji vode dijete doktoru na svaki znak curenja nosa ili temperature. Kako biste znali razlikovati običnu prehladu od nečeg ozbiljnijeg, trebate znati prepoznati određene simptome.
Infekcije dišnih puteva
Respiratorne infekcije na prvom su mjestu kada su u pitanju bolesti među vrtićkom djecom. S obzirom na to da djeca u ranoj dobi nemaju izgrađen jak imunološki sustav, podložna su takvim bolestima. Usto, kako svakodnevno borave u kolektivu s drugim vršnjacima izloženija su potencijalnim izvorima zaraze nego djeca koja ne pohađaju vrtić ili malu školu. Prehlada i gripa najčešće se javljaju zimi te su, i jedna i druga, virusne infekcije koje utječu na gornji dišni put. Međutim gripa obično započne naglo, ozbiljnija je od prehlade, traje između 7 i 14 dana te uzrokuje visoku temperaturu i drhtavicu. Ostali simptomi najčešće su bolovi u tijelu, slabost i umor te grlobolja. Nos može curiti ili biti začepljen, dok je kašalj obično suh. Prehlada, s druge strane, traje između tri i deset dana, a simptomi su, osim grlobolje i curenja nosa, blagi kašalj i lagana temperatura te povremeno kihanje.
U oba slučaja dijete treba piti puno tekućine i odmarati se. Po potrebi mu očistite nosić i dajte sirup za snižavanje temperature. Ako se radi o gripi, pobrinite se da mu je udobno i da mu nije prevruće. Vrlo je važno kod djece s visokom temperaturom paziti da ne dehidriraju, stoga je dobra hidratacija broj jedan u njezi djeteta s gripom. Ako dijete ima izrazito visoku temperaturu koja se ne spušta nakon dva dana, potrebno je otići liječniku. Isto trebate napraviti u slučaju da je izrazito pospano, odbija jesti i piti ili otežano diše.
Respiratorne infekcije poput upale sinusa, uha i pluća također su česte dječje bolesti s kojima se roditelji moraju nositi. Upale srednjeg uha posebno su učestale među vrtićkom djecom, a glavni su simptomi povišena temperatura i jaka bol na području uha. Dobro je znati da se takva upala najčešće javlja nakon prehlade, a najjača je bol tijekom prvih 24 sata od razvitka infekcije. Ostali znakovi upale uha mogu biti gubitak apetita, vrtoglavica i osjećaj pritiska ili punoće u uhu. Mala djeca koja još ne znaju govoriti mogu u tom slučaju potezati uši i ne reagirati na zvukove. Iako mnoge upale uha prolaze bez liječenja antibiotikom, svakako otiđite s djetetom pedijatru ako posumnjate na nju.
Upala sinusa obično nastaje uz prehladu, zbog dugotrajne upale sluznice gornjih dišnih puteva, ali može nastati i ako je dijete sklono respiratornim alergijama. Primijetite li kod djeteta kombinaciju sljedećih simptoma, vjerojatno se radi o upali sinusa:
- začepljen nos duže od deset dana
- gusti, žuti ili zeleni iscjedak iz nosa
- kašalj koji se tijekom noći pogoršava
- oticanje područja oko nosa i očiju
- bol u čeljusti ili iza nosa i čela
- dugotrajna temperatura
- glavobolja i nedostatak energije
Upala sinusa liječi se antibioticima koji se kod lakših slučajeva uzimaju oralno, a kod težeg oboljenja dijete mora biti u bolnici gdje će antibiotike primati intravenozno.
Upala pluća najopasniji je oblik infekcije za malu djecu. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji čini čak 15% svih smrti djece mlađe od pet godina. Nastaje tako što se zračne vrećice u plućima napune gnojem i drugim fluidom što otežava kisiku da dođe do krvotoka. Uzrok tomu mogu biti virusi, bakterije, gljivice i drugi paraziti, a obično nastaje nakon upale gornjeg dišnog puta. Kod upale uzrokovane bakterijom, djeca se razbole vrlo brzo uz iznenadnu visoku temperaturu i neuobičajeno brzo disanje. Ako je upala uzrokovana virusom, simptomi neće biti tako ozbiljni i pojavljivat će se postupno. Takva upala pluća obično ne zahtijeva liječenje antibioticima, dok isto ne vrijedi za onu uzrokovanu bakterijom.
