Beba Zdravlje i njega bebe 05. travnja 2022.

Proljev kod djece: Pedijatar savjetuje što učiniti i kako ga liječiti

proljev kod djece
Foto: Shutterstock ; kako zaustaviti proljev kod djece
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Više tekućine, probiotici, otopine rehidracijske soli te hrana bogata kalijem od velike su pomoći u borbi s dječjim proljevom, savjetuje pedijatar Milivoj Jovančević

Crijevna viroza ili gastroenteritis je vrlo česta infekcija, koja je obično popraćena proljevom i grčevima u trbuhu. Proljev je način na koji se tijelo oslobađa od mikroba i najčešće traje od tri do tjedan dana. Proljev je često pražnjenje rijetke ili vodenaste stolice koje odstupa od normalnog ritma pražnjenja crijeva u djeteta. 

Može se pojaviti uz groznicu, mučninu, povraćanje, grčeve, dehidraciju pa čak i osip. Neki od najčešćih razloga zbog kojih djeca dobiju proljev su: infekcija virusima poput rotavirusa, bakterijama poput salmonele i, rijetko, parazitima poput giardije.

U nastavku pedijatar prim. prof. dr- sc. Milivoj Jovančević donosi korisne savjete za liječenje proljeva u djece. Evo što je potrebno učiniti ako dijete ima proljev: 

1. Više tekućine nego obično 

Nemoj prekidati dojenje, vodu (prokuhati pa ohladiti) treba davati s hranom koja sadrži sol te pripremati vodenastu hranu poput kašica i juha.

2. Otopine oralne rehidracijske soli

Otopine soli za rehidraciju treba davati i nakon korekcije dehidracije sve do prestanka proljeva, čime se skraćuje trajanje proljeva. U slučaju povraćanja treba prekinuti davanje tekućine na 10 minuta i zatim nastaviti, ali sporije. 

3. Nastavite dojiti, podoji su češći

Tako se sprečavaju neishranjenost i dehidracija. Kod djece koja sišu nastaviti dojiti. Podoji trebaju biti češći (podoji se skraćuju samo kod djece koja povraćaju).

4. Hrana bogata kalijem je ključna

Djetetu starijem od šest mjeseci valja uz mlijeko dati žitarice, povrće, meso, ribu, hranu koja sadrži kalij (banane, rajčica, sokovi od svježeg voća). Hrana mora biti dobro skuhana, ispasirana, samljevena, svakom obroku valja dodati 5-10 ml biljnog ulja. Djetetu treba dati hrane koliko želi, ponuditi mu je najmanje svaka 3-4 sata. 

Kako bi se oštećena sluznica crijeva oporavila, potreban je unos hrane. Pedijatar prof. dr. sc. Milivoj Jovančevićs avjetuje kakva bi trebala biti prehrana kod proljeva: "U pravilu obroci trebaju biti manji nego uobičajeno i nešto učestaliji. Hrana i piće ne bi trebali sadržavati koncentrirane šećere - stoga slatku hranu i napitke ne treba davati. 

Može se davati voće koje nije slatko (jabuka, banana), kuhano povrće i meso (juhe, variva) uz dodatak maslinova ulja, žitarice (kruh) i mliječni proizvodi (svježi sir, jogurt, kefir, kiselo mlijeko, putar). Prženu, masnu i začinjenu hranu ne treba davati. Dojenčad koja su isključivo na majčinu mlijeku ili nadomjesnom mliječnom pripravku (formuli) nastavljaju s uobičajenim režimom hranjenja". 

5. Proljev kraće traje uz probiotike

Najčešće se koriste bakterijski probiotici iz skupine Laktobacila i kvasnica (Saharomices bulardi). Kod akutnih proljeva ovi mikroorganizmi pospješuju prirodne procese prevladavanja uzročnika proljeva.

 

proljev kod djece Možda te zanima... Proljev kod djece: Koja je najbolja prehrana i kako ga zaustaviti? Beba

 

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.