Beba Igre za bebe 28. studenoga 2017.

10 razloga za nošenje bebe u nosiljci

nosiljka nošenje bebe
Foto: Thinkstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Iako vas nošenje samo po sebi zbližava s djetetom i pozitivno utječe na njegov razvoj, socijalizaciju pa čak i zdravlje, a vas brže vraća u formu, jedan od glavnih razloga za korištenje nosiljke praktične je prirode: za razliku od nošenja na rukama, s nosiljkom imate slobodne ruke

Nošenje djece jedna je od najprirodnijih roditeljskih potreba. Ne postoji roditelj koji na ovaj ili onaj način nije proveo određeno vrijeme noseći svoju bebu. Čak i oni koji sasvim odgovorno tvrde da ne nose svoju bebu, iznenadili bi se činjenicom koliko su je puno nosili u odnosu na sve ostale aktivnosti koje rade sa bebom. Gotovo nesvjesno ćemo u bezbroj situacija nositi djecu, no onaj najčešći je, zapravo, najbanalniji. Nosimo da bi se družili.

Postoji barem 10 dobrih razloga za nošenje djece i češće nego što to spontano radimo, a osvijestimo li ih, pojačat ćemo dobrobiti koje nam ta radnja donosi.

1. Razvijanje motoričkih vještina

Nošenje, koliko god vam se ta radnja činila jednostavnom, stimulira djetetov mozak na bezbroj različitih razina. Uspravno držanje i hodanje na dvije noge vašoj bebi je u ranoj dobi znanstvena fantastika. Ravnoteža je jedan od najvećih izazova s kojima će se uskoro susresti, a nošenjem stimulirate bebin mozak upravo u području gdje se kriju rješenja baš takvih prepreka. Prikupljanjem podataka ti maleni kotačići u bebinoj glavi doći do kvalitetnijeg, bržeg i uspješnijeg rješenja i, kad za to dođe vrijeme, iskoristiti gravitaciju da ustane i uspješno se kreće uz minimum pokušaja-pogrešaka.

mama beba Možda te zanima... Bebi je mjesto u maminom naručju Beba

2. Socijalizacija

Budimo realni, svako dijete je potrebno socijalizirati. Iako smo rođeni s potrebom za zajedništvom i društvom, društvene norme mijenjaju se gotovo na svakodnevnoj bazi, te se odnosi među ljudima, način komunikacije, suradnje i uspjeha u svima njima uči. Što prije krenete učiti svoje dijete pravilima ponašanja u okolini, to će ono biti bolji član tog društva. Najbolje učenje je, naravno, ono uz puno prakse. Jer, konačno, malenom djetetu ne možete pružiti bonton u ruke i očekivati od njega da ga nauči "kao vodu piti". Nošenjem djeteta, doslovno ga stavljate u položaj da svijet promatra iz vaše perspektive, i ne samo da uči od vas, već i od svakoga koga susretnete i imate interakciju s njim. Puno bolje nego da gleda u oblake, zar ne?

3. Jednostavnost kretanja

Velika je razlika u tome imate li pune ili slobodne ruke u vašoj svakodnevici. Dani se većinom sastoje od obveza koje zahtijevaju više ili manje kretanja, bez obzira jeste li zaposleni ili se jednostavno volite kretati. Živjeti u gradu, znači biti spreman na gotovo neprihvatljive gužve, koristiti se gradskim prijevoznim sredstvima, ili pješačiti polunogostupima-poluparkinzima. Nosiljka je u ovim slučajevima daleko bolje rješenje od dječjih kolica. Sva će mjesta, uključujući autobuse, tramvaje, trgovine, ulicu općenito, biti daleko pristupačnija. To za vas znači gubljenje manje vremena i manje živaca. Ako pak živite na periferiji, vrijedi gotovo isto pravilo. Sva inače nepristupačna mjesta za guranje dječjih kolica, više nisu nepristupačna, i postaju pravi istraživački teren.

