Roditelji autistične djece ovakvu vijest mogu doživjeti vrlo emotivno, ali važno je to uzeti s dozom sumnje, jer se radi o vrlo kompleksnom stanju.
Autizam je ono što zbunjuje znanstvenike, stručnjake, medicinske djelatnike, psihologe, psihijatre… i roditelje djece s autizmom. Ono što se dosad već zna je da autizam nije nešto što se može određenim ili bilo kakvim postupkom riješiti ili „izliječiti“. Uvijek su, stoga, svi skeptični – s razlogom – kad netko tvrdi da je dijete „izliječeno od autizma“. Tako se i mi na samom početku ograđujemo od takve tvrdnje.
No, jedna američka obitelj, tvrdi da je njihov sin progovorio nakon lijeka koji se inače koristi kod pacijenata koji se liječe kemoterapijom. Naime, Masonu Connoru, koji danas ima 5 godina, dijagnosticiran je autizam s dvije i pol godine, prenosi New York Post. Važno je istaknuti da se autizam rijetko sa sigurnošću dijagnosticira u ovoj dobi, jer samu dijagnozu nije lako postaviti, budući da ne postoji jedan određeni test koji se može primijeniti. Budući da je važna djetetova suradnja, čeka se da komunikacija s djetetom bude moguća i nesmetana, pa se rijeko s dvije i pol godine daje konačna dijagnoza.
Pa ipak, kad je Masonu dijagnosticiran neverbalni autizam, njegova je obitelj, naravno, bila spremna napraviti sve kako bi mu pomogla. Nakon što su isprobali nekoliko tretmana koji nisu pokazali nikakav napredak, Masonov je otac naletio na studiju dr. Richarda Fryea, pedijatrijskog neurologa koji je istraživao razne eksperimentalne tretmane za djecu s autizmom.
Dr. Frye im je predložio isprobavanje leucovorina, jeftinog generičkog lijeka koji se obično propisuje pacijentima s rakom kako bi ublažio učinke kemoterapije. Samo tri dana nakon uzimanja lijeka, Mason je rekao svoje prve riječi.
Lijek koji je Mason primio, leucovorin, proizvodi se od folne kiseline, koja se naziva i vitamin B9, a pojavljuje se u obliku folata u hrani kao što je lisnato povrće, prokulice i avokado. Neka su istraživanja, pak, pokazala da mnoga djeca s autizmom imaju nisku razinu folata u mozgu, stanje poznato kao cerebralni nedostatak folata (CFD). Druge studije pokazuju da značajan broj djece s autizmom posjeduje antitijela koja mogu ometati transport folata u mozak.
To bi moglo možda objasniti zašto bi baš ovaj lijek mogao pomoći djeci s autizmom i problemima u komunikaciji koji su često neizbježni kod ove dijagnoze.
„To bi stvarno moglo imati značajan utjecaj na velik postotak djece s autizmom", rekao je Frye za CBS. „Napravili smo ono što znanost može, a sljedeći korak je da želimo dobiti više sredstava kako bismo mogli dobiti odobrenje FDA-e", dodao je.
Ovaj dio koji je znanost odradila uključuje i studiju dr. Frya iz 2020. godine, objavljenu u Seminars in Pediatric Neurology, a u kojoj je utvrđeno da je od 44 djece s autizmom i autoantitijelima na folne receptore alfa, dvije trećine liječenih ovim lijekom pokazalo je poboljšanje na području govora.
Roditelji malenog Masona nisu jedini koji su govorili o napretku svog djeteta – bilo ih je još, pa su tako roditelji jedne djevojčice Meghan, primijetili napredak što se tiče govora, komunikacije, ponašanja i društvenih vještina.
„Bili smo gotovo uvjereni da uzima leucovorin (a ne placebo, op.a.) jer smo vidjeli značajne promjene unutar dva tjedna nakon što je započela studija", rekla je njezina majka Marie. „Bilo je prilično dramatično i to je strahovito poboljšalo naš obiteljski život", dodala je.
Nažalost, nije sve tako jednostavno i jasno.
„Leucovorin je stari lijek i može ga se nabaviti po vrlo niskoj cijeni", rekao je Frye. „To znači da nitko neće zaraditi puno novca na tome. Dakle, nema razloga da ulažu."
Gdje je istina, na kojoj strani i na koju naginje, teško je odrediti. No, nadamo se da će netko ipak ovome posvetiti određenu, poželjnu pažnju.