Porođaj i trudovi plaše mnoge buduće mame, a kako bi se bolje pripremila donosimo ti savjete i trikove jedne doule koji ti mogu olakšati trudove i porod
Hoću li znati kada je pravo vrijeme za odlazak u bolnicu? Što ako porođaj ne bude išao prema planu? Kako znati jesi li trudovi pravi? Bez obzira jeste li trudni prvi, drugi ili treći put, svaki porođaj je drugačiji i vjerojatno te muče mnoga pitanja. Doula Shannon Moyer-Szemenyei kroz svoj rad saznala je što najviše brine trudnice.
1. Porođaj je maraton, a ne sprint
Što se više krećeš u tjednima prije poroda, to bolje. Redovite šetnje, čaj od lišća maline i kupine pomaže u pripremi za lakši porod (ali prije toga se posavjetuj sa svojim ginekologom) i uživaj u aktivnostima koje te čine sretnom. Otpuštanje oksitocina, hormona sreće, može pomoći kod trudova u ranoj fazi. Dok još ne osjećaš kontrakcije maternice i uživate u priprema za dolazak bebe, tijelo se priprema za porod.
2. Lažni trudovi su važni
Možda ti se čini da su nepotrebni i uznemirujući, ali lažni trudovi su zapravo produktivni. Tvoje tijelo se priprema za završetak trudnoće i mišići maternice se moraju pripremiti, pokazuju ti koju vrstu boli možeš očekivati i pomažu ti da vježbaš disanje.
3. Pazi na disanje
Često kada se nalazimo u situaciji u kojoj osjećamo strah i bol, naša prirodna reakcija je zaustavljanje daha. Ali to otežava cijeli proces i tako je svaka minuta sve duža. Probaj udisati polako i brojati do četiri ili pet, nakon toga izdiši polako i broji do pet. Vježbaj ovaj način disanja nekoliko puta dnevno, nekoliko tjedana prije porođaja.
4. Porođaj može biti malo 'neugodan'
Tekućina, krv, čak i izmet, ne zvuči kao nešto glamurozno, ali to je sve proces i liječnički tim u bolnici je sve vidio. Ne moraš se osjećati neugodno zbog toga, nisi prva žena koja sve to prolazi. Moja trudnoća: Što vas čeka u rađaoni?
5. Sama odluči što želiš
Ako želiš porođaj u vodi ili da partner bude s tobom odluči se i napravi to! Budi jasna u tome što želiš i u čemu se osjećaš ugodno. Ako se dogodi nešto u što nisi sigurna, govori glasno ili zatraži da tvoj partner pita umjesto tebe. To je tvoje tijelo, beba i porođaj! Pitaj sve što želiš znati.
6. Planovi su samo planovi
Tijekom trećeg tromjesečja počinju se raditi planovi za porod, međutim ne smiješ zaboraviti da su to samo planovi. Ako događaji krenu u drugom smjeru to je potpuno u redu. Ništa nije zapisano u kamenu, ono što je najsigurnije za mamu i bebu je ono što je najbolje. Ako nešto posebno želiš, reciš to ljudima s kojima si okružena kako bi mogli poštovati vaše želje.
7. Misli na sitnice
Porod u bolnici donosi neka pravila koja moraš poštovati. Vjerojatno ti neće dopustiti jesti, ali zato možeš pojesti nešto dok se voziš u bolnicu. Nećeš trčati maraton na prazan želudac, tako je isto i s porodom. Proteini i složeni ugljikohidrati korisni su kada tvoje tijelo treba proći nešto što je jako fizički zahtjevno.
8. Ponesi tenisku lopticu ili mali masažer
Masaža leđa tijekom poroda može olakšati pritisak koji rodilja osjeća. Neka ti partner lagano masira leđa.
9. Možda će biti traumatično iskustvo
Traume i komplikacije na porođaju se događaju. Najbolja stvar koju možeš napraviti je da se pripremiš i otvoreno pričaš o tome. Ako te nešto posebno zabrinjava, čitaj unaprijed o tome, tako ćeš biti upućena u medicinske termine i instrukcije liječnika.
10. Očekuj neočekivano
Svaka žena ima drugačije iskustvo s porođaja, pa ako misliš da će treći biti brži od prvog, znaj da možda nije tako. Samo zato što si imala epiziotomiju na prvom porođaju, ne znači da ćeš imati na drugom. Svaki put kad rodiš bebu, sve je potpuno novo. To maleno biće je potpuno drukčije od bilo koga u tvom životu. Budi otvorena za svaku mogućnost i uputi se u sve što misliš da je važno kako bi iskustvo porođaja bilo potpuno tvoje.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.