Roditelji često traže načine kako osigurati miran san svojoj djeci – i sebi. Dok neki mališani bez problema prespavaju noć, drugima treba više vremena da se naviknu na rutinu spavanja. Pitanje zajedničkog spavanja s djecom često izaziva dileme. Je li sigurno? Kada prestati? Kako dijete naučiti da spava samo?
Dok neke bebe bez problema prespavaju cijelu noć, drugima treba mjeseci – ili čak dulje – da uhvate pravi ritam spavanja. To često znači da roditelji provode noći ljuljajući i tješeći svoje mališane. Možda ćeš poželjeti leći pokraj bebe i odmoriti se barem malo, ali to, nažalost, nije sigurno za dojenčad i može donijeti više problema nego koristi.
Je li spavanje s bebom sigurno?
Spavanje s djetetom, poznato i kao zajedničko spavanje (co-sleeping), nikada se ne preporučuje za bebe mlađe od godinu dana zbog povećanog rizika od gušenja i sindroma iznenadne dojenačke smrti (SIDS). Iako se pravila donekle mijenjaju kada dijete postane jasličarac ili predškolac, sigurnosne mjere i dalje su ključne.
Američka akademija za pedijatriju (AAP) snažno obeshrabruje spavanje u istom krevetu s bebom. Novorođenčad nije u stanju pomicati glavu ili tijelo ako se nađe pod teškom posteljinom ili ako se roditelj nesvjesno okrene na nju tijekom noći. Umjesto toga, AAP preporučuje dijeljenje sobe – držanje dječjeg krevetića ili kolijevke u blizini roditeljskog kreveta – barem prvih šest mjeseci jer je dokazano da smanjuje rizik od SIDS-a.
Također, zajedničko spavanje nikada ne bi trebalo prakticirati ako je roditelj konzumirao alkohol, pušio ili bio pod utjecajem lijekova ili drugih supstanci, jer to značajno povećava rizik od nesreće.
Što je s jasličarcima/vrtićarcima i predškolcima?
Nakon prve godine, spavanje s djetetom postaje sigurnije, ali to ne znači da je nužno dobra ideja. Pedijatrica dr. Mona Amin za Parents objašnjava da su starija djeca pokretljivija i mogu probuditi roditelja ako im nešto smeta ili ako imaju problema s disanjem. Ipak, dugoročne posljedice zajedničkog spavanja nisu dovoljno istražene.
Neka istraživanja pokazuju da zajedničko spavanje može utjecati na emocionalni i kognitivni razvoj djeteta, no kada se uzmu u obzir socioekonomski faktori, čini se da nije samo spavanje taj koji utječe na te ishode. Također, roditelji koji dijele krevet s toddlerima često spavaju lošije – jedna studija iz 2018. pokazala je da majke koje spavaju s mališanima koji se često bude u prosjeku gube 51 minutu sna po noći te imaju višu razinu stresa i anksioznosti.
Zašto je važno da djeca spavaju sama?
Iako je teško prekinuti naviku zajedničkog spavanja, dr. Amin naglašava da bi djeca, idealno, od početka trebala spavati sama. To im pomaže razviti sposobnost samoumirivanja, što je ključno za zdrav san i emocionalni razvoj. Ako dijete uvijek spava uz roditelja, kasnije može imati problema s uspavljivanjem u vrtiću ili kod bake i djeda.
Kako pomoći djetetu da spava samo?
Ako je tvoje dijete naviklo spavati s vama, prelazak na samostalno spavanje može biti izazovan, ali postoje koraci koji mogu olakšati prijelaz:
- Drži se dosljednog vremena za spavanje - Postavi realno vrijeme za spavanje i pridržavaj ga se svake večeri kako bi dijete razvilo naviku.
- Uspostavi rutinu prije spavanja - Ako dijete prije spavanja ide na kupanje, sluša priču i pije mlijeko, drži se te rutine svake večeri. Predvidljivost pomaže djetetu da se osjeća sigurno.
- Postupno ga odvajaj od svog kreveta
- Postavite jasne granice - Dogovori se s partnerom oko plana i budite spremni na moguća noćne buđenja i proteste.
Iako dijeljenje kreveta s djetetom može djelovati praktično i utješno, dugoročno je bolje za dijete i roditelje da svatko ima svoj prostor za spavanje. Uz strpljenje i dosljednost, dijete će postupno naučiti samostalno spavati – a ti ćeš napokon imati mirniju noć.