Majčinska krivnja je nešto što prati većinu majki na njihovom putu roditeljstva. Nekad nismo ni svjesni tog, a nekad se ne uspijevamo izboriti protiv nje ma koliko se trudile. Evo nekih savjeta.
Majčinstvo je jedno putovanje ispunjeno krivnjom. I to posebnom vrstom krivnje – majčinske krivnje. To je onaj osjećaj koji mame ispuni u različitim situacijama – na primjer kad moraš ostaviti bebu s nekim, kad moraš raditi i ostaviti bebu u vrtiću, kad napraviš nešto što drugi oko tebe osude, kad dopustiš djetetu ekran, kad im daš slatko, kad pustiš djecu da rade što žele da se malo odmoriš…
Želiš imati sve pod kontrolom, ali stalno osjećaš da ne činiš dovoljno kao majka, kao zaposlena žena, kao partnerica, kao prijateljica. Što god radile, kako god to radile, uvijek je tu taj glasić koji nam govori – nisi dovoljno dobra.
Prvo što moraš osvijestiti jest da – nisi sama. Sve mame osjećaju krivnju zbog nečega. Pred ženama su često prevelika očekivanja i logično je da u jednom trenutku osjećamo kao da nam je previše svega. Protiv tih osjećaja se moramo boriti, a evo kojih 7 savjeta bi moglo pomoći.
Priznaj si krivnju
Nemoj je poricati ili potiskivati. Potvrđivanje i prepoznavanje onoga što osjećaš prvi je korak ka poništavanju krivnje. To je potpuno normalna emocija koju su sve mame, bez iznimke, u nekom trenutku osjetile. Prepoznaj što te čini krivom i odakle dolazi. Osjećaš li se kao da ne ispunjavaš svoja očekivanja ili očekivanja drugih? Jesu li ta očekivanja realna? Suočavanje s krivnjom izravno pomoći će ti da racionaliziraš svoje emocije, stekneš veću emocionalnu jasnoću i smanjiš njezinu moć nad tobom.
Dopusti si da budeš nesavršena
Kad mališani plaču jer im nešto ne ide dobro, podsjećamo ih da je vrlo rijetko da nešto ispadne savršeno iz prvog pokušaja i da moramo pokušati mnogo puta da bismo bili bolji, i moramo nastaviti pokušavati. Trebali bismo i sami sebe podsjećati na to. Nitko se nije rodio znajući kako biti mama - učimo usput. Svi griješimo i iako postoje dani kada stvari ne idu onako kako bismo željeli, važno je nastaviti pokušavati i učiti iz svojih pogrešaka. To nam pomaže da rastemo i postajemo bolji. Dopusti si biti čovjek i shvatiti da je u redu ne biti savršen.
Prestani se uspoređivati
Nisi savršena. Ali nisu ni one mame kojima se diviš i misliš da to rade bolje od tebe. Tvoja susjeda ima troje djece i dva psa, a kuća joj je uvijek uredna? Kolegica ima blizance, ali ne samo da izgleda besprijekorno, već uvijek stiže 15 minuta ranije u ured? Sve je stvar percepcije. Ne znaš cijelu priču. Sigurno postoje i drugi aspekti s kojima se bore, baš kao i svi ostali. Osim toga, postoje i tvoji aspekti koji su također vrijedni divljenja.
Postavi prioritete
Prihvati da nećeš uvijek postići savršenu ravnotežu. Puno je bolje postaviti jasne prioritete koji će omogućiti donošenje odluka koje će ti pomoći da se osjećaš opuštenije. Što je zaista važno tebi i obitelji? Ako je biti mama prioritet broj jedan, nemoj se osjećati loše što tražiš slobodno s posla kako bi prisustvovala dječjem festivalu. Da, neki kolege možda neće razumjeti, ali razmisli kako bi se tvoje dijete osjećalo da te nema. Što ti stvara manje krivnje? Što te čini boljom? Donošenje odluka koje su više u skladu s tvojim vrijednostima i koje ti donose mir pomoći će u smanjenju negativnih osjećaja.
Razgovaraj o tome
Već i sam razgovor o problemu pomaže u smanjenju stresa. Bilo s terapeutom, prijateljima ili u grupama za podršku, mogućnost izražavanja i otvorenog razgovora o tome kako se osjećaš doprinosi ublažavanju tog emocionalnog tereta. Razgovor s drugim majkama vjerojatno će te dovesti do spoznaje da mnoge od njih prolaze kroz iskustva slična tvojima. Stručna pomoć može ti dati vrijedne alate za upravljanje tim teretom. Zaista je oslobađajuće osjećati se potvrđeno, saslušano i shvaćeno.
Diši
Disanje je vrlo moćna strategija za borbu protiv osjećaja poput krivnje, stresa i tjeskobe. Kad možeš, napravi kratku pauzu i nemoj pregledavati Instagram, nego odloži telefon, udobno se smjesti i zatvori oči. Polako udahni kroz nos tijekom četiri sekunde, zadrži dah četiri sekunde i lagano izdahni kroz usta tijekom pet sekundi. Ponovi ovaj ciklus pet puta, fokusirajući se na osjećaj zraka i opuštajući tijelo sa svakim izdahom. Fizički ćeš stimulirati svoj živčani sustav, omogućiti više kisika mozgu i smanjiti napetost mišića. Ali također ćeš usmjeriti svoj um na ovdje i sada. Ovo je izvrstan prvi korak za brigu o sebi.
Budi ljubazna prema sebi
Ponašaj se kao prema prijatelju koji prolazi kroz isto. Prestani se kritizirati i prepusti se jednostavnim aktivnostima kad god možeš, poput dugog kupanja u kadi, ispijanja kave s prijateljicom, zamoli sestru da ti čuva bebu sat vremena kako bi mogla odspavati ili bilo što što te tješi i puni energijom. Nisi sebična. Misliš na sebe, a to je dobro za tvoju djecu, tvog partnera i sve oko tebe.