Beba 05. studenoga 2024.

Kontakt kožom na kožu nije 'tamo neki hipi moment'… Sve je znanstveno dokazano.

Foto: Unsplash+
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Zajednički trenutci bebe i mame, ali i tate su od velike važnosti, a srećom se tom posvećuje sve više pažnje. O tom važnom dijelu roditeljstva za portal missMAMA pišu doule Hrvatske udruge doula.

Kontakt kožom na kožu nije „tamo neki hipi moment“ kako se smatralo, nego je znanstveno dokazan način za povezivanje s djetetom, regulaciju njegovih životnih funkcija, uspostavu dojenja i mentalno zdravlje oboje - mame i bebe. 

Možda te zanima... Top 5 savjeta psihologa za preživljavanje prvog tjedna s novorođenčetom Beba

Svojom blizinom (skini bebu u pelenicu, a sebe skroz iznad pojasa, pokrite se zajedno kao u zlatnom satu) pomažeš regulaciju bebinih otkucaja srca, disanja i tjelesne temperature. U takvom bliskom doticaju oboje lučite oksitocin i endorfine, povezujete se, umirujete i stvarate temelj za uspješno dojenje.

U početku smo svi bili goli. Bebe, posebno novorođenčad, trebaju dodir, trebamo se osjećati i njuškati sa svojim mladunčetom, biti mu blizu. Verniks, plodna voda i krv nisu odvratne tvari kojih se treba čim prije riješiti, nego zaštitna i povezujuća materija čiji miris ćeš još dugo pamtiti. Znaš li da tvoje bradavice mirišu kao plodna voda kako bi se beba lakše snašla i pronašla poznat izvor? 

Beba koja je dugih mjeseci bila u tebi, sada je tu, izvan tvog tijela. Treba ljubav, toplinu i mlijeko. Kontakt kožom na kožu tijelu jasnije od svega kaže 'Beba je tu, kreni s proizvodnjom!'. 

Novorođenčad siše stalno - nema rasporeda, nema odvajanja, dojka mora biti na raspolaganju cijelo vrijeme. Ona nije samo hrana i piće, nego i regulator životnih funkcija, utjeha, povezanost. Beba se odvojila od posteljice da bi se spojila malo više - na bradavicu. 

Sisanje je refleks - bebe jednostavno moraju sisati. Ako svi ovi razlozi prije nisu dovoljni, znaj da je sisanje i tvoja blizina neobično važna za razvoj bebinog mozga, kao i tvari koje dobiva iz majčinog mlijeka.

 | Author: Unsplash+ Foto: Unsplash+

 Ako dojenje iz bilo kojeg razloga ne krene odmah nakon poroda, mjesecima kasnije moguće ga je opet uspostaviti tako da se krene od početka - kontakta kožom na kožu. 

Zašto nam za takvu prirodnu stvar (i mnoge druge) uopće treba istraživanje? 

Udaljili smo se od svojih tijela i činjenice da smo sisavci. 

Bez oblačenja i kapice (bebina glavica ispušta najslađi miris zbog kojeg se tvoje tijelo natopi hormonima) - zašto i kad je to postao problem? Vjerojatno onog trena kad smo odlučili da novorođenče treba čim prije odvojiti od sebe. Koliko gadgeta  koji simuliraju maminu funkciju postoji na tržištu. 

A tako je jednostavno - beba (za sada) ne treba ništa osim tebe.

Vanda Kabalin je porodna doula, postpartum doula i porođajna edukatorica, a možeš ju potražiti na doula.hr.

Možda te zanima... Zašto je postpartum tako težak i zašto me nitko na to nije upozorio? Beba

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.