Rotavirusni proljev
Proljev je kod djece obično uzrokovan nekim virusom, a najčešće se radi o rotavirusu koji se lako širi, pa često zbog njega oboli pola vrtića. Djeca s rotavirusnom infekcijom imaju vrućicu, mučninu i povraćaju, imaju grčeve te pojačan proljev. U ovom je slučaju dehidracija česta popratna pojava, stoga morate paziti da dijete pije puno tekućine. U tom je slučaju najbolje posavjetovati se s djetetovim liječnikom, ali obično nisu potrebne nikakve dijete, već se može jesti normalno uz dodatan unos probiotika koji će pomoći u smirivanju crijevne flore i tako ublažiti proljev.
Gnojna angina i meningitis
Gnojnoj angini ili upali krajnika najviše su podložna djeca do tri godine starosti, a glavni simptomi su grlobolja, povišena temperatura i otežano gutanje. Do takve upale najčešće dolazi uslijed oslabljenog imuniteta. U ovom slučaju kruta i topla hrana ne dolazi u obzir, pa djetetu ponudite hladne kašice ili sladoled. Takva se upala liječi kod kuće, a antibiotici obično nisu potrebni. Ako se upala povuče tijekom dva do tri dana, dijete može ići normalno u vrtić.
S druge strane, tu je upala moždanih ovojnica ili meningitis koji se itekako mora liječiti antibiotikom ili drugim potrebnim lijekovima. Ovu infekciju mogu uzrokovati dvije bakterije - Neisseria meningitidis (meningokok) i Streptococcus pneumoniae (streptokok). Dijete se u ovom slučaju liječi u bolnici, a simptomi koji mogu ukazivati na upalu su razdražljivost, vrućica, odsustvo apetita, pospanost, a ponekad i povraćanje te grčevi u tijelu. S obzirom na ozbiljne posljedice koje meningitis može prouzročiti, primjerice oštećenje sluha ili vida, vrlo je važno na vrijeme reagirati i odvesti dijete liječniku.
Kako prevenirati?
Iako su ove bolesti u dječjoj dobi neizbježne, može se barem smanjiti njihov broj tijekom godine. Za pojedine su bolesti cjepiva najbolja moguća preventiva pa, osim onih obaveznih, danas postoji 13-valentno cjepivo koje će spriječiti pojavu pojedinih bolesti. Iako je dostupno i 10 valentno cjepivo, prema riječima dr.sc. Milivoja Jovančevića, najbolji odabir je 13 valentno cjepivo jer pruža visok stupanj zaštite od najtežih oblika bakterijske infekcije uzrokovanih jednim od 13 sojeva pneumokoka. Riječ je o upali mozga i moždanih ovojnica, teških upala uha i upala pluća u sklopu kojih bakterija prodire u krv i širi se organizmom. Uz to, smanjuje se učestalost upala srednjeg uha uzrokovanih i drugim uzročnicima, ističe primarijus Jovančević.
Dođite na okrugli stol 'Cjepivo protiv pneumokoka postaje dio kalendara, što dalje?'
Dođite na novi okrugli stol, 25. rujna u 11 sati u knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića, u Preradovićevoj 5 u Zagrebu, pod nazivom "Cjepivo protiv pneumokoka postaje dio kalendara, što dalje?" i saznajte savjete stručnjaka kako pripremiti djecu, ali i roditelje na cijepljenje, jedna od tema okruglog stola biti će upravo rasprava o dostupnim cjepivima (PCV 10 i PCV 13), njihova međusobna usporedba i koje bi eventualno bilo pogodnije za Hrvatsku.
Nakon cjepiva veliku ulogu imaju dobra higijena ruku i igračaka koje dijete dira, a potrebno je i redovito zračiti prostorije u kojima boravi. Česte šetnje na svježem zraku također nisu naodmet, a možete jačati djetetov imunitet i s raznovrsnim povrćem i voćem na tanjuru te s dovoljno sna tijekom dana. Bitno je da djeca imaju uredan dnevni ritam, da se zdravo hrane, da imaju dovoljno motoričkih aktivnosti, dobru higijenu te da provode dovoljno vremena na zraku, objašnjava odgajateljica Sanja Hajsek.
Nije ga dobro ni voditi liječniku za svaku sitnicu, ako se radi samo o prehladi ili lakšoj gripi, treba je odležati kod kuće uz med i čaj. Također, ne stvarajte pritisak na djetetova pedijatra. Ako on smatra da antibiotici nisu potrebni, poslušajte ga jer oni samo uništavaju djetetov imunitet.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.