Beba Dohrana 01. lipnja 2024.

Prve kašice za bebe: 13 domaćih recepata za početak dohrane

Foto: Unsplash
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Kašice za bebe jednostavno je napraviti i vaša beba će ih obožavati. Prije uvođenja dohrane važno je da beba može sama sjediti uspravno, drži sama glavu i zanima ju različita hrana. To je znak da je pravo vrijeme da joj počnete raditi domaće kašice, a mi vam donosimo recepte za domaće kašice za bebe!

S prvim kašicama za bebe, prema UNICEF-ovim Smjernicama za zdravu prehranu djece te preporukama Svjetske zdravstvene organizacije, zbog osjetljivosti i nezrelosti bebina probavnog trakta, najbolje je početi sa šest mjeseci jer u toj dobi energetska vrijednost nutrijenata u majčinu mlijeku ili formuli više nije dovoljna. U tom razdoblju dijete postaje fizički aktivnije, njegova motorika brzo napreduje i jačaju se mišići stoga se povećava i djetetova potreba za energijom. Tada počinje nova avantura roditelja i bebe - upoznavanje s prvom žličicom.

Prve kašice za bebe - kada započeti s dohranom?

Bebe koje započnu s dohranom prije šestog mjeseca, mogu propustiti ključne nutritivne vrijednosti koje bi primile isključivo putem majčinog ili adaptiranog mlijeka. "S druge strane, upoznavanje beba s dohranom prekasno - povezano je s nedostatkom mikronutrijenata, alergijama i siromašnijom prehranom kasnije u životu", objašnjava Chloe M. Barrera iz Centra za kontrolu i prevenciju bolesti.

No, s dohranom nikako ne treba počinjati prije navršenih 4 mjeseca jer dijete još ne može probaviti ništa osim majčinog mlijeka ili mliječne formule. Prema Američkoj pedijatrijskoj akademiji, dohrana se ne preporučuje sve dok dijete ne može sjediti u sjedalici i samostalno držati glavu. Tek kada to može i kad počne pokazivati interes za hranu koju vi jedete, možete početi s dohranom. 

Domaće kašice za bebe - tablica dohrane

"U dobi od 6 mjeseci kreće se najčešće s voćem i žitaricama. U ovom razdoblju dijete uči jesti kašice. Do 8 mjeseci preporučuju se kašice glađe teksture, ne preguste te blagih okusa, a s 9 mjeseci dijete se već može učiti na grublje teksture i finger food (komadi hrane koje samo jede). Najbolje je davati sezonske namirnice te pokušati doći do onih iz kontroliranog uzgoja", kaže nutricionistica Tena Niseteo.

Sa šest mjeseci beba može jesti marelice, breskve, trešnje i šljive, od povrća mrkvu, špinat, blitvu, tikvice, krumpir, a od žitarica pšenicu, ječam, zob i raženu krupicu. 

Od 7 do 9 mjeseci od voća ponudite kupine, jagode, borovnice, maline, lubenicu, a od povrća mahune, brokulu, buču, grašak, šparoge, cvjetaču i patlidžan. Od 9 do 12 mjeseci na redu su dinja, smokve, kivi, naranča, lubenica i grožđe. Od povrća tu su kupus, kelj, poriluk, cikla, krastavci i rajčica.

U dobi od 9 do 12 mjeseci prehrana djeteta postaje nešto kompleksnija. Jela su višekomponentna, koristi se više tehnika priprema hrane - pečenje, dinstanje. Meso se uvodi u samom početku, već sa sedam mjeseci. Piletina i puretina, bijelo meso, su prvi na redu. Nakon toga slijede teletina, kunić,  janjetina i bijela riba sa 8 mjeseci, a sa 9 im ponudite govedinu i junetinu. Plava riba u meni ulazi kad dijete navrši 10 mjeseci, kao i svinjetina. 

Nakon godine dana, uravnotežena prehrana trebala bi obuhvaćati gotovo sve namirnice. Obzirom da se kalendar dohrane često mijenja, pazite najviše na posebnosti svog djeteta i moguće alergije pa nove namirnice uvodite polako i ne žurite s početkom dohrane. 

