Roditelji Sretna mama 09. siječnja 2025.

Povratak na posao nakon porodiljnog: Kako se nositi s osjećajem krivnje i nesigurnosti

Foto: Freepik
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Povratak na posao nakon porodiljnog dopusta jedan je od najizazovnijih trenutaka u životu svake majke.

Nakon godinu dana odsutnosti, teško je ponovno uspostaviti ritam u poslovnom svijetu, osobito kada se čini da su se kolege, projekti i cijela dinamika posla u međuvremenu promijenili. Tu je i uloga majke koja te prati svuda i utječe na sve tvoje poslovne odluke. Prvi tjedan nakon porodiljnog dopusta je najteži – počinju se javljati pitanja:

  • Hoću li se uspjeti uskladiti s novim radnim zadacima?
  • Jesam li još uvijek dovoljno dobra u svom poslu?
  • Hoće li me kolege dobro prihvatiti nakon toliko vremena odsutnosti?
  • Hoću li dobiti bolovanje ako mi se dijete razboli?
  • A najveći strah je vjerojatno: kako ću uskladiti sve svoje uloge – biti dobra majka i zaposlena žena?

Uz pitanja, tu je i grižnja savjesti: krivnja što ćeš biti daleko od djeteta ili pak krivnja što te veseli otići na posao i ne biti stalno s djetetom. Sumnje i krivnja koja te muče su sasvim normalne. Povratak na posao nakon što si postala majka je velika promjena, ali vjeruj mi – možeš ti to!

Možda te zanima... Mama poručila kolegama: 'Porodiljni dopust nije godišnji odmor!' Beba

Emocionalna prva pomoć za mame: Kako se nositi s neugodnim osjećajima?

„Normalno je u prvim danima na poslu nakon porodiljnog biti dekoncentrirana i pod stresom. Zato je važno ne očekivati iste rezultate i brzinu u radu odmah nakon povratka. Daj si vremena“, naglašeno je na portalu Belupo Klub. Prirodno je da dok si na poslu stalno razmišljaš o bebi – pitaš se je li dovoljno jela, je li spavala popodne ili možda osjeća tvoju odsutnost. Najvažnije je da si pojasniš da je dijete na sigurnom, čak i kada nije s tobom. Razumijevanje da se o njemu brinu drugi i da je dobro može ti pomoći da se opustiš i usmjeriš na svoje obaveze, bez stalne brige.

Sretno dijete, sretna obitelj: Kako olakšati djetetu prilagodbu

Važno je da s djetetom razgovaraš otvoreno i iskreno, prilagođeno njegovoj dobi. Objasni mu da ćeš ići na posao kako bi mogla osigurati sve što mu je potrebno, a kada se vratiš, imat ćete puno vremena za igru i zajedničke aktivnosti. Stvori rutinu koja će mu dati osjećaj sigurnosti i uključi ga u pripreme za tvoj odlazak na posao. Tako će se osjećati važno i bit će mu lakše razumjeti što se događa. Najvažniji korak je stvoriti rutinu za dijete. Dogovorite unaprijed tko će ga odvesti i pokupiti iz vrtića, kako bi dijete imalo jasnu i sigurnu predodžbu o dnevnim obvezama. Rutina im pomaže osjećati se stabilno i smireno, što je ključno za uspješnu prilagodbu na novu situaciju. Na kraju, tvoje dijete će se u vrtiću ili na čuvanju dobro zabavljati i napredovati, bez obzira na to što nisi stalno uz njega.

Možda te zanima... Duhovitim ilustracijama prikazala 'idiličan' život mame na porodiljnom Beba

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.