Matea Lukarić Možda te zanima... 'Obožavam nosiljke jer beba je uvijek uz mene, a ruke su mi slobodne' Roditelji

4. Vježbanje

Tvrdite da nemate kada vježbati uz malu bebu? Tvrdnja vam pada u vodu čim imate dobru i stabilnu nosiljku. Budući da ste nedavno rodili i vaše tijelo je pretrpjelo seriju ozbiljnih promjena, važno je da se posvetite i njemu. Beba u nosiljci biti će svojevrstan uteg, sasvim dovoljan da obavljate niz vježbi i započnete s vraćanjem u formu. Iskoraci i čučnjevi biti će sasvim zadovoljavajući početak, a najzabavnije je to što kako vi budete napredovali u svojoj tjelesnoj rutini i bivali sve snažniji i sposobniji, vaš će uteg postajati teži i zabavniji. Win- win situacija.

5. Povezivanje

Povezivanje vodi prema privrženosti, privrženost povjerenju, a povjerenje sigurnosti. I vrijedi za obje strane. Odnos pun povjerenja i sigurnosti vama daje samouvjerenost kao roditelju i učitelju, a bebi hrabrost i smjelost da brže, bolje i kvalitetnije uči. Vaš odnos ne smije biti ništa manje nego privržen. Povezivanje je najbolje, jasno, kada ste dovoljno često dovoljno blizu. Ima li bližeg kontakta od onog u nosiljci? Pogotovo ako ste dojilja, bebu ne morate niti izvaditi iz nosiljke da bi je nahranili.

Možda te zanima... Potvrđeno: Ne možeš previše držati bebu u svom naručju! Beba

6. Ekonomičnost

Poznajem mamu koja je impulzivni kupac. To zapravo znači da kad vidi nešto što joj se sviđa, kupuje bez razmišljanja. Od kada je mama, kupuje za dvoje. Zapravo, kupuje i više nego je bebi i njoj potrebno, pogotovo kada ispred sebe gura kolica na koje objesi mnogobrojne vrećice. Zvuči vam malo poznato? Sad zamislite situaciju gdje ste novac uložili u nosiljku i u shopping idete s bebom u nosiljci. Sve što kupite morate nositi u rukama, pa ćete dva puta promisliti prije nego se odlučite na impulzivnu kupovinu. Ekonomično, zar ne? Pogotovo kad znate da ste nosiljku koju imate platili poprilično malo za sve ono što vam svakodnevno pruža.

7. Sprečavanje zdravstvenih tegoba

Dobra nosiljka vrlo je često i dobro medicinsko pomagalo u nizu međusobno nepovezanih elemenata. Nosiljka će vam pomoći da se pravilno držite i ojačate vlastitu muskulaturu. Ergonomske nosiljke nisu samo ergonomske za vašu bebu, već se brinu i o vašem zdravlju. Široki pojasevi na struku nosiljke, služiti će vam kao steznik, te tako pomagati vraćanju trbušne mišićne stijene na mjesto gdje pripada, olakšati oporavak nakon carskog reza. Naramenice će zahtijevati uspravno držanje, a često hodanje spriječiti atrofiju. Što se tiče vaše bebe, prvo što nošenje sprečava su dojenački grčevi, nadalje dojenački refluks, displaziju kukova, hipertonus i hipotonus, probleme s probavom. Nosiljka pruža sigurno i mirno mjesto u direktnom kontaktu sa roditeljem, što u jednog i drugog u tijelu izaziva reakciju otpuštanja oksitocina, a oksitocin smanjuje stres i time sprečavamo baby blues.

