Vodeći svjetski liječnici i znanstvenici izdali su globalni apel za hitnu regulaciju toksičnih kemikalija koje se povezuju s porastom dječjih karcinoma, autizma i drugih zdravstvenih problema.
Skupina znanstvenika iz 17 institucija u SAD-u i Europi pozvala je na strožu kontrolu više od 350 tisuća sintetičkih kemikalija i mikroplastike prisutnih u odjeći, kozmetici i ambalaži za hranu.
Istraživači ističu da je količina ovih kemikalija globalno povećana 50 puta od 1950. godine, a očekuje se da će se utrostručiti do 2050. godine. Ipak, manje od 20% tih tvari testirano je na toksičnost, upozorava konzorcij za dječje okolišno zdravlje u medicinskom časopisu. U isto vrijeme, bilježi se porast dječjih karcinoma od 35% u posljednjih 50 godina, dok se karcinomi kod starijih osoba smanjuju. Autizam je također zabilježio trostruki porast samo u posljednjem desetljeću. Osim toga, znanstvenici povezuju sintetičke kemikalije i mikroplastiku s naglim povećanjem dječjih bolesti poput astme i pretilosti, prenosi DailyMail.
Toksične kemikalije su svuda oko nas
Toksične kemikalije onečistile su zrak koji dišemo, hranu koju jedemo i vodu koju pijemo. Pronađene su u gotovo svakom ljudskom organu, uključujući mozak, gdje uzrokuju široko rasprostranjenu upalu. Kemikalije poput BPA-a i PFAS-a, poznate i kao "vječne kemikalije", ometaju proizvodnju hormona poput estrogena i testosterona, što može uzrokovati reproduktivne probleme.
Djeca su posebno ugrožena
Istraživanja pokazuju da toksične kemikalije mogu prijeći kroz posteljicu tijekom trudnoće, izlažući fetus njihovim štetnim učincima. Djeca su osjetljivija na dugotrajne posljedice jer njihovi organi nisu u potpunosti razvijeni i manje su sposobni filtrirati toksine.
Također, mlađa djeca često stavljaju igračke i druge predmete koji sadrže sintetičke plastike u usta, čime se povećava izloženost. Mikroplastika je pronađena čak i u majčinom mlijeku, što povećava rizik prijenosa na dijete.
Poziv na hitne promjene
Znanstvenici su pozvali na nove zakone koji bi zahtijevali testiranje sigurnosti i toksičnosti kemikalija prije njihovog izlaska na tržište.
Također su predložili obvezno kemijsko praćenje, slično praćenju ugljičnog otiska, kako bi se smanjila izloženost.
Dr. Philip Landrigan, vodeći autor studije i epidemiolog s Boston Collegea, izjavio je: "Onečišćenje sintetičkim kemikalijama i plastikom jedan je od velikih planetarnih izazova našeg vremena. Nastavak nekontroliranog povećanja njihove proizvodnje ugrožava djecu diljem svijeta i prijeti sposobnosti čovječanstva za reprodukciju."
Iako Europa ima stroge propise protiv određenih kemikalija poput ftalata, koji se koriste u ambalaži za hranu i kozmetici, SAD značajno zaostaje. Primjerice, u SAD-u je dopušteno korištenje najmanje devet vrsta ftalata u kozmetici, dok je u Europi dopušten samo jedan. Također, dok Europa regulira razine teških metala poput olova u dječjoj hrani, američka FDA još uvijek nema zakonski obvezujuće granice za te tvari.