Nutricionistica doc. dr. sc. Darija Vranešić Bender naglašava kako dohranu nije loše započeti s drugim okusima i manje slatkim namirnicama kako se ne bi od početka stvarala navika na slatko. "Redoslijed uvođenja nije toliko bitan. Optimalan razmak između dvije nove namirnice je tri dana. Sol nije potrebno dodavati. Povrće treba kuhati u malo vode ili na pari, a ako se kuha u vodi, upotrijebite je za pripremu kašice zbog vitamina i minerala. U početku se povrće usitnjava miksanjem ili pasiranjem, a kasnije (od 8. do 9. mjeseca) je dovoljno i samo vilicom. Osim vode u kojoj se hrana kuhala, u kašice se može dodati i mlijeko, posebice ako dijete kroz mliječne obroke ne primi dovoljnu količinu, tj. potrebnih oko 500 ml dnevno", pojašnjava nutricionistica Darija Vranešić Bender.

Savjet: Prilikom uvođenja nove hrane, pokušajte to činiti svaka tri ili četiri dana, tako da možete provjeriti nuspojave. Ako istodobno unesete nekoliko namirnica, teže ćete otkriti problem. 

Donosimo vam tablicu dohrane koja je objavljena u Facebook grupi Domaće kašice za bebe.

Tablica dohrane | Author: Facebook/Domaće kašice za bebe Foto: Facebook/Domaće kašice za bebe ; Tablica dohrane

Domaće kašice za bebe - recepti

Vitaminski doručak - kašice za bebe od 6 mjeseci

Ovaj obrok sadrži visok udio vitamina A, obiluje kalijem te je bogat dijetalnim vlaknima. Idealna kašica za početak dohrane, za razvoj vida i imunitet. Za ovu zdravu kašicu potrebne su vam:

  • 1 marelica
  • 1 mlada mrkva

Skuhajte marelicu i mrkvu u vodi.  Stavite marelicu i mrkvu u blender ili u posudicu i štapnim mikserom miksajte do željene teksture.   

Zelena kašica od graška - kašice za bebe od 6 mjeseci

Domaća kašica | Author: Shutterstock Foto: Shutterstock ; Domaća kašica s graškom

Grašak je mali, ali moćni izvor vitamina A i C, željeza, proteina i kalcija. Ako koža od graška čini teksturu manje privlačnom bebi, probajte ih što bolje procijediti. Za ovu zdravu zelenu kašicu potrebne su vam:

  • 3 šalice graška 
  • 2 žlice vode ili majčinog mlijeka

Ako koristite smrznuti grašak, kuhajte ga na pari dvije minute. Stavite grašak i vodu u blender ili u posudicu i štapnim mikserom miksajte do željene teksture.  Ako je potrebno, dodajte još vode jer je s graškom malo teže postići željenu glatkoću zbog teksture kože. 

Kašica od slatkog krumpira - kašice za bebe od 6 mjeseci

Slatki krumpir ima mnoge zdravstvene blagodati, pa ga i odrasli vole. Puni su vitamina, antioksidanata i vlakana, tako da i beba može imati koristi od ovog ukusnog gomolja. Jednostavna kaša s dozom vode ili mlijeka čini ga  ukusnom i hranjivom prvom hranom.

  • 2 batata srednje veličine su sve što vam treba

 Zagrijte pećnicu na 200 stupnjeva. Operite krumpir i probodite ga par puta s vilicom. Pecite oko 45 minuta dok se ne nabora i ne omekša. Zatim ih izvadite i prerežite na pola te izdubite u blender i miješajte dok ne postane glatka smjesa. 

Priprema traje samo dvije minute. Istu stvar možete napraviti i s običnim krumpirom, samo imajte na umu da njega morate malo duže peći. Ove kašice nemojte zamrzavati!

Bundeva sa svježim timijanom

Domaće kašice | Author: Shutterstock Foto: Shutterstock ; Kašica za bebe s bundevom

Jednostavan i fini sezonski recept pun je beta-karotena, kalija i željeza. Napraviti više i zamrznite u posude za led za zdrave porcije za kasnije. 

  • 1 mala bundeva
  • pola žlice svježeg timijana
  • pola šalice vode ili majčinog mlijeka

Zagrijte pećnicu na 180 stupnjeva. Odrežite vrh bundeve, a zatim izrežite po duljini i na pola. Očistite cijelu unutrašnjost i izvadite sjemenke. Nasjeckajte bundevu na manje komade i stavite na lim za pečenje, kožom prema dolje. Pecite 45 do 60 minuta, dok je ne možete probiti vilicom. Maknite sa strane dok se ne ohladi.

