Udruga RODA prikupila je više od 400 traumatičnih iskustva žena samo u dva dana i predala ih ministru Milanu Kujundžiću u Ministarstvu zdravstva, ali i pokrenula novu akciju #ostavimotrag
Nakon što je zastupnica Hrvatskog sabora Ivana Ninčević-Lesandrić iznijela svoje iskustvo kiretaže bez anestezije nakon spontanog pobačaja u trećem mjesecu trudnoće te to opisala kao "najgorih 30 minuta svojeg života", žene su počele javno istupati s traumatičnim iskustvima iz hrvatskih bolnica.
Udruga RODA priče je predala Ministarstvu zdravstva
Udruga RODA odlučila je ponovno pokrenuti svoju akciju #PrekinimoŠutnju kako bi osvijestila da se ovakva postupanja prema ženama događaju svakodnevno. U samo dva dana prikupili preko 400 traumatičnih svjedočanstava žena te su ih u ponedjeljak predali ministru Milanu Kujundžiću u Ministarstvu zdravstva. Pomoćnik ministra Vilim Beroš u jučerašnjoj emisiji Otvoreno rekao je da će se inspekcije slati po Rodinim prijavama, ali i onim budućima koje stignu. "Apeliramo na sve one koji smatraju da su ugroženi ili su imali neprimjereno iskustvo, da nam se jave. Ako one imaju ime i prezime liječnika, ime ustanove, nama će olakšati posao", rekao je u Otvorenom. Na pitanje koliko će se morati čekati na prve rezultate, podsjetio je na veliki inspekcijski nalaz 2015. godine koji je trajao preko 10 mjeseci.
Sve ove priče, ali i Udruga RODA, podsjetile su da se u hrvatskim bolnicama mnogi postupci rade bez anestezije. "Podsjećamo, postupci koji se u velikom broj zdravstvenih ustanova bez ponuđene opcije ili korištenje anestezije ili analgosedacije uključuju: vađenje jajnih stanica (punkcija folikula) u postupcima potpomognute oplodnje, odstranjivanje materijala iz maternice nakon spontanog pobačaja (kiretaža) ili kod prekida trudnoće na zahtjev, rezanje epiziotomije i šivanje rupture međice (pucanje) nakon vaginalnog poroda", piše na njihovim stranicama.
Pozivaju sve žene da ostave svoj trag #ostavimotrag
Danas je Udruga RODA odlučila ići korak dalje sa svojom akcijom te pozivaju sve žene da ostave svoj trag #ostavimotrag. "Znamo da i vi želite pružiti podršku ženama koje prolaze ponižavajuće i bolne postupke bez anestezije. Pozivamo vas stoga da to sljedećih dana učinite ostavljajući crveni trag - otisak svojega dlana - u svim javnim prostorima koje posjećujete. Neka to budu bolnice i domovi zdravlja, ali i sudovi, fakulteti, kulturne ustanove i različita javna mjesta vidljiva što većem broju ljudi", piše u njihovoj objavi na Facebooku.