Montessori učiteljica izdvojila je pet vrsta igračaka koje potiču samostalnu igru kod djeteta, ali i one igračke koje bi bilo dobro izbjegavati
Neka djeca se jednostavno prirodno više vole igrati samostalno nego druga. Bez obzira na narav djeteta, definitivno postoje neke stvari koje mi roditelji možemo učiniti kako bi pomogli djeci da se samostalno igraju, a velik dio toga leži u odabiru određenih vrsta igračaka.
Montessori učiteljica Christina Clamer izdvojila je pet vrsta igračaka koje potiču samostalnu igru kod djece, ali i one igračke koje bi dobro bilo izbjegavati.
Što izbjegavati?
Određene igračke zapravo sprječavaju djetetovu sposobnost i želju da se igra samostalno.
Elektroničke igračke
Takve igračke uče dijete da bude zabavljeno umjesto da se aktivno uključi u svoju igru. Djecu takve igračke obično privlače jer izgledaju zabavno i uzbudljivo te su jednostavnije nego aktivna igra isto ako što je i gledanje televizije lakše nego čitanje ili bavljenje hobijem. Radi se o pasivnoj igri koja ne zahtijeva kreativnost niti aktivnu participaciju. Isto tako, takve igračke ubrzo gube na svojoj privlačnosti i otežavaju razvijanje dječje kreativnosti.
Jednokratni pribori
Još jedan primjer igračaka koje gotovo uvijek zahtijevaju vodstvo odraslih osoba. Ne postoji ništa loše u uživanju u priborima koji pokazuju djeci kako napraviti određenu rukotvorinu ili sagraditi određeni model, ali nakon što se jednom naprave - takvi pribori postaju beskorisni i dijete se više ne može igrati s njima samostalno.
Previše igračaka
Bez obzira o kakvoj vrsti igračaka se radilo, previše izbora također sprječava kreativnost i samostalnu igru jer djeca postaju zatrpana igračkama. To ne znači da ne može kupiti djetetu više igračaka ako to želiš, ali pokušaj većinu novih igračaka pospremiti kako bi ih dijete više cijenilo dok ćeš ih izmjenjivati tijekom cijele godine.
Što tražiti?
S druge strane, određene igračke pozivaju djecu da se udube u svoju igru, u tolikoj mjeri da čak zaborave da si i ti ovdje. Takve igračke imaju velike prednosti ne samo za roditelje koji se mogu baviti svojim obavezama već i za dijete. Kada je dijete duboko uključeno u igru, vježba kreativnost i koncentraciju koje obje rastu i razvijaju se vježbom. A ono najljepše od svega je da će se upravo te vještine pretvoriti kasnije u akademske i životne te koristiti djetetu doživotno.
1. Igračke s bezbroj mogućnosti
Radi se o onim igračkama s kojima se djeca mogu beskonačno dugo igrati, primjerice poput drvenih ili Lego kocki. Djeca ih mogu koristiti za gradnju tornjeva, gradova ili mogu raditi razne modele od oblika i boja. Ne postoji pravi način korištenja ovakvih igračaka, stoga one uvijek pozivaju djecu da budu kreativna i istražuju mnoge mogućnosti koje im padaju na pamet.
- Drvene kocke
- Drvene igračke za gradnju
- Duplo ili Lego
2. Umjetničke igračke
Visokokvalitetni umjetnički pribori potiču kreativnost i omogućuju mnoga zanimljiva osjetilna iskustva dok djeca istražuju boju, ljepilo ili druge alate i instrumente u svojim rukama. Bojanje i crtanje također mogu biti odlični za razvoj fine motorike jer dijete jača svoju ruku i postaje sve više preciznije u svojim kreacijama.
Kako bi potaknula djetetovo samopouzdanje u bavljenju umjetničkim materijalima, pokušaj ne pokazivati kako crtati nešto određeno. Djecu može obeshrabriti kada vide da njihova slika ne izgleda isto kao i tuđa. Umjesto toga, izloži dijete različitim vrstama umjetnosti, od potpuno apstraktne umjetnosti, impresionizma do nadrealizma tako da dijete može naučiti da umjetničko izražavanje nema granica.
- Vodene boje
- Pastele
- Plastelin ili glinamol
3. Istraživačke igračke
Igračke koje pomažu tvom djetetu istražiti prirodni svijet i kako stvari funkcioniraju pokazuju djeci da ne trebaju druge ljude za učenje. Takve igračke uče djecu da budu istraživači u svom svijetu, da budu sami svoji učitelji.
Bilo da igračka istražuje magnetska polja, gravitaciju, zamršene detalje leptira ili nešto četvrto - znanstvene igračke potiču na učenje i zabavu uz samostalnu igru.
- Setovi s magnetima
- Primjerci kukaca pod povećalom
- Znanstveni dječji projekti
4. Maštovite igračke
Djeci zapravo ne treba ništa drugo osim slobodnog vremena da koriste svoju maštu, ali postoje odlične igračke koje im u tome mogu pomoći i dodati raznolikost u njihovoj igri. Igre poput kostima i maski pozivaju djecu da postanu druga osoba i kreiraju drugačiji svijet.
Igračke poput životinja, figurica ili vlakova također pozivaju na maštovitu igru i mnoga djeca se s ovakvim igračkama mogu igrati satima.
- Setovi vlakova
- Životinjska farma
- Kostimi, tkanine, razni materijali, modni dodaci
5. Igračke koje potiču vještine rješavanja problema
Igračke poput puzzli i slagalica koje potiču vještine rješavanja problema mogu uvući djecu u duboku koncentraciju ako su na pravoj razini zahtjevnosti. Ovakve aktivnosti također djeci daju dubok osjećaj zadovoljstva i dostignuća.
- Dječji alati i druge slične igračke
- Puzzle i sve vrste slagalica
Naravno, svako dijete je drugačije. Promatraj svoje dijete. Primijeti kada je izgubljeno u igri i kada ti se čini da zaboravlja da si ovdje jer upravo tada se događa prava čarolija! Gledaj s čime se tvoje dijete tada igra i imaj to na umu pri sljedećoj kupnji igračaka.