Ogulite kožu i nakon toga počnite miksati. Dodajte timijan i vodu dok ne postignete željenu gustoću. Smjesu možete dodati jogurtu, zobenih pahuljicama, ali i drugim kašicama od jabuke, kruške ili špinata. Zaigrajte se!

Avokado i banana - kašice za bebe od 6 mjeseci

Sparite dvije prekrasne namirnice: avokado pun dobrih masti i vlakana s bananom punom kalija i vitamina C. Banana dodaje i malo prirodne slatkoće u kašicu.

  • 2 zrela avokada
  • 2 zrele banane
  • 2 žlice soka od limuna ili ananasa (koji će spriječiti kašicu da potamni)

Izrežite avokado na pola, izvadite košticu i izdubite žlicom. Ogulite banane. Stavite sve sastojke u zdjelu srednje veličine, sjeckalicu ili blender i miješajte dok ne postane glatka smjesa. 

Rasporedite kašicu i ulijte u zasebne posude za čuvanje hrane. U hladnjaku ju možete čuvati do četiri dana.

Možete dodati i jogurt, grašak ili čak špinat.

Varivo od korabice - kašica za bebe od 6 mjeseci

  • 80 g korabice
  • 5 g griza
  • 100 ml mlijeka (majčino ili adaptirano)
  • 25 g maslinova ulja

Korabicu oguliti, listove oprati i sve narezati. Kuhati dok ne omekša pa dodati griz i još prokuhati. Dodati mlijeko i ulje te promiješati. Gotov obrok izmiksajte ili zgnječite vilicom.

Riblja kašica - kašica za bebe od 7 mjeseci

Kašica za bebe | Author: Shutterstock Foto: Shutterstock ; Kašice za bebe - recepti

Kašica koja je ukusna kombinacija za stimuliranje mozga. Bijela riba sadrži omega-3 masne kiseline koje pomažu razvoju bebinog središnjeg živčanog sustava. Poriluk je dobar za kardiovaskularne podršku, a mrkva antioksidans.

  • 400 grama fileta bijele ribe
  • 3 mrkve, očišćene
  • 1 poriluk
  • pola šalice vode, majčinog mlijeka ili formule

U srednjoj posudi zakuhajte oko 50 mililitara vode na umjerenoj vatri. Ribu, mrkvu i poriluk kuhajte na pari 15 minuta, pokriveno. Ostavite da se malo ohladi.

Riba s povrćem - kašice za bebe od 7 mjeseci

  • 1 veliki batat
  • 7-8 cvjetova cvjetače
  • bijela ili plava riba po izboru
  • pola žličice maslinova ulja

Batat i cvjetaču kuhajte dok ne omekšaju, pa dodajte maslinovo ulje. Ribu skuhati odvojeno. Povrće se može ispasirati u pire, a ribu treba usitniti vilicom.

Mesne kašice za bebe

Meso je nezaobilazan dio djetetove prehrane. U prehranu se može, a i preporuča se, uvesti u 6. mjesecu djetetova života. Ono je u prvom redu najbolji i najpotpuniji izvor bjelančevina, odnosno aminokiselina koje su gradivno tkivo organizma te izvor nekih vrlo bitnih mikronutrijenata kao što su željezo i vitamin B12. Dojenčetu meso nije potrebno davati svaki dan, no treba imati na umu da je ono vrlo važan dio njegove prehrane. Meso je najbolje kombinirati sa povrćem i žitaricama poput riže i kukuruza.

Piletina i krumpir - kašice za bebe od 6 mjeseci

  • 1 manji pileći batak 
  • 1 manji krumpir 
  • ½ mlade mrkve 
  • ½ čajne žličice maslinovog ulja

Skuhajte batak zajedno s očišćenim povrćem. Odkostite meso s batka i smiksajte zajedno s krumpirom i mrkvom uz dodatak juhe u kojoj se sve kuhalo. Na kraju umješajte pola žličice maslinovog ulja. 

Napomena:  Preporuča se dati tamno meso peradi. Ono je bogato bjelančevinama i mineralima te sadrži više željeza nego bijelo meso. 

