Beba Zdravlje i njega bebe 06. siječnja 2018.

8 stvari koje morate znati o njezi bebine kože

beba ručnik kupanje
Foto: Thinkstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

U današnje vrijeme svaka četvrta beba ima suhu kožu, zbog čega je podložnija obolijevanju od ozbiljnijih kožnih bolesti. Evo što sve možete učiniti da biste problem preduhitrili

Budući da je bebina koža osjetljivija od kože odraslih, bitno je znati kako je njegovati da bi ostala zdrava. Nažalost, pojava suhe kože kod dojenčadi vrlo je česta u današnje vrijeme, ali roditelji bi tome trebali pridavati pažnju prije nego se problem pogorša. Evo osam stvari na koje trebate obratiti pažnju: 

1. Suhoća kože

Kada se beba rodi, prekrivena je sirastom masom koja ju je štitila od utjecaja amnionske tekućine tijekom boravka u maminom trbuhu. U prvih nekoliko dana njena koža još se nije privikla na suhu okolinu i stoga se na njoj formiraju područja suhe kože i crvenila (koža dolazi u dodir sa suhim zrakom unutar ugrijanih prostorija koji je dodatno isušuje). Međutim, ovo su normalne pojave koje se povlače čim se otklone uzroci njihovog nastanka. Ako se to ne dogodi, vaše dijete ima suhu kožu i tome treba posvetiti pažnju, naročito tijekom zime.

2. Kontrola vlage u zraku

Stavite u djetetovu sobu ovlaživač zraka, kako biste lakše kontrolirali postotak vlage u zraku i na taj način pomogli hidrataciju bebine kože. Tijekom vrlo hladnih dana, pametnije je bebu toplije obući nego pojačavati grijanje, jer ono "ubija" vlagu iz zraka.

beba mama zima Možda te zanima... Kako obući bebu zimi - kod kuće, za spavanje i šetnju Beba

3. Kozmetička sredstva

Kada kupate bebu, izbjegavajte uporabu pjenušave kupke i sapuna jer odstranjuju prirodne masnoće s kože. Antibakterijski i mirisni sapuni su nepotrebni i treba ih također izbjegavati. Umjesto toga, u vodu za kupanje dodajte malo ulja. To će pomoći da bebina koža ostane meka i hidratizirana. 

4. Učestalost kupanja

Neiskusni roditelji svakodnevno kupaju bebu koristeći kozmetička sredstva da bi njihovo dijete bilo čisto i mirišljavo. Međutim, ako beba ima suhu kožu, svakodnevno kupanje će je dodatno isušiti. Zimi kupajte bebu svaki drugi dan i redovito je mažite hidratantnom kremom.

kupanje, beba Možda te zanima... Kupanje bebe - koliko često i čime? Beba

5. Temperatura vode

Za kupanje koristite toplu, a ne vruću vodu. Bebina koža vrlo je osjetljiva i morate paziti da je vruća voda ne opeče. Nemojte je predugo kupati - 5 minuta je sasvim dovoljno. Duži boravak u vodi dodatno isušuje kožu.

6. Pravilna njega

Nakon što ste je okupali, osušite joj kožu nježnim dodirima i nanesite hidratantnu kremu, ulje ili mlijeko. To će zadržati vlagu od kupanja u koži. Pripazite na odabir krema ili ulja - preporučuju se oni bez dodatka parfema ili boje. 

beba Možda te zanima... Test dječjih krema: sadrže li paraben? Beba

7. Pranje odjeće

Bebinu odjeću perite odvojeno od odjeće ostatka obitelji. Ne koristite jake deterdžente već onaj s oznakom "sensitive". Uporaba omekšivača također se ne preporučuje. Poslužite se trikom naših baka: one su rublje omekšavale dodavanjem ulja od čajevca u posljednju vodu za ispiranje, a prale su ga sodom bikarbonom. 

rublje beba pranje odjeća Možda te zanima... Kako pravilno prati bebino rublje? Beba

8. Materijali 

Dok boravi u zagrijanim prostorijama, beba treba nositi odjeću izrađenu od čistog pamuka. Kada izlazite van, preko pamučne odjeće obucite joj vunenu ili onu od termomaterijala. Međutim, ovi materijali ne bi smjeli izravno dodirivati bebinu kožu jer će kod djece s osjetljivom i suhom kožom izazvati svrbež. Koristite kvalitetne pelene koje će dobro apsorbirati tekućinu. Nije važno da li su za jednokratnu upotrebu ili perive, već da ih redovito mijenjate i ne dozvolite da se na koži pojavi crvenilo. 

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.