Svaki roditelj želi svome djetetu samo najbolje, ali kada se radi o njegovu zdravlju, uvijek treba poslušati liječnikov savjet. Antibiotici nisu uvijek rješenje i ne biste ih trebali uzimati olako
Antibiotici se propisuju za teže bakterijske infekcije, no roditelji često vrše pritisak na liječnike i onda kada oni nisu potrebni. Antibiotici nisu učinkoviti u liječenju virusnih infekcija, pa tako ne pomažu protiv obične prehlade ili gripe, pete bolesti, krupa te bolesti ruku, nogu i usta. One se liječe sirupima protiv kašlja i temperature, vitaminima, kapima za nos, čajevima i ostalim simptomatskim lijekovima. "Antibiotici se primjenjuju kada organizam više ne može samostalno držati infekciju pod nadzorom", ističe primarijus pedijatar Milivoj Jovančević.
Prema istraživanju objavljenom 2014. na portalu Pediatrics, između 2000. i 2010. godine samo 27.4% mlađih od 18 godina bolovalo je od akutne infekcije dišnih puteva. Međutim, istoj je skupini propisano čak 60% antibiotika za takve infekcije, što znači da je više od pola propisanih antibiotika zapravo bilo nepotrebno. Iako su vrlo korisni, učestalo davanje antibiotika dovodi do otpornosti bakterija na sve ili većinu antibiotika u primjeni, dodaje prim. prof. dr. sc. Milivoj Jovančević te ističe kako pneumokok ima osobinu da vrlo lako postane otporan na antibiotike. To znači da ako neki od sojeva pneumokoka uzrokuje teški oblik infekcije kod djeteta poput upale pluća, upale uha, mozga ili moždane ovojnice, praktički nemamo antibiotika kojim ga možemo liječiti, objašnjava primarijus.
Osim toga, pretjerano uzimanje antibiotika šteti osjetljivom dječjem želucu, pa može izazvati gastrointestinalne smetnje, a najčešće je to proljev. Također, antibioticima se ujedno uništavaju i dobre bakterije u dječjem tijelu, stoga se njihovim pretjeranim uzimanjem oslabljuje djetetov imunitet.
Umjesto antibiotika - prevencija
Najčešće dječje bolesti (upala uha, upala sinusa, upala pluća, meningitis i bakterijemija) uzrokovane su pneumokokom, a kako su pojedini sojevi pneumokoka otporni na penicilin i druge antibiotike, za pojedine bolesti praktički nema lijeka. Zato je važno cijepiti dijete preventivnim cjepivom kako bi se smanjila mogućnost da uopće oboli od tih bolesti. Na našem tržištu je osim 10 valentnog cjepiva, dostupno i 13-valentno cjepivo, koje zasada jedino djeluje na otporne sojeve pneumokoka i kao takvo najbolja je zaštita za vaše dijete.
Dođite na okrugli stol 'Cjepivo protiv pneumokoka postaje dio kalendara, što dalje?'
Dođite na novi okrugli stol, 25. rujna u 11 sati u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića, u Preradovićevoj 5 u Zagrebu, pod nazivom "Cjepivo protiv pneumokoka postaje dio kalendara, što dalje?" i saznajte savjete stručnjaka kako pripremiti djecu, ali i roditelje na cijepljenje, jedna od tema okruglog stola biti će upravo rasprava o dostupnim cjepivima (PCV 10 i PCV 13), njihova međusobna usporedba i koje bi eventualno bilo pogodnije za Hrvatsku.
Osim cjepiva, pojačana briga o higijeni ruku svih ukućana, pa tako i djetetovih, od ključne je važnosti. Igračke koje dijete dira uvijek trebaju biti čiste i dezinficirane, a prostorije u kojima boravi treba često zračiti. Dobro je da što više vremena s djetetom provodite na svježem zraku, u šetnji ili u parku. U sezoni gripe i prehlade izbjegavajte odlaske u shopping centre, na rođendane s puno djece i općenito velike gužve kako biste smanjili rizik da dijete pokupi neki virus ili bakteriju od drugih ljudi.
Da bi dijete bilo zdravo, treba jak imunitet koji može ojačati dovoljnim unosom vitamina i minerala te općenito zdravom i uravnoteženom prehranom, dok slatkiše i slatke napitke treba smanjiti. Važan je i dobar san te više vremena vani, a manje pred televizorom ili računalom. Probiotici su također odlični za djecu jer čuvaju crijevnu floru i čitav probavni trakt. Osim toga, pomažu da tijelo bolje apsorbira određene hranjive tvari i drži infekcije podalje od djetetova organizma. Zato je dobro uvrstiti ih u dječju prehranu, a to možete pomoću dodataka prehrani ili jogurta, acidofilnog mlijeka, kefira ili kiselog kupusa.
Lakše bolesti liječe se kod kuće
Uhvati li vaše dijete prehladu ili gripu popraćenu temperaturom, treba ostati kod kuće uz čaj, med i limun, a po potrebi mu dajte sirup protiv kašlja i lijek za temperaturu. Pobrinite se da pije dovoljno tekućine i uvijek pri ruci imajte kapi za nos kako bi mu nosić bio čist i prohodan. Imajte na umu da prehlada traje svega nekoliko dana, dok gripa može potrajati i dva tjedna. Ako dijete ima izrazito visoku temperaturu koja se ne spušta nakon dva dana, potrebno je odvesti ga liječniku. Dobro je znati da se kod manje djece nakon prehlade često javi upala uha. Međutim, većina upala uha prođu same od sebe i nije ih uvijek potrebno liječiti antibiotikom, ali posumnjate li na takvu upalu, svakako otiđite liječniku. Primijetite li znakove nečeg ozbiljnijeg, poput meningitisa ili gnojne angine, posjet liječniku je obavezan.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.