Teleći rižoto - kašice za bebe od 6 mjeseci

kašica za bebe | Author: Shutterstock Foto: Shutterstock ; Mesna kašica za bebe

  • 30g teletine
  • 1 jušna žlica riže
  • ½ mrkve
  • ¼ korabice
  • Listić peršina
  • ½ čajne žličice maslinovog ulja 

Teletinu skuhajte zajedno s mrkvom, korabom i listićem peršina. Odvojeno se može skuhati riža. Skuhanu rižu malo izmiksajte i dodajte joj miksanu teletinu s mrkvom i korabom.

Napomena: Ako dojenče ima problema s tvrđom stolicom, može se koristiti i riža cjelovitog zrna, a pri tom treba imati na umu da ovu rižu treba duže kuhati. 

Janjetina i krumpir - kašice za bebe od 7 mjeseci

  • 30g janjetine
  • ½ mlade mrkve
  • ¼ korabice
  • 1/8 paprike 
  • 1 mali krumpir
  • Listić peršina
  • ½ čajne žličice maslinovog ulja 

Povrće i janjetinu zajedno kuhati u malo vode. Kad se meso i povrće skuha, odvojite janjetinu, krumpir, mrkvu, malo korabice i smiksajte te dodajte maslinovo ulje. 

Napomena: Upravo je zbog svoje masnije strukture janjetina odličan izbor mesa za dojenčad. Od 8. mjeseca može se kašici dodati i komadić kuhane paprike bez kore.

Junetina s palentom - kašice za bebe od 8 mjeseci

  • 30g junetine
  • ½ mrkve 
  • ¼ korabice
  • Pola cherry rajčice
  • Komadić paprike
  • Listić peršina
  • 1,5 jušna žlica palente 

Skuhajte juhu od junetine s povrćem i odvojeno palentu. Junetinu smiksajte s mrkvom i paprikom bez kore te dodajte skuhanoj palenti. Na sve dodajte ½ čajne žličice maslinovog ulja.

Napomena: Junetina je meso bogato željezom. Lakše će ga biti skuhati i miksati ako je mljeveno. Prilikom kuhanja mesa uvijek u vodu dodajte i povrće te začinsko bilje. Na ovaj način dobivenu juhu činite hranjivijom. Pregustu kašicu razrijedite ovom juhom. Juhu malo posolite i pojedite vi! 

Prvi bolognese - kašice za bebe od od 10 mjeseci

Kašice za bebe | Author: Shutterstock Foto: Shutterstock ; Mesne kašice za bebe

  • 30 grama mljevenog mješanog mesa – svinjetina/junetina
  • 1/8 luka
  • ½ mrkve
  • Komadić paprike
  • Par listića peršina
  • 2 jušne žlice tjestenine s jajima za juhu
  • 1,5 čajna žličica maslinovog ulja

Na jednoj čajnoj žličici maslinovog ulja i ½ dcl vode prodisntajte sitno sjeckani luk, ribanu mrkvu, sitno sjeckani komadić paprike i meso, te dodajte peršin. Tjesteninu za juhu skuhajte u malo vode. Prodinstano meso i povrće dodatno smiksajte u fini umak i zalijte sitnu, malo kuhaniju tjesteninu. Dodajte svemu ½ čajne žličice maslinovog ulja. 

Napomena: Ovisno o djetetu meso se ne mora nužno miksati. Preporučuje se uzeti meso provjerene kvalitete!

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • tealoverseas

    She has been out of w0rk for quite some time however last month her check was 11,500 bucks only w0rking on the PC(Personal Computer) for 9 hours per day. For more detail visit this article.,.........www.Coins25.com

  • MillieAkhtar

    Surprising! I'm making more than $75k by just doing the very easy and simple online job from home. Last month my friend received $94280 from this work by just giving only a few hours a day. Everybody can start earning money online. visit for more details... See.......... https://www.Pays77.Com

  • Avatar NancySingleton
    NancySingleton

    MAKING EVERY MONTH MORE THAN $22,000 BY DOING VERY SIMPLE ONLINE JOB FROM HOME.I M DOING THIS JOB IN MY PART TIME I HAVE EARNED AND RECEIVED $22,365 LAST MONTH .I AM NOW A GOOD ONLINE EARNER AND EARNS ENOUGH CASH FOR MY NEEDS. EVERY PERSON CAN GET THIS ONLINE JOB POP OVER HERE THIS SITE….. HERE——≻≻ HTTP://WWW.WORKSPROFIT1.COM/

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.