Školarci 20. svibnja 2025.

Evo kako izgleda ručak školaraca u Južnoj Koreji - imali bismo svašta za reći...

Foto: Pexels
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Oko hrane u školama (i vrtićima) neprestano se vodi rasprava, a neprestano se i radi na poboljšanjima. U usporedbi s nekim zemljama – sjajni smo, ali s drugima…

Ručak, ali i drugi obroci u hrvatskim školama danas su zasigurno bolji nego prije desetak godina. Radi se neprestano na poboljšanjima, neprestano se upozorava na nedostatke, došli smo i do barem jednog besplatnog obroka u danu, na jelovnicima se ipak donekle radi, usklađuje ih se, proučava… Djeca u većini škola jedu barem jedan kuhani obrok i ponosni smo na to da nismo nikad, kao na primjer SAD, djeci redovno dijelili brzu hranu i tvornički jako obrađenu hranu.

Možda te zanima... Ovih 8 voćki ima najbolji su izbor za užinu zbog svojih prednosti Školarci

Negdje je finije, negdje manje fino, nekad klinci obožavaju, nekad su izbirljivi i u to se ne možemo petljati. Drago nam je da, ipak, jedu kuhano. I da, uvijek su nam govorili da se ne treba uspoređivati s drugima i da treba gledati sebe, ali… Naletjeli smo na fotografiju ručka koji poslužuju u školi u Južnoj Koreji. Fotografija je postala viralna nakon objave na Redditu i malo tko je ostao ravnodušan.

Na pladnju je, kao prvo, šest odvojenih udubina u koje se može staviti različita hrana. A boje… Rezanci u nekakvom finom umaku, pa onda punjeni rep jastoga (da, jastoga), riža, ukiseljeno povrće… I neke stvari koje ne možemo niti odrediti što su.

U redu, postoje neke kulturološke razlike, naravno, u prehrani i na to računamo, a korejska se hrana dosta razlikuje od naše. Pa ipak, mi smo mediteranska zemlja, a može li itko zamisliti da se kod nas u školama poslužuje – jastog?

This is the lunch that was served to everyone at an elementary in South Korea.
byu/novadaemon inpics

Komentari su bili uglavnom forumaša iz Amerike, a uglavnom su se ili divili ovakvom meniju ili konstatirali da ovakvo nešto nikad ne bi prošlo u američkim školama. Ne bi ni kod nas, čini nam se, ali opet… Rado bismo svjedočili pokušaju, zar ne?

„Studirao sam u Koreji šest mjeseci na sveučilišnoj razmjeni. Hrana u sveučilišnoj kafeteriji izgledala je upravo ovako i bila je 10/10. Moja privatna soba u sveučilišnom domu koštala je 500 USD za cijeli semestar i uključivala je neograničenu hranu“, glasio je komentar nekog kog ovakav obrok nije iznenadio, očito.

No, bilo je i onih iz drugih zemalja koji su vrlo zadovoljni prehranom u svojim školama:

„Živim u Španjolskoj i škola mog djeteta pozvala je roditelje da jednog dana probaju ručak. Bilo je fantastično. Također, na kraju svakog mjeseca dijele kalendar obroka koji će se posluživati ​​sljedeći mjesec, dan po dan. Svi su uravnoteženi i pripremljeni s hranom iz okoline. Pripremaju posebne obroke za svako dijete s alergijama/intolerancijama/bilo kakvim prehrambenim ograničenjima, npr. ograničenjima vezanim uz religiju. Također dijele popis prijedloga za večeru - opet, za cijeli mjesec - tako da imate ideje za večere koje su zdrave, jednostavne, jeftine i ukusne za djecu. To je javna škola.“

„Ja sam iz zemlje trećeg svijeta gdje mnogim javnim školama nedostaje puno sredstava, a čak i mi imamo bolje i zdravije ručkove od onog što se daje američkim učenicima. Znam jer sam išao u školu u SAD-u, a i u svojoj domovini.“

Eh, da, rado bismo vidjeli ovakav meni u hrvatskim školama! I rado bismo vidjeli djecu da jedu sve redom s ovakvog pladnja.

Možda te zanima... Nutricionistica upozorila: 'Prestanite djeci pripremati kutije za užinu prepune svega!' Školarci

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.