beba zima Možda te zanima... Sve što trebate znati o izlascima s nosiljkom Beba

8. Poticanje samostalnosti

Samostalnost se ne postiže tako da dijete "bacite lavovima" u nadi da će se dobro snaći. No kad-tad, vaša beba bit će sama usred džungle, a ako imate sreće to će biti tek kada krene u jaslice ili vrtić. Samostalnost kod male djece potiče se na vrlo jednostavan način - tako da budu sigurna da imaju vašu potporu kako god se ponašali. Biti siguran da nešto možeš, a pritom imati i potporu najvažnije osobe u svom životu čini djecu opuštenijom, hrabrijom, samosvjesnijom i spremnijom na samostalne korake. Ako nosite svoju bebu u nosiljci, ona svakodnevno promatra vašu samostalnost, poteze koje činite i zašto se ponašate na određeni način. Vaše ponašanje prihvaća kao normu, te se prema njemu formira u individuu. Lakše je napraviti prvi korak, makar i beskrajno klimav, ako znaš da će iza tebe stajati netko tko te podupire, uhvati ako kreneš padati, ili u krajnjem slučaju, ako i padneš, taj netko pokazat će ti da pad nije ništa strašno, ako se ustaneš i pokušaš ponovo.

9. Kvalitetniji kontakt sa očevima

Mama i beba vrlo rijetko imaju problema oko povezivanja, napokon, bili su i više nego dobro povezane kroz trudnoću. No povezivanje oca i djeteta zadatak je koji tek treba savladati. Sigurna sam da vam ne moram govoriti zašto je baš nosiljka idealan dodatak tom važnom dijelu obitelji. I da, dragi tate, više ste macho i neodoljivi kada nosite svoju bebu u nosiljci, nego kada vam je u rukama. Vjerujte. To je zapravo činjenica. 

nosiljka Možda te zanima... Nosite svoje dijete, ali pazite na položaj! Beba

10. Ušteda vremena i prostora

Sva oprema za bebe, osim što je skupa, zauzima prilično puno mjesta. Kako u vašem životnom prostoru, tako i u gepeku automobila, torbi koju nosite sa sobom i u vašim mislima. Nosiljka, s druge strane, zauzima izuzetno malo mjesta, čak štoviše, taj nevjerojatno vrijedan komad opreme za bebu zauzima najmanje mjesta u usporedbi s time koliko ima koristi. Čak i kada koristite dječja kolica, nosiljku uvijek možete imati uz sebe u slučaju da vam zatreba, a koristite li samo nosiljku po kući ili za izlaske, vaš prostor puno je veći, praktičniji, a vrijeme bolje iskoristivo jer nemate nikakvih borbi s time da se negdje provučete, popnete, izgurate ili da nešto napravite. Već je poznata činjenica da bebe koje se nose spavaju duže i mirnije, manje plaču, te imaju kvalitetniji dnevni ritam od nenošene djece. Koliko vremena samo možete uštedjeti u jednom danu, ako u isto vrijeme obavljate svoje zadatke i imate mirnu bebu u naručju, umjesto nemirne, koju satima ljuljuškate?

Iako je razloga za nosiljku daleko više nego ovih 10, ako ste se pronašli samo u polovici navedenih, vrijeme je da se bacite u potragu za vašom nosiljkom i ispunite sva očekivanja, potpuno opušteni, samosvjesni i zadovoljni s vašim roditeljstvom i vašom bebom. S novorođenčetom je prilično lako, zapravo. Ono što tako malenoj bebi najviše treba je vaša blizina (što ne znači da ste u istoj kući ili prostoriji s njom, već u zagrljaju, potpunom kontaktu), a vama trebaju vaše ruke. Oslobodivši ruke, koristeći dobru nosiljku, činite nemjerljivo više za vaš odnos, od pukog nošenja svoje bebe. Pa ponesite je.

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar Mila7
    Mila7

    Znate li od koje dobi se moze nositi beba u klokanici?

  • Avatar venera
    venera

    Elastična marama mi je najdraža i najisplativija stvar koju sam kupila za svoje dijete... Možeš li mi reći gdje si kupila maramu i koja je cijena? Gledam nosiljke po dučanima i užasno su skupe...[:05a:]

  • Avatar orhideja2
    orhideja2

    Elastična marama mi je najdraža i najisplativija stvar koju sam kupila za svoje dijete...

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.